نهایت علم elmend

مبتلایان به كووید-۱۹ گرفتار اختلالات شناختی و رفتاری بلندمدت می شوند

مبتلایان به كووید-۱۹ گرفتار اختلالات شناختی و رفتاری بلندمدت می شوند

مطالعه ای جدید که در هفتمین کنگره ی آکادمی عصب شناسی اروپا(EAN) عرضه شده نشان میدهد افراد مبتلا به کووید-19 دو ماه بعد از مرخص شدن از بیمارستان گرفتار مشکلات شناختی و رفتاری می شوند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از یورک آلرت، مشکلات حافظه، آگاهی فضایی(توانایی فرد در آگاهی از موقعیت اشیاء موجود در فضا و موقعیت بدن در ارتباط با آنها) و پردازش اطلاعات همچون مواردی هستند که تصور می شود در نتیجه ی مبتلاشدن به کووید-۱۹ هشت هفته بعد از بروز بیماری به وجود آمده است.
در این تحقیقات مشخص شد که از هر پنج بیمار یک نفر به اختلال اضطراب بعد از سانحه(PTSD) گرفتار شده است و ۱۶ درصد از این افراد نشانه هایی از افسردگی بروز دادند.
این مطالعه در ایتالیا انجام شده است و در آن دو ماه بعد از بروز علایم بیماری توانایی های عصبی شناختی افراد آزمایش و از آنها اسکن مغزی گرفته شد.
بیش از ۵۰ درصد بیماران اختلالات شناختی را تجربه کردند. ۱۶ درصد آنها مشکلاتی در کارکردهای اجرائی همچون اختلال در حافظه کوتاه مدت، تفکر انعطاف پذیر(قابلیت تفکر همزمان در مورد مفاهیم چندگانه) و پردازش اطلاعات تجربه کردند. شش درصد افراد در درک عمق و فضاها مشکل داشتند و شش درصد گرفتار حافظه ی ضعیف شدند. ۲۵ درصد افراد نیز تلفیقی از همه ی این موارد را بروز دادند.
مشکلات شناختی و روانشناختی در بیماران جوان شدیدتر بود و بخش عمده ای از بیماران زیر ۵۰ سال اختلالاتی در کارکردهای اجرائی بروز دادند.
بطور کلی شدت لطمه شدید مجاری تنفسی با اختلال در عملکرد اجرائی فرد ارتباط داشت.
بررسی این افراد به مدت ۱۰ ماه بعد از مبتلاشدن به بیماری کاهش این اختلالات شناختی از ۵۳ به ۳۵ درصد را نشان داد اما اضطراب بعد از حادثه و نشانه هایی از افسردگی همچنان در آنها وجود داشت.
پروفسور ماسیمو فیلیپی(Massimo Filippi) از موسسه علمی و دانشگاه "Vita-Salute San Raffaele" در میلان ایتالیا می گوید: مطالعات ارتباط میان کووید-۱۹ و اختلالات شناختی و رفتاری قابل توجهی را نشان میدهد که چند ماه بعد از بهبود بیماری باقی می مانند.
در این مطالعه هیچ نوع ارتباطی میان این اختلالات و حجم مغز دیده نشده است.
منبع:

1400/04/01
11:53:23
5.0 از 5
522
تگهای خبر: تحقیقات , دانش , علم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نهایت علم