نهایت علم elmend
توسط محققان ایرانی ابداع شد

ارتباط بین کاربر و دستگاههای الکترونیکی بوسیله یک پارچه هوشمند

ارتباط بین کاربر و دستگاههای الکترونیکی بوسیله یک پارچه هوشمند

به گزارش نهایت علم تصور کنید ماشین شما بمحض سوار شدن روشن شود چونکه ژاکتی که پوشیده اید را تشخیص می دهد. لباس بیمارستانی را تصور کنید که به صورت مداوم علایم حیاتی بیماران را اندازه گیری و منتقل می کند. این ها تنها دو کاربرد پارچه هایی هستند که توسط مهندسان دانشگاه کالیفرنیا، ارواین ابداع شده اند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از تک اکسپلور، در مقاله ای که اخیرا در مجله ی "Nature Electronics" انتشار یافته است، محققان دانشکده مهندسی دانشگاه کالیفرنیا توضیح می دهند که چگونه با ادغام فراماده (متامتریال) پیشرفته با پارچه های انعطاف پذیر توانستند سیستمی بدون احتیاج به باتری برای ایجاد ارتباط میان لباس و دستگاههای مجاور بسازند.
این پارچه "شبکه ناحیه بدن" (body area network) نام گرفته است.
"پیتر تسنگ"(Peter Tseng) از نویسندگان این مقاله می گوید: زمانی که تلفن همراه یا کارت بانکی خویش را نزدیک یک دستگاه نگه می دارید تا خرید کنید از فناوری "سیگنال دهی میدان نزدیک" بهره برده اید. پارچه های ما با همین فناوری کار می کنند با این تفاوت که دامنه گسترده تری برای ایجاد ارتباط دارند. این بدان معناست که شما می توانید بدون استفاده از تلفن همراه و تنها با کشیدن لباس روی سطوح اطالاعات را دریافت یا منتقل کنید.
امیرحسین حاجی اقاجانی دانشجوی دکترا در حوزه مهندسی برق و علوم کامپیوتر از دانشگاه کالیفرنیا می گوید که این اختراع به کاربران امکان برقراری ارتباط با دستگاههای الکترونیکی نزدیک و پرداخت امن را فراهم می آورد.
او اضافه کرد: با کمک پارچه ما، دستگاههای الکترونیکی بمحض قرار گرفتن در مجاورت لباس سیگنال هایی بوجود می آورد و شما می توانید با دست دادن ساده اطلاعات را منتقل کنید. دیگر نیازی به باز کردن قفل خودرو به صورت دستی نیست و بدن شما به کلیدی برای باز کردن درب ها تبدیل می شود.
دستورالعمل های ارتباطات میدان نزدیک، پیشرفت در زمینه های متعدد مثل شارژ بی سیم دستگاه ها و سنسورهای بدون باتری را ممکن کرده است اما یکی از معایب این فناوری کم بودن گستردگی میدان آن است. محققان دانشگاه کالیفرنیا این دامنه را با استفاده از فرامواد مغناطیسی غیرفعال تا بیشتر از چهار فوت (۱.۲ متر) گسترش دادند.
اختراع آنها بگونه ای طراحی شده که بسیار انعطاف پذیر باشد و حرکات بدن را تحمل کند. از آنجائیکه سیگنال های این اختراع از راه القای مغناطیسی منتقل می شوند، امکان برقراری ارتباط میان بخش های مختلف لباس وجود دارد. برای مثال این اختراع در لباس های ورزشی می تواند حرکات پا را اندازه گیری نماید در حالیکه بخش های دیگر آن ضربان قلب را اندازه می گیرند.
کاربردهای آن در علم پزشکی بی شمار است. حاجی آقاجانی می گوید: چنین فناوری به کادر درمان آزادی عمل می دهد و آنها را به انجام وظایفی مثل اندازه گیری علایم حیاتی بیمار به وسیله سنسورهای مختلف بی نیاز می کند. چونکه تمامی این حسگرها را میتوان در لباس بیمارستانی ادغام کرد.
او تصریح کرد موادی که در ساخت این سیستم به کار رفته است مقرون به صرفه و استفاده از آنها آسان است و میتوان آنها را با حرارت به لباس های معمول متصل کرد و نیازی به خرید لباس جدید نیست.
وی ادامه داد: ساخت پارچه های ما آسان است. ما می خواهیم طراحی هایی انجام دهیم که نه تنها جالب و ارزان هستند بلکه باری که فناوری الکترونیک مدرن به زندگی ما وارد می نماید را کم کند.
در این مطالعه امیرحسین افندی زاده هم شرکت داشته است.
منبع:

1400/08/26
23:10:50
5.0 از 5
926
تگهای خبر: خودرو , دانش , دستگاه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
نهایت علم