نهایت علم elmend

افزایش سطح آب دریاها تا ۵ متر در انتها هزاره سوم

افزایش سطح آب دریاها تا ۵ متر در انتها هزاره سوم

به گزارش نهایت علم یک مطالعه جدید اخطار می دهد که ذوب شدن یخسار قطب جنوب تحت روندهای فعلی گرمایش جهانی می تواند سبب شود سطح آب دریاها تا آخر این هزاره تا پنج متر افزایش یابد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، وقتی یک گروه موسیقی در بریتانیا قطعه ای با نام "سال ۳۰۰۰" منتشر نمود و به زندگی در زیر آب اشاره نمود، چه کسی احتمال می داد که این شعر ممکنست یک پیشگویی باشد؟ در حقیقت اگر یخسار(ice sheet) جنوبگان تحت روندهای فعلی گرمایش جهانی به ذوب شدن ادامه دهد، سطح آب دریاها ممکنست تا آخر هزاره جاری تا ۱۷ فوت(۵ متر) افزایش یابد.
این اخطار تعدادی از محققان به رهبری دانشگاه "هوکایدو" در ژاپن است که سرنوشت یخسار سرزمین جنوبی را تا آخر قرن بیست و یکم مدل سازی کردند.
بگفته این تیم، در صورتیکه شرایط هم اکنون به شکل شایان توجهی رو به بهبود نیست، اما اگر انتشار گازهای گلخانه ای مهار شود و افزایش سطح دریاها تا زیر یک فوت کنترل شود، ممکنست از این سرنوشت گریزی باشد.
افزایش قابل توجه سطح دریاها می تواند مناطق وسیعی از زمینهای ساحلی پرجمعیت را در صورتیکه چاره ای برای محافظت از آنها اندیشیده نشود، غیرقابل سکونت کند.
سرزمین جنوبی سرزمینی قطبی است که در حقیقت در اطراف قطب جنوب قرار گرفته است. این منطقه در مقابل شمالگان که در اطراف قطب شمال است، واقع شده است. سرزمین جنوبی شامل جنوبگان، صخره های یخی، آب و مناطق جزیره ای که در اقیانوس منجمد جنوبی(واقع شده در دایرهٔ قطبی جنوب) قرار دارد، است.
جنوبگان هم قاره ای در قطب جنوب زمین است. این قاره سردترین جای زمین است و کمابیش همه سطح آن با یخ پوشیده شده است. جنوبگان پنجمین قاره بزرگ زمین بعد از آسیا، آفریقا، آمریکای شمالی و آمریکای جنوبی است، ولی با این وجود کمترین جمعیت را میان همه قاره ها دارد. همینطور بلندترین میانگین بلندی، کمترین میانگین رطوبت و پایین ترین میانگین دما در بین همه قاره های جهان به این قاره متعلق می باشد. همینطور بیش از ۸۰ درصد از ذخایر آب شیرین کره زمین در جنوبگان قرار دارد. در این قاره، نزدیک به ۳۰ کشور نزدیک به ۷۰ پایگاه پژوهشی دارند که ۴۰ پایگاه سالانه یا همیشگی و ۳۰ پایگاه تابستانی هستند.
"کریستوفر چمبرز" نویسنده این مطالعه جدید و هواشناس دانشگاه "هوکایدو" اظهار داشت: این مطالعه به وضوح نشان میدهد که تاثیر تغییرات آب و هوایی قرن بیست و یکم بر یخسار قطب جنوب بسیار فراتر از قرن بیست و یکم می رود و شدیدترین عواقب آن افزایش چند متری در سطح دریاها خواهد بود.
وی ادامه داد: مطالعه ما شامل شبیه سازی ها برمبنای سناریوهای آب و هوایی واقعی تر در آینده و همینطور استفاده از مدلهای دیگر یخسارها برای مدل سازی نتایج است.
یخسار انبوهه ای از یخ حاصل از یخچال طبیعی است که پهنه پیرامون خویش را بپوشاند و از ۵۰ هزار کیلومتر مربع بزرگ تر باشد. یخسارها از جزیره های یخی یا یخچال ها بزرگ ترند. تنها یخسارهای موجود در جنوبگان و گرینلند واقع هستند. در زمان های کهن، "یخسار لارنتی" بخش عمده ای از کانادا و شمال آمریکا را پوشانده بود.
همینطور کاهش حجم یخسار بر اثر تبخیر یا ذوب شدن را اصطلاحاً "یخ کاست" می گویند. قسمتی از یخسار یا حوضه برفی که در آن "یخ کاست" بیشتر از انباشته شدن صورت می گیرد را هم "پهنه یخ کاست" می گویند.
این مطالعه که توسط دکتر "چمبرز" و همکارانش انجام شده است، به اختصار "ISMIP۶" نامیده می شود. این مطالعه از تازه ترین نسل مدلهای اقلیمی برای تخمین تاثیر گرمایش جهانی بر روی لایه های یخی جنوبگان و گرینلند در آخر قرن جاری بهره برده است. نتایج آن هم نشان داده است که در اثر گرم شدن بی وقفه، آب شدن یخسارهای جنوبگان حدود ۳ تا ۱۲ اینچ(۸ تا ۳۰ سانتیمتر) منجر به افزایش سطح دریاها می شود.
با این وجود، در سناریویی که در آن انتشار گازهای گلخانه ای به صورت قابل توجهی کاسته می شود، میتوان این رقم را به ۰ تا ۱ اینچ(۰ تا ۳ سانتیمتر) محدود کرد.
محققان پیش بینی های مطالعه "ISMIP۶" را با در نظر گرفتن مسیرهای گرمایش بی وقفه و کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به آینده گسترش دادند. تا سال ۲۱۰۰، شبیه سازی دقیقاً مشابه آزمایش های اولیه "ISMIP۶" بود و بعد از آن، تیم فرض کرد که شرایط اقلیمی اواخر قرن بیست و یکم ثابت می ماند، بدین سبب هیچ روند اقلیمی دیگری اعمال نشد.
محققان در خروجی های مدلها، بر روی کل تغییر جرم یخسارهای جنوبگان و تغییرات منطقه ای در شرق و غرب قطب جنوب تمرکز کردند.
در نهایت هم دریافتند که در سال ۳۰۰۰ میلادی، سطح آب دریاها می تواند تا ۴.۹ تا ۱۷.۷ فوت(۱.۵ تا ۵.۴ متر) با همین روند گرمایش جهانی فعلی افزایش - که منجر به بزرگترین بخش از فروپاشی یخسار غرب قطب جنوب می شود.
با این وجود اگر انتشار گازهای گلخانه ای مهار شود، مدلهای محققان نشان می دهند که افزایش سطح دریاها می تواند تنها به ۰.۴ تا ۱ فوت(۰.۱۳ تا ۰.۳۲ متر) محدود شود.
یافته های کامل این مطالعه در مجله Glaciology انتشار یافته است.1400/10/07
11:23:13
5.0 از 5
798
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
نهایت علم