نهایت علم elmend

آیا روسیه فضانورد آمریکا را در ایستگاه فضایی رها می کند؟!

آیا روسیه فضانورد آمریکا را در ایستگاه فضایی رها می کند؟!

نهایت علم: انتشار ویدئویی مونتاژ شده توسط روسیه در شبکه های اجتماعی، موجب ایجاد نگرانی در مورد وضعیت فضانورد ناسا در ایستگاه فضایی بین المللی شده است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، ایستگاه فضایی بین المللی از دیرباز محلی برای همکاریهای علمی در سطح بین الملل بوده است با این وجود طی چند سال گذشته، روابطی که به رشد و پرورش مطالعات مشترک در این ایستگاه کمک کرده بودند تیره و تار شده و الان بعد از حمله روسیه به اوکراین این روابط به پایین ترین سطح خود رسیده است.
خبرگزاری بین المللی روسیه موسوم به ریا نووستی(RIA Novosti) فیلمی در رسانه های اجتماعی و تلگرام منتشر نمود که ظاهرا تهدید آمیز به نظر می رسید و اشاره به رها کردن مارک ونده هی فضانورد ناسا در ایستگاه فضایی بین المللی داشت در صورتیکه همتایان او سوار بر ماژول روسی به زمین باز می گشتند.
این فیلم نمایانگر چه چیزی است؟
این فیلم که می توانید آنرا در آخر مشاهده کنید، نشان میدهد که فضانوردان روسی به بخش روسی ایستگاه فضایی وارد می شوند که از ماژول های زاریا، نائوکا و زوستا تشکیل شده است. آنها سپس دریچه پشت سر خودرا می بندند و برای سایر بخش های ایستگاه فضایی بین المللی همچون محل خواب مارک ونده هی دست تکان می دهند و خداحافظی می کنند. سپس بخش روسی از ایستگاه فضایی جدا می شود و به دنبال آن فیلمی از تشویق حضار در مرکز کنترل ماموریت در مسکو نمایش داده می شود. این فیلم با متنی تمام می شود که در آن ذکر شده: این فیلم بر طبق رویدادهای غیر واقعی است.
بااینکه این ویدئو از بخش های بریده شده فیلم ها و تصاویر کامپیوتری تولید شده اما مفهوم اصلی آن رها کردن ونده هی در قسمت باقی مانده از ایستگاه فضایی است. قرار بود این فضانورد آمریکایی به همراه دو فضانورد روس باقی مانده در ایستگاه به زمین بازگردند اما بازگشت آنها ممکنست به توجه به شرایط موجود در زمین به تعویق افتاده باشد.
این ویدیو منعکس کننده نطق اخیر دیمیتری روگوزین، رییس آژانس فضایی روسیه است که به دنبال ممنوعیت فروش موتورهای موشک روسی به ایالات متحده بیان کرد: بگذارید با چیز دیگری پرواز کنند، بطورمثال با چوب جاروهایشان.


آیا روسیه فضانورد ناسا را در ایستگاه فضایی بین المللی رها خواهد کرد؟
بااینکه این ویدئو موجب ایجاد نگرانی های بسیاری شده است و برخی منابع رسانه ای آنرا طوری تفسیر می کنند که ممکنست روسکاسموس بخواهد مارک ونده هی را در ایستگاه فضایی رها کند اما باتوجه به تاکید ناسا بر ادامه کارهای دو کشور، بنظر می رسد چنین اتفاقی دور از انتظار باشد.
روگوزین نیز بتازگی اعلام نموده که ونده هی طبق برنامه به زمین برمی گردد.
وندهی در راه شکستن رکورد آمریکا برای طولانی ترین اقامت در فضا قرار دارد. این رکورد حالا در اختیار اسکات کلی است که در سالهای ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۶ به مدت ۳۴۰ روز در فضا اقامت داشت. ونده هی که مقرر است تا ۳۰ مارس به مدت ۳۵۵ روز متوالی در ایستگاه باشد این رکورد را خواهد شکست.
مقامات رسمی ناسا تا حالا در مورد ادامه همکاری با روسیه در ایستگاه فضایی بین المللی، همچون بازگشت "مارک ونده هی"(Mark Vande Hei)، فضانورد با موشک سایوز در ۳۰ مارس صحبت کرده اند.
اسکات کلی در مصاحبه ای اظهار داشت: اگر روگوزین مقرر است مانند یک کودک رفتار کند، من هم مانند یک کودک با او رفتار خواهم کرد. این غیرقابل تصور است که برنامه فضایی روسیه، شخصی را در فضا رها کند که مسئولیت بازگرداندن او به خانه را بر عهده دارد. من تصور نمی کنم که چنین اتفاقی رخ دهد.
اسکات بعد از این مصاحبه، حرف خودرا پس گرفت و اظهار داشت که هیچ گاه انتظار نداشت روسیه، همسایه خودرا بمباران کند اما این اتفاق رخ داد.
کلی اظهار داشت: اگر من جای ونده هی بودم، به کارم ادامه می دادم و اگر مقامات روسکاسموس تصمیم می گرفتند مرا در ایستگاه جا بگذارند، آن گاه راه دیگری را برای رفتن به خانه پیدا می کردم.
ونده هی مقرر است در روز ۳۰ ماه مارس سوار بر فضاپیمای سایوز ایستگاه فضایی بین المللی را ترک کند. دو فضانورد روسی، آنتون شکاپلروف و پتر دوبروف با او همراه خواهند شد و همگی در قزاقستان فرود می آیند.
زمانی که وقتی ونده هی به زمین برسد، تیمی از پرسنل و پزشکان ناسا برای مساعدت با انتقال او به هیوستون آماده خواهند بود.
آیا همکاری روسیه و آمریکا به انتها خود نزدیک می شود؟
روگوزین در روز ۲۴ فوریه نیز بعد از سخنان بایدن در خصوص تحریم روسیه، آمریکا را تهدید به سقوط ایستگاه فضایی بین المللی بر روی این کشور کرده بود.
ماژول های روسیه و فضاپیماهای پروگرس منابع اصلی سوخت رسانی هستند که ارتفاع ایستگاه فضایی را حفظ می کنند و گاهی اوقات آنرا از مسیر برخورد با زباله های فضایی دور می کنند. روسیه همین طور درحال برنامه ریزی برای بازگرداندن ایستگاه فضایی به مدار حوالی سال ۲۰۳۰ است و این ایستگاه در آخر عمر مفید خود به اقیانوس سقوط خواهدنمود.
روگوزین باتوجه به این موارد نوشت: اگر همکاری با ما را متوقف کنید چه کسی از خروج ایستگاه فضایی از مدار و سقوط کنترل نشده ی آن بر ایالات متحده یا اروپا جلوگیری خواهد کرد؟ امکان سقوط این سازه ۵۰۰ تنی بر چین و هند نیز وجود دارد. آیا می خواهید آنها را با چنین چشم اندازی تهدید کنید؟ ایستگاه فضایی از فراز روسیه عبور نمی کند بدین سبب همه ی خطرها متوجه شماست. برای این خطرها آماده اید؟
در صورتیکه بنظر می رسد این یک تهدید اغراق آمیز و بی پایه و اساس است، اما نا ممکن هم نیست. ایستگاه فضایی بین المللی در مدار نزدیک زمین مستقر است که دسترسی به آنرا آسان تر می کند.
اما همین طور کشش اتمسفر در این مدار، زیاد است که سرعت آنرا می کاهد و هرچه یک جسم در این مدار، کندتر حرکت نماید، به ورود مجدد به جو و سوختن در آن نزدیک تر می شود.
بنا بر این است که فضاپیمای "پروگرس" متعلق به روسیه به طور معمول برای تقویت دوره ای ایستگاه فضایی بین المللی بمنظور حفظ ارتفاع استفاده می شود و با هر بار تکرار این کار، آنرا از ورود به جو زمین و سوختن و سقوط روی زمین نجات می دهد و اگر این پروسه لغو شود، ایستگاه فضایی بین المللی به روش دیگری برای حفظ خود نیاز دارد.
ناسا درحال آمادگی برای جایگزینی یک سیستم پشتیبان است برای مثال فضاپیمای نورثروپ گرومن سیگنوس که قبل تر به این ایستگاه متصل شده می تواند نخستین عملیات حفظ ایستگاه فضایی در مدار را به انجام برساند. اسپیس ایکس نیز اعلام آمادگی کرده که این کار را با بهره گیری از فضاپیماهای خود انجام دهد.
سال قبل روسیه از برنامه های خود جهت راه اندازی یک ایستگاه فضایی تحت حمایت دولت خود سخن گفت در صورتیکه ناسا برنامه ای برای توسعه مجموعه ای از ایستگاه های فضایی تولید شده توسط بخش خصوصی همچون بلواوریجین آغاز نموده است.
در همان زمان روسیه اعلام نمود که به سبب قدیمی و فرسوده شدن ایستگاه فضایی بین المللی قصد خروج از آن و عدم تمدید قرادادهای عملیاتی را دارد. گزارش ها در آن زمان حاکی از تیره و تار شدن روابط دو کشور در نتیجه ی ادعای جاسوسی و تنش های تجاری بود. روسیه دعوت ایالات متحده برای ساخت ایستگاه فضایی دروازه ماه را نیز رد کرد و در عوض تصمیم به ساخت ایستگاهی فضایی در مدار ماه با مشارکت چین گرفت.منبع:

1400/12/21
19:43:01
5.0 از 5
303
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
نهایت علم