نهایت علم elmend
وزیر علوم مطرح كرد؛

مجوز لازم برای ایجاد پارک فناوری اطراف دانشگاه ها صادر می نماییم

مجوز لازم برای ایجاد پارک فناوری اطراف دانشگاه ها صادر می نماییم

نهایت علم: وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: ما در وزارت علوم تلاش می نماییم که در این حوزه، مجوزهای لازم را به دانشگاه ها برای ایجاد پهنه ها و پارک های علم و فناوری صادر نماییم.به گزارش نهایت علم به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور به همراه محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، ضمن بازدید از محصولات فناورانه ناحیه نوآوری شریف، از چند شرکت دانش بنیان بازدید نمودند.
محمدعلی زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ضمن اشاره به این که یکی از برنامه های شهردار تهران، این است که تلاش نماییم هویت شهر تهران را بر مبنای فناوری و نوآوری تعریف نماییم، اظهار داشت: این اقدامی که دانشگاه صنعتی شریف انجام داده و ناحیه نوآوری را در بطن جامعه و در منطقه ای که شهروندان زندگی می کنند، راه اندازی کرده، به این معنا است که نوع نگاه جدیدی به شهرسازی و مدیریت شهری شده است.
وزیر علوم با اشاره به اینکه فناوری و نوآوری باید بخشی از بدنه شهری تمام شهرها بخصوص کلان شهر تهران باشد، اضافه کرد: ما در وزارت علوم تلاش می نماییم که در این حوزه، مجوزهای لازم را به دانشگاه ها برای ایجاد پهنه ها و پارک های علم و فناوری صادر نماییم. خوشبختانه با از سرگیری آموزش حضوری، آن چشمه زاینده ای که باید برای ایده ها وجود می داشت، باردیگر شکل گرفته است.
زلفی گل ابراز امیدواری کرد: از این به بعد، شتابدهنده هایی که در کارخانه نوآوری شریف وجود دارند، می توانند فعال تر باشند و خروجی آنها به شرکتهای دانش بنیان و خلاق تبدیل گردد که بیایند و در مناطق اطراف دانشگاه ها مستقر شده و زندگی عادی مردم در کنار شرکتهای دانشگاهی و دانش بنیان شکل بگیرد و به مرور این فرهنگ، در جامعه ما تسری پیدا کند تا تولید و حرکت های دانش بنیان، خویش را در امور مختلف زندگی مردم نشان دهد.
یک مدل جدید توسعه شهری
سورنا ستاری در این بازدید، با اشاره به اینکه در طول این سال ها، بازدیدهای گوناگونی از ناحیه نوآوری شریف داشته، اظهار داشت: ناحیه نوآوری شریف، یک مدل جدید از توسعه است که نشان داده است دانشگاه می تواند سرمنشا تغییراتی در جامعه باشد و یک مدل جدید توسعه شهری است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با بیان این که اساتید زیادی از دانشگاه های مختلف کشور، مشغول فعالیت در ناحیه نوآوری شریف هستند، اضافه کرد: تمام شرکت ها و مراکز نوآوری این ناحیه، با سرمایه گذاری بخش خصوصی توسعه پیدا کرده است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان با اشاره به اینکه تمام آزمایشگاه ها و مراکزی که در این ناحیه فعال است، با سرمایه گذاری بخش خصوصی توسعه پیدا کرده است، اظهار داشت: همین الگو را میتوان یک مدل جدید توسعه شهری به حساب آورد که یک مدل برای توسعه دانش بنیان دانشگاه ها است که قابلیت تکثیر در سایر دانشگاه های کشور را دارد.
ستاری با بیان این که این ابتکار تنها در انحصار دانشگاه صنعتی شریف نیست و سایر دانشگاه ها هم در این حوزه فعال می باشند، اضافه کرد: ما حتی در دانشگاه های شهرستان هم این فعالیت ها را داریم و امیدوار هستیم که با حمایت های دکتر زلفی گل که نشان داد حامی این جریان ها است، در آینده، اتفاق های بهتری در این عرصه رخ دهد.


منبع:

1401/01/18
13:09:40
5.0 از 5
265
تگهای خبر: آینده , تحقیقات , توسعه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
نهایت علم