نهایت علم elmend

تشخیص بموقع بیماری با كمك زیست سنسورهای طلایی!

تشخیص بموقع بیماری با كمك زیست سنسورهای طلایی!

پژوهشگران استرالیایی، زیست حسگرهایی از طلای متخلخل ابداع نموده اند كه می توانند نشانه های بیماری را زودتر از بقیه روش ها تشخیص دهند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نانومگزین، پژوهشگران "دانشگاه کوئینزلند"(UQ) استرالیا، زیست حسگرهایی ابداع نموده اند که در آنها طلای متخلخل نانومهندسی شده به کار رفته است. این زیست حسگرها می توانند نشانه های ابتدایی بیماری را به صورت موثرتری تشخیص دهند و به بهبود نتایج درمان بیمار کمک کنند.
بیشتر روش های تشخیصی، معمولا از مواد پرهزینه ای استفاده می نمایند و استفاده از آنها نیز به زمان و هزینه قابل توجهی نیاز دارد اما این گروه پژوهشی، زیست حسگرهایی ارزان تر با عملکرد سریع تر و فوق العاده حساس ابداع نموده اند.
"مصطفی کمال مسعود"(Mostafa Kamal Masud)، دانشجوی مقطع دکتری دانشگاه کوئینزلند و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: هیجان انگیزترین نکته در مورد پژوهش ما این است که بعضی از محدودیت های کنونی در رابطه با تشخیص ابتدایی بیماری ها را از بین می برد. این روش تشخیصی جدید، امکان شناسایی مستقیم ریز آران ای مربوط به بیماری را فراهم می آورد که تا قبل از این ممکن نبود.
وی ادامه داد: این روش، به خصوص برای بیمارانی مهمست که در مراحل ابتدایی بیماری هایی مانند سرطان به سر می برند و میزان قابل تشخیصی از زیست نشانگرهای دیگر را ندارند اما شاید میزان قابل تشخیصی از زیست نشانگر ریز آران ای در بدن آنها وجود دارد.
پژوهشگران، این پلت فرم را نانومهندسی کردند تا نمونه های خون، ادرار، بزاق و پلاسما را بوسیله سطحی پوشیده از یک لایه طلا که میلیون ها منفذ کوچک دارد، مورد بررسی قرار دهند.
روشی که برای ابداع این لایه های متخلخل مهندسی شده به کار رفته است، فرصت جدیدی را برای پژوهش در مورد مواد نانومتخلخل و توسعه فناوری آن فراهم می آورد.
این گروه پژوهشی، توسعه پلت فرم خودرا ادامه می دهند و در نظر دارند که در پنج سال آینده، آنرا در اختیار پزشکان قرار دهند.
پروفسور "یوسوکه یامااوچی"(Yusuke Yamauchi)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: پزشکان قادر خواهند بود تا نمونه کوچکی از مایعات بدن بیمار را بگیرند و فورا به آزمایش بیماری بپردازند. هزینه این روش حدودا حدود یک چهارم هزینه سایر روش های تشخیصی است.
بگفته پژوهشگران، استفاده از این روش، بسیار ساده است و به خصوص می تواند برای نواحی دورافتاده و کشورهای در حال توسعه که تشخیص سریع و بموقع عفونت های ویروسی در آنها مهم می باشد، کارآمد باشد.
این پژوهش، در مجله "Nature Protocols" به چاپ رسید.1399/06/06
23:23:06
5.0 از 5
1577
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
نهایت علم