نهایت علم elmend

ژنی كه در جلوگیری از بروز آلزایمر نقش دارد

ژنی كه در جلوگیری از بروز آلزایمر نقش دارد

به گزارش نهایت علم پژوهشگران کانادایی در بررسی جدید خود نشان داده اند که یک ژن خاص می تواند در جلوگیری از بروز آلزایمر مؤثر باشد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران کانادایی در بررسی جدید خود، گام دیگری به سمت درک بیماری آلزایمر برداشته اند. آنها عملکرد جدیدی را برای ژن معروف به "BMI1" کشف کرده اند که در مهار پیری مغز نقش دارد.
"گیلبرت برنیر" (Gilbert Bernier)، سرپرست این پژوهش، در بررسی خود نشان داده است که شاید BMI1 بتواند از بی نظمی نورون ها در ساختارهای معروف به "G4" پیشگیری کند. بدین ترتیب، BMI1 با جلوگیری از تشکیل اضافه ساختارهای G4 که عملکرد نورون ها را در هم می ریزند، از بروز آلزایمر پیشگیری خواهد نمود.
"برنیر" اظهار داشت: این کشف جدید، به دانش ما در مورد مکانیسم های بنیادی که به بیماری آلزایمر منجر می شوند، اضافه می کند. هنوز هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد و هر پیشرفتی در این حوزه می تواند باعث امیدواری افراد مبتلا به آلزایمر و خانواده آنها باشد.
"برنیر" در پژوهش پیشین خود نشان داده بود که بیان ژن BMI1 به صورت خاص در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر کاسته می شود. او همینطور نشان داد که غیرفعال کردن BMI1 در نورون های کشت شده انسان یا موش ها، برای تکرار مجدد نشانگرهای صدمه شناسی در رابطه با بیماری آلزایمر کافی است.
نتایج این پژوهش، در مجله "Nature Communications" به چاپ رسید.1400/01/04
13:37:11
5.0 از 5
1120
تگهای خبر: پژوهشگر , چاپ , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
نهایت علم