نهایت علم elmend

كشف روشی جدید برای مقابله با سرطان سر و گردن

كشف روشی جدید برای مقابله با سرطان سر و گردن

به گزارش نهایت علم پژوهشگران آمریکایی با کمک یک روش جدید توانستند گسترش سرطان های سر و گردن را در موش ها کاهش دهند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزبریک، پژوهشگران "دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس" (UCLA) توانسته اند با هدف قرار دادن آنزیمی که نقش مهمی در سلول های سرطان سر و گردن بر عهده دارد، رشد و گسترش تومورها را در موش ها به صورت قابل توجهی کاهش دهند و به کارآیی ایمنی درمانی در انواع سرطان هایی که اغلب در مقابل درمان مقاوم هستند، بیفزایند.
شاید یافته های این پژوهش بتوانند به پژوهشگران کمک کنند تا روش های بهتری را برای غلبه بر سرطان های تهاجمی سر و گردن که بر دهان، بینی و گلو اثر می گذارند، عرضه کنند.
ایمنی درمانی که بعنوان یک درمان بالینی برای سرطان های متعدد به کار می رود، دفاع بدن را برای غلبه بر بیماری تقویت می کند. تابحال بعضی از سرطان ها همچون سرطان های سر و گردن، واکنش خوبی نسبت به ایمنی درمانی نداشته اند یا واکنش آنها به خوبی واکنش سرطان های دیگر نبوده است. تشخیص سرطان های سر و گردن، ضعیف است و میزان مرگ و میر این سرطان ها هم بالا است؛ ازاین رو نیاز فوری به درمان های مؤثر احساس می شود.
پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا، لس آنجلس به سرپرستی دکتر "کان یو وانگ" (Cun-Yu Wang)، استاد زیست شناسی دهان این دانشگاه، در بررسی جدیدی نشان داده اند که شاید بتوان با هدف قرار دادن نوعی صدمه پذیری در روند تکثیر تومور و ایمنی آن، واکنش سلول های تومور را نسبت به ایمنی درمانی تحت تأثیر قرار داد.
آنزیمی که پژوهشگران بر آن تمرکز کرده اند، "KDM4A" نام دارد که می تواند بیان ژن را تنظیم کند، به خاموش کردن بعضی از ژن ها در سلول بپردازد و برخی دیگر را فعال کند. بیان بیش از حد آنزیم KDM4A در سرطان های سر و گردن، بیان ژن در رابطه با تکثیر و گسترش سلول سرطانی را تقویت می کند.
این مورد مشخص است که اگر سلول های تومور توسط سیستم ایمنی بدن شناسایی نشوند و تحت نظارت نباشند، می توانند متاستاز کنند و به سایر بخش های بدن برسند.
تکثیر سلول سرطانی، به واسطه گسترش و فعال شدن غیرعادی مسیرهای سیگنال دهی سلول های سرطانی رخ می دهد. سوال پژوهشگران این است که اگر بتوانند این فرایند را مختل کنند و به شناسایی صدمه پذیری بپردازند، واکنش بدن در مقابله با سلول های سرطانی و همینطور واکنش نسبت به ایمنی درمانی تغییر خواهد نمود یا خیر.
"وانگ" اظهار داشت: ما می دانیم که ژن KDM4A، نقش مهمی در تکثیر و گسترش سلول های سرطانی دارد؛ ازاین رو پژوهش خویش را بر پاکسازی این ژن متمرکز کردیم.
پژوهشگران با حذف ژن KDM4A در موش ها، کاهش قابل توجهی را در متاستاز سرطان و گسترش آن مشاهده نمودند. همینطور آنها دریافتند که حذف این ژن می تواند سلول های تی بدن را برای مقابله با عفونت فعال کند.
یافته های این پژوهش، امید پژوهشگران را برای توسعه مهارکننده های ویژه KDM4A و روش های مؤثر ایمنی درمانی سرطان بالا می برد.
این پژوهش، در مجله "Molecular Cell" به چاپ رسید.1400/01/06
00:08:17
5.0 از 5
1060
تگهای خبر: آمریكا , پژوهشگر , توسعه , چاپ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نهایت علم