نهایت علم elmend

تختخوابی كه از لطمه رسیدن به مغز نوزادان نارس پیشگیری می كند

تختخوابی كه از لطمه رسیدن به مغز نوزادان نارس پیشگیری می كند

پژوهشگران ˮدانشگاه بریتیش کلمبیاˮ، تختخوابی ابداع نموده اند که می تواند از صدمه رسیدن به مغز نوزادان نارس پیشگیری کند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، هنگامی که یک نوزاد نابالغ به دنیا می آید، باید مغز او که هنوز در حال رشد است، اکسیژن کافی را دریافت کند. شاید یک ابزار جدید پزشکی بتواند با تقلید از ضربان قلب و تنفس والدین، به این کار کمک نماید.
هم بزرگسالان و هم نوزادان هنگامی که تحت فشار روانی قرار می گیرند، تمایل دارند عمیق تر نفس بکشند. این کار میزان هوایی را که به بدن وارد می شود، می کاهد و بدین ترتیب سطح اکسیژن در جریان خون آنها کاهش پیدا می کند. در نتیجه، اکسیژن کمتری به مغز می رسد و اگر این اتفاق اغلب و در زمان طولانی برای نوزاد نارس پیش بیاید، شاید لطمه مغزی رخ دهد.
پژوهشگران "دانشگاه بریتیش کلمبیا" (UBC) برای برطرف نمودن این مشکل، یک تختخواب مخصوص نوزاد موسوم به "Calmer" ابداع نموده اند. این تختخواب طوری طراحی شده است که در محل نگهداری نوزادان نارس قرار می گیرد. هنگامی که نوزاد در تختخواب Calmer می خوابد، تختخواب بالا و پایین می رود و حرکاتی شبیه به تنفس و ضربان قلب والدین را شبیه سازی می کند؛ به شکلی که گویی نوزاد در آغوش والدین قرار دارد.
بااینکه بهتر است که والدین یا پرستار، نوزاد را در آغوش بگیرند؛ اما این کار به خاطر شلوغ بودن بیمارستان به ویژه در دوره شیوع کروناویروس همیشه ممکن نیست.
پژوهشگران طی یک آزمایش بالینی، ۱۶ نوزاد نارس را هنگام گرفتن نمونه خون در آغوش یک پرستار قرار دادند و ۱۲ نوزاد دیگر را هنگام انجام دادن همان آزمایش، روی تختخواب Calmer گذاشتند.
هنگامی که پژوهشگران سطح اکسیژن مغز نوزادان را اندازه گیری کردند، دریافتند که نتیجه در هر دو گروه یکسان است. این نشان میدهد که تختخواب Calmer می تواند به اندازه آغوش والدین و یا پرستار برای نوزاد نارس مؤثر باشد.
دکتر "لیزا هولستی" (Liisa Holsti)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: ما بسیار خوشحال هستیم که آزمایش ها نشان داده اند تختخواب Calmer می تواند برای نوزدانی که مغز آنها نسبت به درد و استرس لطمه پذیر است، سودمند باشد. ما در حال گسترش ارزیابی های خود در مورد این تختخواب هستیم و می خواهیم آنرا در کشورهایی که سطح درآمد متوسط یا پایینی دارند، به کار بگیریم.
این پژوهش در مجله "Pain Reports" به چاپ رسید.
منبع:

1400/01/08
11:51:18
5.0 از 5
1245
تگهای خبر: پژوهشگر , چاپ , دانش , شبیه سازی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم