نهایت علم elmend
با كمك یك كارت كوچك؛

شبكه های ۵G به شبكه توزیع برق تبدیل می شوند

شبكه های ۵G به شبكه توزیع برق تبدیل می شوند

به گزارش نهایت علم محققان سیستمی ابداع نموده اند که به اندازه یک کارت کوچک است و با جمع آوری انرژی سیگنال های الکترومغناطیسی نسل پنجم اینترنت دستگاههای کوچک و حسگرها را فعال می کند.به گزارش نهایت علم به نقل از نیواطلس، تعدادی از پژوهشگران دانشگاه جورجیا تک با کمک فناوری پرینت ۳ بعدی یک آنتن یک سو ساز(rectifying antenna) به اندازه یک کارت کوچک ابداع نموده اند که می تواند انرژی الکترومغناطیسی را از سیگنال های ۵G جمع آوری کند و آنرا برای به کار انداختن دستگاه ها به کار گیرد. بدین سان شبکه های نسل پنجم اینترنت همراه به شبکه های بی سیم توزیع برق تبدیل می شوند.
ارتباطات بی سیم انرژی زیادی در هوا ایجاد می کنند و طی سالهای قبل تحقیقاتی برای جمع آوری آن انجام شده است.
اما ارتباطات 5G فرصت جدیدی را ایجاد می کنند. محققان جورجیا تک در تحقیق خود در اینباره نوشته اند: فناوری ۵G برای ارتباطات سریع و با تأخیر اندک ابداع شده است. برای این منظور از موج های فرکانس میلی متری استفاده می شود. به صورت ناخودآگاه ساختار این فناوری نوعی شبکه توزیع برق بی سیم بوجود می آورد که قادر به فعال کردن دستگاه ها در محدوده ای بسیار فراتر از توانایی های فعلی است.
محققان با استفاده از قطعه ای به نام لنز راتمن در وسط یک کارت این فناوری را ممکن کردند. لنزهای راتمن در حوزه امواج میلیمتری بعنوان یک ابزار تشکیل دهنده اشعه به کار می روند که به صورت مؤثر یک پرتو بزرگ و با زاویه باریک از آنتن را به مجموعه ای از پرتوها تبدیل می کنند که زاویه گسترده تری را در بر می گیرد. بعنوان مثال این پرتوها به سیستم های راداری اجازه می دهند، اهداف را در جهات مختلف بدون احتیاج به چرخش یا حرکت خود رادار ببینند.
به گفته محققان با افزودن لنز راتمن به طرح مذکور میتوان انرژی را در هر جهتی جمع آوری کرد. این سیستم می تواند در مقایسه با نمونه های مشابه ۲۱ بار برق بیشتری جمع آوری کند.
البته قابلیت جمع آوری برق این سیستم هنوز اندک است. به قول محققان سیستم مذکور میتوان از یک فرستنده 5G از فاصله ۱۸۰ متری حدود ۶ میکرووات برق جمع آوری کرد. این میزان برق برای فعال کردن حسگرها و دستگاههای کوچک کافی است.
این تحقیق در نشریه ساینتیفیک رپورتز انتشار یافته است.

1400/01/11
19:32:50
5.0 از 5
1002
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم