نهایت علم elmend
در نامه بسیج دانشگاه امام صادق(ع) مطرح شد؛

۴ سوال از جهرمی

۴ سوال از جهرمی

بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق(ع) در نامه ای به آذری جهرمی، نوشت: آیا به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات اعتقاد دارید و اگر چنین است، چرا این پروژه از دستور کار وزارت تحت امر شما خارج شد؟به گزارش نهایت علم به نقل از مهر، بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) در نامه ای که از جانب «هادی ژیان» مسئول بسیج این دانشگاه خطاب به «محمدجواد آذری جهرمی» وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات نوشت، ضمن انتقاد از عملکرد وی در این وزارتخانه، آورده است: یکبار برای همیشه موضع صریح تان درباره شبکه ملی اطلاعات را معلوم کنید. آیا اساساً به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات اعتقاد دارید و اگر چنین است، چرا این پروژه عملاً از دستور کار وزارت تحت امر شما خارج شده است؟!
در بخش دیگری از این نامه آمده است: در تمام این چهارسالی که بر کرسی وزارت تکیه زده اید، بارها بحث هایی درباره هزینه های مازادی که از مردم برای اینترنت گرفته شده، در رسانه ها مطرح گردیده است. خلاف آشکاری که باآنکه در ظاهر همیشه خویش را منتقد شماره یک آن معرفی کرده اید، اما در عمل با مدیریت تان به آن دامن زده اید.
بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع) اشاره کرد: امروز بعد از گذشت یک سال از ترور ناجوانمردانه شهید حاج قاسم سلیمانی، اینستاگرام رسماً او را مصداق تروریست می داند. البته این مساله به سردار سلیمانی محدود نمی گردد، تروریسمِ مجازی اینستاگرام در سالهای اخیر عملاً صدای خیلی از هموطنان را به جرم گفتن از عقایدشان خفه کرده است. اما شما در مقابل این تروریسم مجازی نه تنها سکوت کردید، بلکه گهگاه برای اینستاگرام رپورتاژ آگهی هم رفته اید.
متن کامل این نامه بدین شرح است:
«و َ إِنَّ عَمَلَکَ لَیْسَ لَکَ بِطُعْمَةٍ وَ لَکِنَّهُ فِی عُنُقِکَ أَمَانَةٌ»
جناب آقای مهندس محمدجواد آذری جهرمی
وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات؛
سلام علیکم؛
پاسخگویی یکی از اساسی ترین ملزومات شخصیتی کارگزاران نظام اسلامی است و البته که تقلیل پاسخگویی، به حضور نمایشی در شبکه های اجتماعی و رفتارهای پوپولیستی، ظلم به این اصل اساسی در حکمرانی اسلامی است. حضرتعالی در سالهای اخیر همواره از پاسخگویی به مردم سخن گفته اید اما حقیقت این است که پاسخگویی یک عمل است و نه یک هشتگ برای نمایش در توییتر. ۶۷ روز قبل طی نامه ای شما را به حضور در بین دانشجویان و پاسخ به سوالات مان در یک جلسه حقیقی، منطقی و به دور از حواشی دعوت کردیم؛ جلسه ای که امیدوار بودیم برای یک مرتبه هم که شده، شما را با واقعیتِ پاسخگویی و گفتگوی انتقادی مواجه کند. هرچند ما به سبب اهمیتی که مساله فضای مجازی برایمان داشت در این دو ماه مستمراً پیگیر پاسخ شما به این دعوت بودیم؛ متاسفانه حضرتعالی به این دعوت بی اعتنایی کردید و هیچ گونه پاسخی به آن ندادید.
امروز اما بعد از بیشتر از دو ماه شکیبایی می خواهیم سوالات مان را به شکل عمومی و در پیشگاه ملت از شما بپرسیم و البته که دیگر امیدی به پاسخگویی از جانب شما نداریم چون که به این حقیقت واقفیم امثال حضرتعالی اساساً تمایلی به نشستن روی صندلی داغ پاسخگویی ندارند و به همان اندازه که از پاسخگویی فراری اند، با انواع ایما و اشاره به دنبال صندلی های نایس تاک شوهای صدتا یک غاز می دوند بلکه بیشتر به چشم بیایند. عوام فریبان با صندلی پاسخگویی قهرند اما برای همنشینی با سلبریتی ها و جنجال های زرد در لحظه آماده هستند. آقای آذری جهرمی، شما برخلاف آنچه در ظاهر نشان می دهید، در ضدیت با مردم کم نظیر هستید و بر آن هستید تا مردم را نه با اخم و سرنیزه که با لبخند ژکوند به قتلگاه ببرید؛ چون که روح و روان مردم برای امثال شما وسیله ای است برای رسیدن به اهداف سیاسی. با همه این اوصاف شما امروز علیرغم عدم شایستگی، وزیر دولت جمهوری اسلامی هستید و مخاطبِ بخشی از سوالات و مطالبات ما که در ادامه به بخشی از این سوالات و مطالبات اشاره می کنیم:
۱- حفظ استقلال در حکمرانی مجازی که مورد تاکید دلسوزان است تا حدود زیادی به اجرایی شدن پروژه شبکه ملی اطلاعات وابسته است؛ در صورتیکه در کارنامه حضرتعالی عملاً عزمی جهت راه اندازی آن دیده نمی گردد. یکبار برای همیشه موضع صریح تان درباره شبکه ملی اطلاعات را معلوم کنید. آیا اساساً به راه اندازی شبکه ملی اطلاعات اعتقاد دارید و اگر چنین است، چرا این پروژه عملاً از دستور کار وزارت تحت امر شما خارج شده است؟ چرا در کلام مدام از این پروژه کلیدی سخن می گویید اما در عمل خلاف اهداف آن عمل می کنید؟ اگر در اجرایی کردن این پروژه ناتوان هستید و یا اساساً اعتقادی به این پروژه ملی ندارید، به جای صرف سخن پراکنی و عملکرد دوگانه، صادقانه این مسئله را اعلام کنید و استعفا بدهید.
۲- امروز بعد از گذشت یک سال از ترور ناجوانمردانه شهید سلیمانی، اینستاگرام رسماً او را مصداق تروریست می داند. البته این مساله به سردار سلیمانی محدود نمی گردد، تروریسمِ مجازی اینستاگرام در سالهای اخیر عملاً صدای خیلی از هموطنان را به جرم گفتن از عقایدشان خفه کرده است. اما شما در مقابل این تروریسم مجازی نه تنها سکوت کردید، بلکه گهگاه برای اینستاگرام رپورتاژ آگهی هم رفته اید. بدتر آنکه هرگاه انتقادی در این زمینه به شما شد، پشت دیوار فیلترینگ هراسی قایم شدید. این روزها که اخبار تحمیل شرایط دولت ترکیه به فیس بوک و توییتر رسانه ای شده، میتوان ابعاد بی عملی شما را بیشتر از پیش درک کرد.
سوال واضح است؛ دلیل این بی عملی چیست؟ شما وزیر دولتی هستید که ادعای مذاکره اش گوش فلک را کر کرده است؛ با این وجود چرا به جای مذاکره و فشار به این رسانه های اجتماعی برای احترام به قوانین کشور، مدام با طرح دوگانه فیلترینگ-آزادی، تروریسم مجازی را تقویت می کنید؟ چرا جامعه را به غلط مجبور به انتخاب میان تحقیر مجازی و یا فیلترینگ می کنید؟ چرا راه سوم را از پیش روی شان حذف می کنید؟ همان راهی که ترکیه رفت و شما هیچگاه به سمتش حتی حرکت هم نکردید. با این رویه آیا به ما حق نمی دهید حضرتعالی را مصداق کاملی از کاسب فیلترینگ بدانیم؟
۳- در این چهارسال همواره بحث هایی درباره سوءاستفاده حضرتعالی از جایگاه تان برای تخریب رقبای سیاسی و منتقدان تان مطرح گردیده است. جالب اینکه هروقت این بحث در رسانه ها بالا گرفته، رسانه های همسوی شما به صورت هماهنگ به تخطئه منتقدان روی آورده و نقد را در نطفه خفه کرده اند.
این رویه البته در رفتار خود شما هم مشهود بوده، همچون افترا تلویحی تطمیع شدن که به مجری تلویزیون نسبت دادید آن هم فقط به این علت که یک نقد را – درست یا غلط – در تلویزیون مطرح کرده بود. البته که دعوای جنابعالی با صداوسیما را ما اساساً یک دعوای زرگری می دانیم که در آن حقی وجود ندارد. بنظر می رسد حضرتعالی باآنکه در ظاهر واژه «حق الناس» را دائماً بر زبان جاری می کنید، اما عملاً در حال تسویه منتقدان و مخالفان تان هستید. فقط گوشه هایی از فشار سنگین امنیتی-رسانه ای که شما رقم زدید را می شود در ماجرای حذف خانم دکتر مهرنوش از رایتل، ماجرای نطق خانم زرآبادی در مجلس دهم و البته جنجال های دروغین اخیرتان درباره تعیین قیمت اینترنت توسط مجلس یازدهم مشاهده کرد. اما چیزی که ما را بیشتر از پیش نگران می کند آن است که شما روزگاری در وزارت اطلاعات مشغول به کار بوده اید و تصور اینکه آن روزها هم با مخالفان تان همینقدر کینه توزانه برخورد می کردید وحشتناک است. همان کاری که این روزها در وزارت ارتباطات مشغول به آن هستید. جناب جهرمی! این فاشیسم امنیتی-رسانه ای را چطور توجیه می کنید؟
۴- در تمام این چهارسالی که بر کرسی وزارت تکیه زده اید، بارها بحث هایی درباره هزینه های مازادی که از مردم برای اینترنت گرفته شده، در رسانه ها مطرح گردیده است. خلاف آشکاری که باآنکه در ظاهر همیشه خویش را منتقد شماره یک آن معرفی کرده اید، اما در عمل با مدیریت تان به آن دامن زده اید. نمونه اخیر زخم هایی که این چنین بر پیکره مردم وارد کردید، ۱۰۰ میلیارد تومانی بود که در مدت یک سال و نیم از جیب ملت به خزانه دولت روان شد؛ ۱۰۰ میلیاردی که خودتان به آن اعتراف کردید و البته فقط خدا می داند ارقام واقعی پول هایی که از جیب مردم به جیب دولت روان شده چقدر است. به راستی برای این دست درازی ها به سمت جیب مردم چه پاسخ قانع کننده ای دارید؟ اگر این ها حق الناس نیست، پس چیست؟
آقای آذری جهرمی! این ها تنها بخش کوچکی از سوالات و مطالباتی است که حضرتعالی باید در دادگاه افکار عمومی به آنها پاسخ بدهید. دادگاهی که از حضور در آن می ترسید و از آن فراری هستید و خُب البته در این زمینه به شما حق می دهیم. شما یکه تازِ تریبون های یک طرفه اید و دادگاه افکار عمومی مطلقاً چنین جایی نیست.
این دادگاه، اینستاگرام و توییتر نیست که در آن با بیان حرف های بی پایه و اساس بتوانید دهان ها را ببندید. منتظر روز حساب خودتان در پیشگاه ملت باشید که راه فراری از آن ندارید؛ حتی اگر لشگر اکانت های مجازی بامداد تا شب حلوا حلوایتان کنند و مدام این سو و آن سو «وزیر جوان» صدایتان کنند. شما وزیر جوانید اما دست پیرمردهای مست قدرت را در عدم کفایت، سوءاستفاده از مردم و سد مسیر تحول بسته اید. کابوس شما، بیداری همین ملتی است که امروز شوربختانه تلاش می کنید در فضای مجازی آنها را به سپر انسانی خود در دعواهای حقیر سیاسی تان بدل کنید. بترسید از روزی که این مردم از درونیات تان آگاه شوند؛ بترسید.
سایه رهبری مستدام
هادی ژیان
مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه امام صادق (ع)

1400/01/14
13:03:45
5.0 از 5
1023
تگهای خبر: اینترنت , دانش , رپورتاژ , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
نهایت علم