نهایت علم elmend

بعد از كروناویروس، چه ویروس های دیگری در كمین انسان هستند؟

بعد از كروناویروس، چه ویروس های دیگری در كمین انسان هستند؟

نهایت علم: کروناویروس جدید، تازه ترین عامل بیماری زایی است که از حیوانات به انسان منتقل شده است؛ اما هزاران ویروس دیگر هنوز در حیوانات وجود دارند که ممکنست تهدیدی مشابه برای انسان باشند. حالا یک نرم افزار آنلاین، ویروس ها را برمبنای احتمال انتقال از حیوانات به انسان ها و ایجاد همه گیری رده بندی کرده است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از لایوساینس، این نرم افزار که "SpillOver" نام دارد، یک فهرست از ویروس های حیوانی را که بتازگی کشف شده اند و بیشترین تهدید برای انسان ها هستند، تهیه کرده است. پژوهشگران امیدوارند نرم افزار قابل دسترسشان مورد استفاده دانشمندان، سیاست گذاران و مقامات بهداشت قرار گیرد تا ویروس ها را برای مطالعات بیشتر، نظارت کرده و کارهای کاهش دهنده خطر مانند تولید واکسن و یا دارو قبل از انتقال ویروس از حیوانات به انسان و گسترش آنرا مورد بررسی قرار دهند.
زوئی گرانج(Zoë Grange) که روند ساخت این ابزار آنلاین را رهبری کرد، می گوید: "سارس-کوو-۲" تنها یک نمونه از هزاران ویروسی است که ممکنست از حیوانات به انسان ها منتقل شوند. ما نه فقط باید ویروس های جدید را بیابیم، بلکه باید آنها را اولویت بندی نماییم تا جلوی رخ دادن یک همه گیری دیگر را بگیریم.

خطر انتقال ویروس از حیوانات به انسان
پژوهشگران در مقاله ای که در تاریخ ۵ آوریل در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" انتشار یافت، نوشته اند: ۲۵۰ ویروس وجود دارند که "زئونوز" هستند؛ یعنی هم اکنون از حیوانات به انسان ها منتقل شده اند و بیش از ۵۰۰ ویروس بطور بالقوه وجود دارند، اما احتمال انتقال همه این ویروس ها از حیوانات به انسان با یکدیگر برابر نیست، بدین سبب پژوهشگران آنها را امتیازبندی کردند تا بتوان خطرات آنها را مقایسه و ارزیابی کرد.
برای انجام این امتیازبندی، این نرم افزار ۳۲ عامل در رابطه با ویروس و میزبانش را در نظر گرفته است، همچون این موارد می توان به تعداد گونه های حیوانی دارای ویروس و ارتباط انسان با حیوانات وحشی در مناطقی که ویروس دیده شده است، اشاره نمود.
سپس پژوهشگران از این نرم افزار برای رتبه بندی ۸۸۷ ویروس حیات وحش برمبنای خطر انتشارشان استفاده کردند. بیشتر این ویروس ها بتازگی کشف شده اند، اما تعدادی از آنها نیز "زئونوز" هستند.
۱۲ ویروس اول این فهرست "زئونوز" هستند و به ترتیب ویروس "لاسا" رتبه اول، "سارس-کوو-۲" رتبه دوم و "ابولا" رتبه سوم را به خود اختصاص دادند.
پژوهشگران می گویند که این رده بندی را پیش بینی می کردند و از ویروس های از پیش منتقل شده به انسان برای ارزیابی این ابزار استفاده کردند.
اما باتوجه به گستردگی تهدیدی که "سارس-کوو-۲" برای سلامتی انسان دارد، چرا این ویروس در رتبه اول قرار نگرفته است؟ تعدادی از اطلاعات مهم درمورد "سارس-کوو-۲" مانند تعداد گونه های میزبان هنوز نامشخص است و بعد از آن که پژوهشگران در مورد آن اطلاعات بیشتری کسب کنند، این ویروس می تواند در رتبه اول قرار گیرد.
بر طبق داده های این نرم افزار، درمیان ویروس هایی که هنوز به انسان ها منتقل نشده اند، کروناویروس "229E" قرار دارد که رتبه بالایی به خود مختص کرده است و جزئی از خانواده "سارس-کوو-۲" است و خفاش های آفریقا را آلوده می کند. یکی دیگر از ویروس هایی که رتبه بالایی دارد، کروناویروس "CoV-35" است و خفاش های آفریقا و جنوب آسیا را آلوده می کند.
نویسندگان این مقاله می گویند: پژوهشگران می توانند از داده هایی که روی این پلت فرم وجود دارد، استفاده کنند و یا داده های جدیدی به آن اضافه کنند و رتبه بندی با افزودن داده های جدید ممکنست تغییر کند.
"جوانا مازت" (Jonna Mazet) از نویسندگان این مقاله می گوید: این نرم افزار به یک ارتباط جهانی کمک می نماید و ما را فراتر از آن چه تا حالا درمورد رتبه بندی ویروس ها فکر می کردیم، خواهد برد، همین طور به انجام همکاریهای علمی برای تشخیص سریع تهدیدهای جدید کمک می نماید تا خطرات انتقال ویروس را قبل از ایجاد همه گیری کاهش دهیم.
منبع:

1400/01/20
22:48:20
5.0 از 5
993
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
نهایت علم