نهایت علم elmend
با هدف درمان های بهتر در آینده؛

انواع بیماری ام اس با هوش مصنوعی ابداعی پژوهشگر ایرانی شناسایی شد

انواع بیماری ام اس با هوش مصنوعی ابداعی پژوهشگر ایرانی شناسایی شد

نهایت علم: یک پژوهشگر ایرانی با بررسی اسکن های ام آر آی مغز و استفاده از هوش مصنوعی موفق به شناسایی نشانه های چند نوع مختلف از بیماری ام اس در مغز شده است.به گزارش نهایت علم به نقل از نیواطلس، استفاده از الگوریتم های هوش مصنوعی جهت بررسی مجموعه بزرگی از داده های ام آر آی مغز در بیماران مبتلا به ام اس باعث شده تا شناسایی سریع سه نوع از این بیماری با کسب اطلاع از تغییر شرایط چند ناحیه خاص از مغز که ابتدا درگیر می شوند، ممکن شود.
با تمرکز بر درمان بخش هایی از مغز که در ابتدا درگیر بیماری مورد اشاره می شوند، امیدواری ها به ریشه کنی بیماری ام اس افزایش می یابد. بیماری ام اس زمانی شکل می گیرد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت چربی موجود در اعصاب مغز حمله می کند. این بافت مانند عایق سیم کشی برق عمل می کند و لطمه دیدن آن انتقال پیام های عصبی را دشوار کرده و موجب مشکلاتی مانند ضعف عضلانی، اسپاسم، بی حسی و مشکلات در تعادل یا هماهنگی می شود.
به گفته دکتر آرمان اسحاقی متخصص علوم اعصاب در دانشگاه کالج لندن و فارغ التحصیل دانشکده پزشکی دانشگاه تهران، تابحال چهار نوع از بیماری ام اس برمبنای نحوه تخریب کارهای مغز و شدت پیشرفت این بیماری شناسایی شده که سیستم هوش مصنوعی جدید می تواند سه تای آنها را شناسایی کند. بگفته وی تابحال دسته بندی انواع بیماری ام اس بیشتر برمبنای شدت پیشرفت بیماری و تأثیرات مخرب آن صورت می گرفت که ناشی از بررسی وضعیت ظاهری بیماران بود. اما با بهره گیری از هوش مصنوعی می توان اطلاعات بیولوژیک تازه ای در مورد بیماری ام اس جمع آوری کرد که تابحال در دسترس پزشکان نبود.
وی می افزاید: با دسترسی به این اطلاعات می توان الگوهای بهتر و دقیق تری را برای درمان مبتلایان به ام اس شناسایی و روش های درمانی بهتری را ارائه نمود. از این طریق دسته بندی های دقیق تری برای انواع بیماری ام اس در دسترس قرار می گیرد و درمان های پیشنهادشده مناسب تر خواهند بود.
به گفته اسحاقی این روش با موفقیت بر روی ۳۰۶۸ بیمار ام اس آزمایش شده و با افزایش داده های جمع آوری شده دقت آن باز هم بیشتر خواهد شد و کاربرد آن در آینده حتی پیش بینی واکنش بیماران به درمان های مورد استفاده را نیز ممکن می کند.

1400/01/23
15:13:15
5.0 از 5
1015
تگهای خبر: آینده , دانش , سیستم , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم