نهایت علم elmend

نرم كننده ها و اختلال عملكردهای مهم مغز

نرم كننده ها و اختلال عملكردهای مهم مغز

به گزارش نهایت علم خراسان رضوی نرم کننده های موجود در خیلی از اشیاء مورد استفاده روزمره می توانند عملکردهای مهم مغز انسان را مختل کنند.


به نقل از مدیکال اکسپرس، زیست شناسان دانشگاه بایرویت آلمان در مورد خطر این اختلال اخطار و نشان دادند که حتی مقدار کمی از نرم کننده های پلاستیکی، بیسفنول A (BPA) و بیسفنول S (BPS) در انتقال سیگنال های بین سلول های عصبی در مغز ماهی ها اختلال ایجاد می کنند. محققان بسیار محتمل می دانند که تداخل مشابه در مغز انسان های بالغ هم با این مواد رخ دهد ازاین رو خواهان توسعه سریع نرم کننده های جایگزین هستند که خطری برای سیستم عصبی مرکزی نداشته باشند.
بیسفنول ها، نرم کننده هایی هستند که در تعداد زیادی از محصولات پلاستیکی در سرتاسر جهان یافت می شوند، بعنوان مثال، در بسته بندی مواد غذایی، ظروف پلاستیکی، بطری های آشامیدنی، اسباب بازی ها، ماده مورد استفاده برای پر کردن دندان ها و مصنوعات ساخته شده برای نوزادان کاربرد دارند.
در سالهای اخیر، استفاده از این مواد بخصوص بیسفنول A با خطرات زیادی برای سلامتی همراه بوده است. هم اکنون، تیم تحقیقاتی بایرویت به سرپرستی دکتر پیتر ماچنیک در گروه تحقیقاتی فیزیولوژی حیوانات (به سرپرستی پروفسور دکتر استفان شوستر) برای نخستین بار تاثیرات نرم کننده ها را بر روی انتقال سیگنال بین سلول های عصبی در مغز بزرگسال بررسی کردند. این مطالعه نه تنها بیسفنول A، بلکه بیسفنول S را هم شامل می شود که اغلب برای سلامتی مضر نمی باشد. نتایج مطالعات نشان می دهد هر دو نرم کننده ارتباط بین سلول های عصبی مغز را مختل می کنند.
آسیب دائمی به سیستم عصبی
اثرات مضر بر مغز عموما بر تعادل ظریف بین عملکردهای مختلف عصبی تأثیر می گذارد. در حالیکه بعضی از سلول های مغزی سیگنال هایی را منتقل می کنند که سبب تحریک فرآیندهای سلولی می شوند و سلول های دیگر مغز عملکرد مهار این سلول ها را دارند. با این وجود، هماهنگی هر دو تحریک و مهار برای یک سیستم عصبی مرکزی دست نخورده ضروریست.
دکتر پیتر ماچنیک، محقق اصلی این تحقیق اظهار نمود: «مشخص شده است، زمانی که سیگنال های تحریکی و سیگنال های مهاری هماهنگ نباشند یا میزان هماهنگی آنها کافی نباشد بی نظمی های زیادی در سیستم عصبی مهره داران ایجاد می شود. ازاین رو بسیار نگران کننده است که نرم کننده های BPA و BPS دقیقا این هماهنگی را مختل می کنند.»
الیزابت شیرمر، دانشجوی دکتری دانشگاه بایرویت و نخستین محقق این تحقیق اظهار داشت: «ما شگفت زده شدیم که چگونه خیلی از عملکردهای حیاتی مغز ماهی تحت تأثیر نرم کننده های استفاده شده در صنایع مختلف است. این آسیب، همان گونه که توانستیم نشان دهیم، بلافاصله اتفاق نمی افتد. با این وجود، هنگامی که سلول های مغز در معرض مقدار کمی BPA یا BPS به مدت یک ماه قرار می گیرند، صدمات غیر قابل جبران است.»
ایشان در ادامه اضافه کرد: به نظر می آید که نرم کننده ها بر پتانسیل عملکرد سلول های مغزی تأثیر می گذارند. آنها انتقال شیمیایی و الکتریکی سیگنال ها از راه سیناپس ها را تغییر می دهند. علاوه بر این مدارهایی را که برای درک و پردازش محرک های صوتی و بینایی مهم هستند را هم مختل می کنند.


مطالعات روی سلول های ماوتنر در ماهی قرمز
کشف صدمه های ناشی از نرم کننده ها از مطالعات دقیق روی ماهی قرمز زنده حاصل شده است. تمرکز بر روی دو سلول عصبی بزرگ در مغز ماهی، سلول های ماوتنر (Mauthner ) بود. آنها تمام محرک های حسی را در خود ادغام می کنند و باید به سرعت و به صورت دقیق هماهنگ با نزدیک شدن مهاجمان پردازش شوند. در این حالت، سلول های ماوتنر واکنش های فرار برای نجات زندگی را تحریک می کنند. با عنایت به این عملکرد که برای بقاء ضروری می باشد، آنها بخصوص در طول تکامل قوی می شوند. سلول های ماوتنر قادرند تاثیرات صدمه رسان را تا حدی دفع کنند و یا صدمه ها را جبران کنند. این مورد نشان داده است که نرم کننده ها قادر به صدمه قابل توجهی به این سلول ها هستند.
قابلیت انتقال نتایج به انسان
پروفسور استفان شوستر اظهار نمود: نتایج تحقیقات انجام شده بر روی مغز ماهی بیان می کند که BPA و BPS می توانند به مغز انسان بالغ هم صدمه جدی برسانند. در این حوزه، ضروریست که علم و صنعت، نرم کننده های جدیدی برای جایگزینی این بیسفنول ها و موردی ایمن برای انسان تولید کنند.
دکتر پیتر مچنیک اضافه کرد: «کارآیی تکنیک های تحقیقاتی که ما در مطالعه خود استفاده کردیم می تواند کمک مهمی در توسعه نرم کننده های جایگزین باشد. آنها آزمایش سریع و ارزان نحوه تأثیر این مواد بر سلول های مغز را توضیح می دهند.»
منبع:

1400/01/24
14:07:15
5.0 از 5
1211
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم