نهایت علم elmend

كشف ردپای یك دایناسور غول پیكر!

كشف ردپای یك دایناسور غول پیكر!

نهایت علم: ردپای یک دایناسور 175 میلیون ساله که بعنوان یک ˮغول عصر ژوراسیکˮ توصیف می شود، توسط یک زن که در حال جمع آوری صدف خوراکی بود در ساحل یورکشایر(Yorkshire) کشف شد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ماری وودز(Marie Woods) که یک عتیقه شناس است از دیدن این ردپای سه فوتی(۱ متری) شوکه شد. این بزرگ ترین فسیلی است که در ساحل یورکشایر یافت شده است.
حالا او امیدوار است بتواند این ردپا را که در معرض خطر بالا آمدن آب دریاست قبل از آن که برای همیشه از بین برود، حفظ کند.
متخصصان معتقدند این ردپا متعلق به یک دایناسور گوشت خوار ۲۶ تا ۳۰ فوتی(۸ تا ۹ متری) است که ۱۶۴ تا ۱۷۵ میلیون سال قبل زندگی می کرده است.
او می گوید: این ردپای فسیل شده در وضعیت حساسی و در نزدیکی آب دریا قرار دارد که این بدان معناست که ممکنست برای همیشه زیر آب برود.
جان آکسلی(John Oxley)، عتیقه شناس سابق، چندین عکس از این ردپا گرفت تا اگر جمع آوری و حفظ آن ممکن نشد بتوانیم یک مدل سه بعدی از آن بسازیم.


خانم وودز بعد از این کشف با متخصصانی همچون دکتر دین لومکس(Dean Lomax)، دیرینه شناس و نویسنده ی کتاب "دایناسورهای جزایر بریتانیا" صحبت کرد.
دکتر لومکس می گوید: این ردپا در نوامبر سال قبل تا حدودی توسط راب تیلور(Rob Taylor) کشف شد اما بااینکه او تصاویری از آن در گروه فیسبوکی اش که مخصوص فسیل های یورکشایر است منتشر نمود اما از آن جا که فسیل کاملا آشکار نشده بود کسی به اهمیت آن پی نبرد و کشف خانم وودز تبدیل به کشفی جدید شد.
دکتر لومکس که تجربه ی زیادی دراین زمینه دارد می گوید: این بزرگ ترین ردپا از دایناسور "تروپود"(theropod) است که تا حالا در یورکشایر کشف شده و توسط یک دایناسور گوشت خوار به وجود آمده است. شکل انگشتان و سه انگشتی بودن آن و همین طور پنجه ها کاملا نشان دهنده ی یک "تروپود" بزرگ است. او افزود این دایناسور احیانا پاهای ۲.۴ متری و قدی ۸ تا ۹ متری داشته است.
ما هیچ گاه نمی توانیم گونه ی آنرا تشخیص دهیم اما این ردپا با دایناسور "Megalosaurus" که در انگلستان پیدا شده است مطابقت دارد که در زمانی مشابه با زمان تشکیل این ردپا زندگی می کرده است. یعنی در اواسط دوره ی ژوراسیک.
ساحل یورکشایر به داشتن آثاری از دایناسورها مشهور است که در وهله ی اول طی تحقیقات ۲۰ ساله ی دکتر مارتین وایت(Martin Whyte) و دکتر مایک رومانو(Mike Romano) صدها و هزاران فسیل در آن کشف شد.
جان هادسون(John Hudson)، متخصص فسیل شناسی محلی، که در سال ۲۰۰۶ بزرگ ترین نمونه را یافته بود به خانم وودز در اندازه گیری ها کمک کرد.
منبع:

1400/01/25
21:52:19
5.0 از 5
1189
تگهای خبر: تحقیقات , سه بعدی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم