نهایت علم elmend

سفر به ۳۴۰۰ سال قبل با بررسی مدفوع خفاش!

سفر به ۳۴۰۰ سال قبل با بررسی مدفوع خفاش!

به گزارش نهایت علم دانشمندان از سال ها قبل برای مطالعات دیرینه شناسی به بررسی نمونه های خاک و یخ می پرداختند و حالا با بررسی انبوه مدفوع سه هزار ساله خفاش ها به نتایج جالبی رسیده اند.به گزارش نهایت علم به نقل از نیواطلس، کشف مدفوع باستانی یک خفاش در جامائیکا سبب شادمانی محققان شده است.
پنج گونه از خفاش ها به صورت همزمان طی مدت ۳۴۰۰ سال در غارهای جامائیکا زندگی می کردند و لایه های مختلفی از مدفوع آنها بر روی زمین غار باقی مانده که ارتفاع آن هم اکنون به دو متر می رسد و به میزان قابل توجهی دست نخورده باقی مانده است.
تحقیقات پژوهشگران دانشگاه اوتاوای کانادا و تحلیل محتوای شیمیایی لایه های مختلف این ماده نشان داده است که رژیم غذایی خفاش ها چگونه در گذر هزاران سال تغییر کرده و از همین طریق میتوان به تغییرات زیست محیطی و طبیعی محل زندگی این جانداران پی برد.

نمونه برداری عمودی از نمونه مدفوع موجود در غار اطلاعات زیادی را در اختیار دانشمندان قرار داده است. یافته های اولیه حاکیست خفاش ها در گذر زمان همیشه هم از انواع میوه و هم انواع حشرات تغذیه می کردند ولی نسبت این دو گونه در ادوار مختلف تاریخی تغییر کرده است.
کشف دیگر محققان این بوده که در یک دوره خشکسالی طولانی مدت بین هزار تا سه هزار سال پیش، خفاش ها به طور عمده از میوه تغذیه می کردند، چونکه به دلیل کمبود آب راکد از جمعیت حشرات کاسته شده بود.
همچنین در یک مقطع تاریخی دیگر سطح کربن در مدفوع خفاش ها افزایش پیدا کرده که نشانگر زمان آغاز برداشت نیشکر در جامائیکا است. چونکه هنگام سوزاندن برگ نیشکر به منظور رهایی از مزاحمت آن، مقدار زیادی کربن تولید می شود.
بررسی ها برای کسب اطلاعات بیشتر از این نمونه منحصربه فرد طبیعی ادامه دارد.


منبع:

1400/01/26
11:55:55
5.0 از 5
976
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
نهایت علم