نهایت علم elmend
روحانی در نشست فعالان حوزه ارتباطات:

مبارزه با فساد با شفافیت رخ می دهد

مبارزه با فساد با شفافیت رخ می دهد

به گزارش نهایت علم رئیس جمهور اظهار داشت: مبارزه با فساد با بگیر و ببند و دادگاه اتفاق نمی افتد، مبارزه با فساد با شفافیت اتفاق می افتد.به گزارش نهایت علم به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری، حجت الاسلام حسن روحانی بعداز ظهر چهارشنبه در نشست با مدیران عرصه فناوری اطلاعات و دانش بنیان ها که در اولین روز از ماه مبارک رمضان که با رعایت پروتکلهای بهداشتی به صورت حضوری محدود و ارتباط ویدئو کنفرانسی انجام شد، با اشاره به اینکه هر تحول و دگرگونی امکان دارد خطرات و حاشیه هایی هم بدنبال داشته باشد، تصریح کرد: وظیفه ما این است که این تحولات را راهبری کرده و به درستی در راه رو به جلو هدایت نماییم.
رئیس جمهور از تحول و انقلاب در زمینه ارتباطات و فناوری اطلاعات و همینطور اقتصاد دانش بنیان بعنوان یکی از افتخارات دولت های یازدهم و دوازدهم نام برد و اظهار داشت: امروز تحولات عظیم و مهمی را در حوزه دولت الکترونیک، اقتصاد دیجیتال، شبکه ملی اطلاعات و پشتیبانی از شرکتهای دانش بنیان و توسعه این شرکت ها در کشور شاهد می باشیم که افتخار آمیز است.
روحانی تحولات دیجیتال و الکترونیکی شدن عرضه خدمات را برای کشور ضروری خواند و خاطرنشان کرد: امروز بدون پیشرفت در ارتباطات و فناوری اطلاعات حرف زدن و برقراری ارتباط با جهان امکان پذیر نیست و نمی توان در دنیای امروز با تحولات شگرف آن، از علم و فناوری عقب ماند.
رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز به واسطه گسترش شبکه پهن باند و راه اندازی خیلی از خدمات دولت الکترونیک یک رفاه و آسایشی برای جامعه پدید آمده است، اظهار داشت: بعضی ها فکر می کنند اصلا زندگی بهتر با اسلام در تضاد است و انسان باید همیشه زاهد باشد، در فشار باشد و زندگی بسیار سطح پایین داشته باشد، اما هر چه در زندگی عامه مردم رفاه بیشتری وجود داشته باشد، این به نفع جامعه و همه مردم است.
روحانی ضمن اشاره به اینکه در آغاز راه ایجاد تحول بزرگ ارتباطاتی در کشور در سال ۹۳ درباره آن اتفاق نظر وجود نداشت، اضافه کرد: عده ای نگران مخاطرات ورود به این فضای جدید بودند و حتی می گفتند که زیان آن از فوایدش بیشتر است، اما دولت با درک صحیح از لزوم این انقلاب بزرگ عزم خویش را برای ایجاد آن جزم کرد.
رئیس جمهور نخستین گام برای وقوع انقلاب ارتباطاتی در کشور را گسترش زیرساخت های ارتباطی و پهن باند عنوان نمود و عنوان کرد: نخستین گام در این راه را دولت با گسترش زیرساخت برداشت و حالا نوبت بخش خصوصی بود که برای عرضه خدمات و امکانات در این بستر به میدان بیایند. افزایش شرکتهای دانش بنیان از ۵۰ شرکت در آغاز این دولت به حدود ۶ هزار شرکت فعال، نشانه آشکاری از حضور جدی بخش خصوصی در این حوزه است.
روحانی با اشاره مجدد به اینکه دولت به خوبی لزوم بهره مندی عمومی جامعه از فضا و امکانات جدید ارتباطاتی را درک کرد، افزود: معتقدم امروز آحاد جامعه هم به خوبی این لزوم را درک کرده و پذیرفته است. زمانی بود که مردم نگران امنیت روانی خانواده خود در بستر انقلاب ارتباطاتی بودند، اما امروز از همین بستر و ابزارها و خدماتی که در بستر آن عرضه می شود برای ارتقای امنیت روانی خود و خانواده شان بهره می گیرند.
رئیس جمهور در ادامه با اشاره به اینکه از آغاز دولت یازدهم تا امروز، پهنای باند کشور بیشتر از ۳۰ برابر شده که این گواه ایجاد شرایطی جدید برای جامعه است، خاطرنشان کرد: امروز تمام شهرهای کشور و حدود ۹۵ درصد روستاهای بالای ۲۰ خانوار به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند که این بستر امکان مناسبی برای ایجاد و رشد کسب و کارهای کوچک و متوسط فراهم نموده است.
روحانی تصریح کرد: شخصا جلسات فراوانی را برای توسعه فناوری اطلاعات و دولت الکترونیک برگزار کردم. برای بنده بسیار مهم بود که تا آخر این دولت تحول عظیم زیرساخت های ارتباطاتی به پایان برسد.
رئیس جمهور ضمن اشاره به اینکه امروز بخش بزرگی از نظام سلامت دیجیتال شده است، اظهار داشت: یکی دیگر از بخش های بسیار مهمی که به دنبال دیجیتال شدن آن بودیم، بخش تجارت و راه اندازی سامانه یکپارچه تجارت بود. دیجیتال شدن این عرصه ها که بخش بزرگی از مردم با آن سر و کار دارند، گامی جدی و اساسی در زمینه ایجاد شفافیت بعنوان پیش نیاز مبارزه و حتی جلوگیری از فساد است.
روحانی با تکیه بر اینکه باید به نقطه ای برسیم که اگر کسی خواست در این کشور سرمایه گذاری کند، در کمتر از یک هفته و حتی ۴۸ ساعت بتواند مقدمات کار را در بستر فضای مجازی انجام دهد، افزود: دنیای امروز دنیای رقابت است و باید بدانیم که ما در جهان تنها نیستیم و جهت استفاده بهینه از فرصت ها احتیاج به یک انقلاب در ارتباطات داشتیم که در این دولت صورت گرفت.
رئیس جمهور ضمن اشاره به اینکه انتشار کرونا به شکل کاملا ملموسی لزوم گسترش دولت الکترونیک را بر همگان آشکار کرد، عنوان کرد: تحول و انقلابی که در ۸ سال قبل صورت گرفت در دوران کرونا به خوبی لمس شد. انتشار کرونا سبب شد در اطمینانی که درباره حفظ سلامت بشر در ۱۰۰ سال قبل بوجود آمده بود، اختلال بوجود آید و حالا باید برای دنیای پساکرونا برنامه ریزی نماییم.
روحانی خاطرنشان کرد: اگر شرکتهای دانش بنیان بر بستر گسترش پهن باند به وجود نیامده بودند و اینچنین تعداد و فعالیت آنها افزایش و توسعه نیافته بود، در شرایطی مثل ماه های آغازین شیوع جهانی کرونا که هر کشوری فقط به شهروندان خود می اندیشید و بر سر ماسک در جهان غوغایی به راه افتاده بود، چگونه می خواستیم با این ویروس خطرناک مواجه شویم!
رئیس جمهور با تکیه بر اینکه انقلاب ارتباطی برای سلامت مردم، مبارزه با فساد، گسترش علم و دانش و مهارت، رفاه عمومی و رشد کسب و کار مردم ضروری بود، تصریح کرد: اینکه نخستین دیدار خود در ماه مبارک رمضان را به میزبانی از فعالان عرصه ارتباطات و مدیران شرکتهای دانش بنیان اختصاص دادیم، برای این بود که مردم بدانند این شرکت ها بویژه در دوران انتشار کرونا چه خدمات بزرگی به کشور و جامعه عرضه کردند.
روحانی در آغاز سخنان خود با تبریک فرارسیدن ماه مبارک رمضان اظهار داشت: در این ماه رحمت و برکت الهی در واقع یک تزکیه و یک شستشوی قلبی و معنوی در جامعه ما و در جوامع اسلامی رخ می دهد که برای روح و پاکی قلب و طهارت باطن و حرکت درست ما در راه حق و پیشگیری از خطاها و انحرافات لازم است.


منبع:

1400/01/26
17:53:13
5.0 از 5
853
تگهای خبر: اینترنت , توسعه , خدمات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
نهایت علم