نهایت علم elmend

چالش های زوج فضانورد برای رفتن به فضا

چالش های زوج فضانورد برای رفتن به فضا

نهایت علم: سال قبل ˮباب بهنکنˮ فضانورد ماموریت ˮدمو-2ˮ زمین را به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی ترک کرد، حال مقرر است همسر او ˮمگان مک آرتورˮ فضانورد ماموریت ˮکرو-2ˮ پنجشنبه زمین را ترک کرده و برای مدتی از پسر کوچک شان دور بماند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا، بهار سال قبل فضانوردان ناسا به اسامی "باب بهنکن" و "مگان مک آرتور" پسرشان را به مرکز پرتاب موشک فالکون۹ اسپیس ایکس بردند تا پرتاب آن به مقصد ایستگاه فضایی بین المللی را ببیند. آنها می خواستند که او غرش موتورهای موشک را احساس کند و صدای آنرا بشنود.
بعد از آن پسر آنها "تئو" که در آن زمان شش ساله بود با پدرش خداحافظی کرد و بهنکن به فضاپیمای کرو دراگون اسپیس ایکس رفت تا نخستین فضاپیمای تجاری سرنشین دار جهان را هدایت کند. در این ماموریت که "دمو-۲"(Demo-۲) نام داشت، کپسول "دراگون" سوار بر موشک "فالکون ۹" شرکت اسپیس ایکس دو تن از فضانوردان ناسا به اسامی "داگلاس جی. هارلی"(Douglas G. Hurley) و "روبرت ال. بهنکن "(Robert L. Behnken) را به فضا برد و آنها ۹ هفته در آنجا ماندند.
حالا مک آرتور در حال آماده شدن برای هدایت همان سفینه فضایی در مأموریتی به نام "کرو-۲" است و مقرر است این عملیات روز پنجشنبه صورت گیرد.
مک آرتور برای کمک به تعمیر تلسکوپ فضایی هابل قبلاً یک دفعه به فضا رفته بود اما هیچ گاه پا به ایستگاه فضایی نگذاشته است. او اظهار داشت که برای این ماموریت بسیار هیجان زده است اما هنوز هم برای تئو که این ماه ۷ ساله می شود، داشتن والدین فضانورد کار آسانی نیست.
بهنکن اخیراً به مجله پیپل اظهار داشت: در ابتدا او درباره این مساله بسیار ناراحت بود و می اظهار داشت: من نمی خواهم با موشک پرتاب شوید. اما بعد از آن که او یکی از این پرتاب ها را مشاهده کرد با رفتن من و مادرش کنار آمد اما به شرط آنکه خودش نیز بعد از مادرش به آنجا برود. البته من نمی دانم که آیا می توانیم چنین کاری را برای او انجام دهیم یا خیر. مک آرتور نیز در این زمینه اظهار داشت: در کوتاه مدت جدا بودن بزرگترین چالش است.
یکی از سخت ترین کارها تماشای این است که شخصی که شما عاشقش هستید به فضا می رود. این بسیار دشوارتر از این است که خودتان در موشک واقعاً این کار را انجام دهید. شما آموزش می بینید و برای انجام ماموریت آماده هستید اما هنگامی که تماشا می کنید فقط یک تماشاچی هستید و هرچه که رخ دهد نیز نمی توانید کاری کنید.


موضوعی که شرایط را دشوارتر می کرد این بود که مشخص نبود که بهنکن و هارلی چه مدت در ایستگاه فضایی می مانند. یکی از چالش های بزرگتر این بود که باید به این پرسش که پدر چه زمانی به خانه می آید پاسخ داد.
در صورتیکه بهنکن در فضا بود، مک آرتور و تئو اغلب می توانستند تلویزیون ناسا را روشن کرده و او را در ایستگاه فضایی بین المللی شناور ببینند. آنها هر روز از خانه خود در هیوستون با او تماس می گرفتند. بهنکن اغلب می خواست پیش از خواب صحبت کند اما مشکل اختلاف زمانی نیز مطرح بود چونکه در آن زمان تازه مدرسه تمام می شد. بدین سبب یافتن زمان مناسب که در آن واقعاً می توانید با یکدیگر ارتباط برقرار کنید قسمتی از این چالش است.
آنها همین طور اهتمام کردند بصورت ویدئویی چت کنند اما فهمیدند که تئو نمی تواند یک ساعت تمام صحبت کند بدین سبب مک آرتور گفت برای این ماموریت مکالمات ویدئویی آنها کوتاه و ۱۵ یا ۲۰ دقیقه خواهد بود.
زمانی که بهنکن هنوز در فضا بود، مک آرتور آغاز به آموزش برای ماموریت خود کرد و قبل از انجام این کار از یک پرستار برای نگهداری پسرش کمک گرفت. سپس سرانجام همسرش بعد از سه ماه به زمین بازگشت. آن زمان بود که مک آرتور برای آموزش خود مجبور شد تمرین های خودرا شروع کند.


احیانا مدت حضور مک آرتور در ایستگاه فضایی بین المللی حتی بیشتر از زمان بهنکن خواهد بود. بهنکن و مک آرتور در سال ۲۰۰۰ وقتی هر دو در کلاس فضانوردان آن سال آموزش می دیدند با هم در ناسا ملاقات کردند و هشت سال بعد درست پیش از اینکه مک آرتور نخستین سفر خودرا به فضا انجام دهد، ازدواج کردند. مک آرتور اظهار داشت: پسرم گفته است که مقرر است به ماه برود. من از او سوال کردم آیا مامان را هم با خودت خواهی برد؟ او اظهار داشت: حتما
نکاتی درباره سفر بهنکن به فضا


بهار سال قبل میلادی کپسول سرنشین دار "دراگون" متعلق به شرکت "اسپیس ایکس" به سمت "ایستگاه فضایی بین المللی" پرتاب شد و ناسا بالاخره موفق شد بعد از سال ۲۰۱۱ میلادی، دو تن از فضانوردان خودرا از خاک آمریکا به ایستگاه فضایی بین المللی اعزام کند. در این ماموریت که "دمو-۲"(Demo-۲) نام داشت، "داگلاس جی. هارلی"(Douglas G. Hurley) و "روبرت ال. بهنکن"(Robert L. Behnken) به فضا اعزام شدند.
نکاتی درباره سفر مک آرتور به فضا


در ماموریت کرو-۲ فضانوردان ناسا شین کیمبرو(Shane Kimbrough) و مگان مک آرتور(Megan McArthur) به همراه آکی هیکو هوشیده(Akihiko Hoshide)، فضانورد آژانس جستجوهای هوافضای ژاپن(JAXA) و توماس پسکه(Thomas Pesquet) فضانورد آژانس فضایی اروپا(ESA)حضور دارند. این ماموریت پنجشنبه صورت خواهد گرفت. حالا موشک کرودراگون اسپیس ایکس در جایگاه پرتاب در فلوریدا قرار دارد و فضانوردان ماموریت کرو-۲ در حال آماده شدن برای پرتاب روز پنجشنبه ساعت ۶: ۱۱ بامداد به وقت منطقه زمانی شرقی (۱۴: ۴۱به وقت تهران) هستند.
منبع:

1400/01/30
14:15:48
5.0 از 5
947
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
نهایت علم