نهایت علم elmend

شناسایی نمونه های مثبت كووید-۱۹ توسط سگ ها با دقت ۹۶ درصد

شناسایی نمونه های مثبت كووید-۱۹ توسط سگ ها با دقت ۹۶ درصد

پژوهشگران دانشگاه پنسیلوانیا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند سگ های آموزش دیده می توانند نمونه های مثبت کووید-19 را با دقت 96 درصد شناسایی کنند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از تی ان، تحقیقاتی که بتازگی در مجله "PLOS ONE" انتشار یافته است نشان داده است که سگ های آموزش دیده می توانند نمونه های مثبت کووید-۱۹ را با دقت ۹۶ درصد تشخیص دهند.
"سینتیا اوتو"(Cynthia Otto) نویسنده ارشد این مطالعه و مدیر مرکز سگ های آموزش دیده دانشکده دامپزشکی دانشگاه پنسیلوانیا اظهار داشت: این یک کار ساده نیست که ما از سگ ها بخواهیم آنرا انجام دهند. سگ ها باید در تشخیص بوی عفونت خاص عمل کنند بنابراین باید آنها در معرض طیف وسیعی از بوی افراد مختلف(مردان و زنان، بزرگسالان و کودکان، افراد از قومیت ها و مناطق مختلف) قرار گیرند.
در این مطالعه اولیه پژوهشگران دریافتند که سگ ها می توانند چنین کاری انجام دهند اما آموزش آنها باید با دقت زیاد و در حالت ایده آل با نمونه های زیادی ادامه یابد. این یافته ها به تحقیق دیگری که پژوهشگران آنرا "مطالعه تی شرت" نامیده اند، منجر گردید و طی آن سگ ها آموزش دیدند تا بتوانند بوی بین کووید-۱۹ مثبت، منفی و واکسینه شده را بر مبنای ترکیبات آلی فرار که بر روی تی شرت پوشیده شده می مانند، تفاوت قائل شود.
پژوهشگران این مطالعه سال ها تجربه آموزش سگ ها به جهت اینکه آنها بتوانند در موارد پزشکی نیز کارآمد باشند را دارند به طوریکه بعضی از آنها می توانند سرطان تخمدان را شناسایی کنند. هنگامی که بیماری همه گیر به بازار آمد پژوهشگران تصمیم گرفتند از این مهارت برای طراحی یک مطالعه برای شناسایی ویروس کرونا توسط آنها استفاده کنند.
پژوهشگران این مطالعه نمونه های مثبت ویروس کرونا بیماران بزرگسال و کودکان و همین طور نمونه هایی از بیمارانی که آزمایش منفی داشتند جمع آوری کردند تا بتوانند آزمایشات را انجام دهند.
ابتدا پژوهشگران آنها را آموزش دادند تا رایحه ای متمایز و ماده ای مصنوعی معروف به ترکیب تشخیص جهانی(UDC) را تشخیص دهند. سپس آنها از یک "چرخ بو"(scent wheel) استفاده کردند که در آن هر یک از ۱۲ پورت با نمونه های متفاوتی بارگذاری شده بود و وقتی سگ به پورت حاوی ترکیب تشخیص جهانی پاسخ می داد به آن پاداش می دادند.
هنگامی که سگ ها بطور مداوم به رایحه ترکیب تشخیص جهانی پاسخ دادند، پژوهشگران آغاز به آموزش آنها کردند تا آنها بتوانند به نمونه های ادرار بیماران مثبت کووید-۱۹ نیز پاسخ دهند و بتوانند آنها را از نمونه های منفی تشخیص دهند. پژوهشگران دریافتند که بعد از سه هفته آموزش هر ۹ سگ قادر به شناسایی نمونه های مثبت کروناویروس بطور متوسط ​​با دقت ۹۶ درصد بودند.1400/01/31
19:35:56
5.0 از 5
1246
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم