نهایت علم elmend

حتی یك ضربه مغزی خفیف هم خطر سكته را به همراه دارد

حتی یك ضربه مغزی خفیف هم خطر سكته را به همراه دارد

نهایت علم: یک پژوهش جدید نشان میدهد که تجربه ضربه مغزی هر قدر هم خفیف باشد، می تواند خطر سکته را افزایش دهد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از فیلی ویس، بیمارانی که از ضربه مغزی تروماتیک حتی یک ضربه مغزی خفیف رنج می برند، در چهار ماه نخست بعد از آسیب، با بیشترین میزان خطر سکته رو به رو هستند اما یک پژوهش جدید نشان میدهد که این خطر در این افراد، تا پنج سال بیشتر از بقیه مردم باقی می ماند.
لطمه های مغزی تروماتیک که عملکرد طبیعی مغز را مختل می کنند، در خیلی از موقعیت ها همچون سقوط، تصادف خودرو و برخورد هنگام ورزش رخ می دهند.
بیش از ۲۳ میلیون بزرگسال آمریکایی که ۴۰ سال به بالا هستند، سابقه وارد شدن لطمه به سر و ضربه مغزی را دارند. سقوط، شایع ترین دلیل این مساله است. به گزارش "مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا" (CDC)، مرگ و میر در اثر لطمه ناشی از سقوط، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷، ۱۷ درصد افزایش داشته است. میزان مرگ و میر در رابطه با سقوط، در افراد ۷۵ سال به بالا، از همه بیشتر بوده است.
لطمه مغزی، خطر مبتلاشدن به بیماریهای عصبی مانند فراموشی، پارکینسون و صرع را بیشتر می کند. پژوهشگران "دانشگاه پنسیلوانیا" (Penn State) در تازه ترین بررسی خود نشان داده اند که تنها یک ضربه سر می تواند خطر مبتلاشدن به زوال عقل را تا ۲۵ سال بعد افزایش دهد.
بررسی ها نشان داده اند که لطمه مغزی تروماتیک، یک عامل خطر مستقل برای سکته محسوب می شود. پژوهش جدید "دانشگاه بیرمنگام" (University of Birmingham)، اولین بررسی گسترده در مورد خطر سکته مغزی بعد از آنست.
پژوهشگران دریافتند که بیماران مبتلا به لطمه مغزی تروماتیک در مقایسه با بیمارانی که چنین صدمه ای را تجربه نکرده اند، ۸۶ درصد بیشتر در معرض خطر سکته مغزی قرار دارند.
بگفته پژوهشگران، خطر سکته مغزی بدون توجه به شدت لطمه افزایش می یابد. این بدان معناست که حتی یک ضربه مغزی خفیف هم می تواند خطر سکته مغزی را افزایش دهد. بااینکه میزان خطر در چهار ماه نخست بعد از لطمه بیشتر است اما سطح آن به مدت پنج سال همچنان بالا می ماند.
استفاده از داروهای ضد انعقاد مانند "VKAs" و "استاتین ها" (statins) می تواند خطر سکته بعد از آن مغزی را کم کند.
"گریس ترنر" (Grace Turner)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: پژوهش ما شواهدی را ارائه می کند که ارتباط میان کاهش خطر سکته بعد از لطمه را با مصرف داروهای پیش گیری از سکته مانند VKAs و استاتین ها نشان میدهد.
وی ادامه داد: پژوهش های بیشتری باید صورت بگیرند تا کارآیی داروهای پیش گیری از سکته را بعد از لطمه مغزی تروماتیک نشان دهند و پزشکان را راهنمایی کنند تا تصمیم های درمانی بهتری بگیرند.
پژوهشگران خاطرنشان کردند: بیماران و ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی باید بدانند که تعدادی از داروهای ضد افسردگی نیز با افزایش ریسک سکته مغزی بعد از لطمه مغزی تروماتیک ارتباط دارد.
ترنر افزود: همان گونه که پژوهش ما نشان می دهد، بیماران مبتلا به لطمه مغزی تروماتیک باید از امکان افزایش ریسک سکته مغزی و افزایش ریسک آن در چهار ماه نخست بعد از لطمه آگاه شوند. این یک دوره مهم برای آموزش بیماران و مراقبان آنها بشمار می رود تا در مورد سکته و نشانه های آن یاد بگیرند.
وی ادامه داد: این دوره چهار ماهه باید توسط پزشکان برای به کار بردن داروهای پیش گیری از سکته مغزی و سفارش های مربوط به سبک زندگی مورد استفاده قرار بگیرد تا خطر بیش از حد سکته مغزی بعد از ضربه مغزی تروماتیک را کم کند.
تغییر در سبک زندگی برای کاهش خطر سکته مغزی، کنترل فشار خون، قند خون، سطح طبیعی کلسترول و حفظ وزن مناسب بواسطه رژیم غذایی و ورزش کردن را شامل می شود.
این پژوهش، در "International Journal of Stroke" به چاپ رسید.

منبع:

1400/02/01
22:06:30
5.0 از 5
880
تگهای خبر: آمریكا , پژوهشگر , چاپ , خودرو
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
نهایت علم