نهایت علم elmend

اكوسیستم اسرارآمیز زیرزمینی كه بدون انرژی خورشید زندگی می كند

اكوسیستم اسرارآمیز زیرزمینی كه بدون انرژی خورشید زندگی می كند

پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود، یک اکوسیستم بزرگ میکروبی را در زیر زمین کشف کرده اند که بدون نیاز به انرژی خورشید رشد می کند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، برخوردهای خشونت آمیز قاره ای و فوران آتش فشان، مطالبی نیستند که معمولا با شرایط راحت زندگی در ارتباط باشند. در هر حال، پژوهشی که در "دانشگاه تنسی"(University of Tennessee) آمریکا انجام شده است، یک اکوسیستم بزرگ میکروبی را در عمق زمین آشکار کرده که با مواد شیمیایی تولید شده طی این فاجعه های تکتونیکی تامین می شود.
هنگامی که صفحات اقیانوسی و قاره ای با یکدیگر برخورد می کنند، یک صفحه به سمت پایین و یک صفحه به سمت بالا می رود و مملو از آتشفشان می شود. این پروسه اصلی است که عناصر شیمیایی بواسطه آن، میان سطح زمین و فضای داخلی جابه جا می شوند و نهایتا باردیگر به سطح زمین بازمی گردند.
"مارتین دی مور"(Maarten de Moor)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: مناطق فرورانش، محیط های جذابی هستند که به تولید کوه های آتش فشانی می پردازند و بعنوان درگاه هایی برای حرکت کربن میان فضای داخلی و خارجی زمین عمل می کنند.
بطور معمول تصور می شود که این پروسه به علت فشار و درجه حرارت بسیار بالا، فاقد شرایط زندگی است. بااینکه در وضعیت ناملایمی که گوشته و پوسته زمین با یکدیگر ادغام می شوند و گدازه را پدید می آورند، حدودا زندگی وجود ندارد اما دانشمندان در دهه های اخیر دریافته اند که میکروب ها در اعماق پوسته زمین قرار گرفته اند.
این موضوع، امکان کشف فعل و انفعالات بیولوژیکی را فراهم می آورد که با فرآیندهای تکتونیکی اعماق زمین رخ می دهند.
پژوهشگران نشان داده اند که یک اکوسیستم وسیع میکروبی، کربن، گوگرد و آهن تولیدشده طی فرورانش صفحه اقیانوسی زیر کاستاریکا را می خورد. آنها این نتایج را با نمونه برداری از جوامع میکروبی زیر سطح زمین به دست آورده اند که روی سطح چشمه های طبیعی آب گرم آمده اند.
پژوهشگران دریافتند که این اکوسیستم میکروبی، مقدار زیادی از کربن تولید شده طی فرورانش را جذب می کند که در غیر این صورت، به سمت جو می گریزد. این فرایند، به کاهش ۲۲ درصدی مقدار کربنی منجر می شود که به گوشته منتقل می شود.
"پیتر بری"(Peter Barry)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: این کار نشان میدهد که کربن ممکنست اکوسیستم بزرگی را تغذیه کند که بدون ورودی از انرژی خورشید وجود دارد. این بدان معناست که زیست شناسی ممکنست ریزش کربن به درون گوشته و بیرون از آنرا تحت تاثیر قرار دهد. این موضوع، دانشمندان را وادار می کند تا طرز فکر خودرا در مورد چرخه کربن طی مقیاس های زمانی زمین شناسی تغییر دهند.
پژوهشگران دریافتند که این میکروب ها موسوم به "chemolithoautotrophs" به خاطر رژیم غذایی منحصر به فرد خود، کربن زیادی را جدا می کنند که به آنها امکان می دهد تا انرژی را بدون نور خورشید جذب کنند.
"کارن للوید"(Karen Lloyd)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: میکروب های موسوم به chemolithoautotrophs، برای ساختن بدن خود، از انرژی های شیمیایی استفاده می نمایند. آنها مانند درختان هستند اما بجای نور خورشید، مواد شیمیایی را به کار می برند. این میکروب ها، از مواد شیمیایی موجود در منطقه فرورانش استفاده می نمایند تا بنیان یک اکوسیستم بزرگ را تشکیل دهند. این اکوسیستم، مانند یک جنگل وسیع است که زیر زمین قرار دارد.
این پژوهش، در مجله "Nature Geoscience" به چاپ رسید.1400/02/08
15:37:15
5.0 از 5
945
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم