نهایت علم elmend
ساعاتی پس از چهارمین پرواز موفق در مریخ

وظیفه بعدی بالگرد نبوغ

وظیفه بعدی بالگرد نبوغ

ناسا می خواهد بعد از آخر پروازهای آزمایشی بالگرد مریخی ˮنبوغˮ از آن بعنوان پشتیبان مریخ نورد ˮاستقامتˮ(Perseverance) استفاده نماید تا جلوتر از این مریخ نورد پرواز کند و نقش دیده بان را برای آن ایفا کند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، بالگرد فرازمینی "نبوغ"(Ingenuity) بعد از تاریخ سازی و تکمیل پنج پرواز برنامه ریزی شده خود، حالا می تواند بزودی پروازهای بلندپروازانه تری را هم در آسمان سیاره سرخ انجام دهد.
اما ناسا اعلام نمود که بعد از انجام پروازهای آزمایشی باقی مانده می خواهد از این بالگرد در یک نقش عملیاتی استفاده نماید. ناسا می گوید، پروازهای باقی مانده شامل مانور دقیق تر، استفاده بیشتر از قابلیت های عکاسی و بیشتر، خطرپذیری قابل توجه تری خواهد بود. این یک تغییر و پیشرفت اساسی برای بالگردی است که در ابتدا فقط قرار بود نشان دهد که پرواز در جو مریخ امکان پذیر است یا خیر.
اینکه "نبوغ" این مأموریت های بلندپروازانه تر را انجام دهد، به چگونگی اجرای دو پرواز بعدی بستگی دارد. این بالگرد قرار بود چهارمین پرواز خویش را روز پنجشنبه به انجام برساند، اما با مشکل روبرو شد. اما در ساعات پایانی روز جمعه، آزمایشگاه پیشرانش جت ناسا اعلام نمود که داده های دریافتی از مریخ نشان داده است که دومین تلاش "نبوغ" برای انجام پرواز چهارم بدون هیچ مشکلی انجام شده است.
با عنایت به این که مریخ نورد "استقامت" برای پیمایش مسیرهای کوتاه طی چند هفته آینده برنامه ریزی شده است، ناسا می گوید که می تواند "نبوغ" را جلوتر از آن راهی کند تا نقش دیده بان و مسیریاب را برای آن ایفا کند و به جستجوی مسیرهای بالقوه و تشخیص سد معبرها بپردازد و از زمینی که پیش روی آنهاست، عکس بگیرد.
ناسا می گوید، این کار برای موفقیت مأموریت "استقامت" ضروری و حیاتی نیست، اما منافع قابل توجهی را برای مأموریت های آینده فراهم می آورد.
در هر صورت آخرین پرواز "نبوغ" پیش از آخر ماه آگوست انجام می شود. بدین سان ناسا وقت کافی برای انجام هر کاری را که می خواهد پیش از آخر سال با "استقامت" و "نبوغ" انجام دهد، دارد، چون که در آن زمان قرار گرفتن خورشید بین زمین و مریخ ارتباط بین این دو سیاره را تقریباً غیر ممکن می کند.
منبع:

1400/02/11
16:00:43
5.0 از 5
898
تگهای خبر: آینده
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
نهایت علم