نهایت علم elmend

سرطان در قرون وسطی هم شایع بوده است!

سرطان در قرون وسطی هم شایع بوده است!

نهایت علم: نتایج یک پژوهش جدید نشان میدهد که بیماری سرطان حتی در قرون وسطی نیز شایع بوده است و بین 9 تا 14 درصد از بزرگسالان انگلیسی در قرون وسطی هنگام مرگ، مدت ها پیش از ظهور عوامل محیطی امروزی سرطان داشته اند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، مبتلاشدن به سرطان معمولاً با مواد شیمیایی ناشی از صنایع مختلف و دخانیات ارتباط دارد، اما یک مطالعه جدید نشان میدهد که این بیماری مدت ها پیش از ورود این عناصر به جوامع و زندگی روزمره ما نیز کاملاً رایج بوده است.
تعدادی از محققان به سرپرستی دانشگاه "کمبریج" در تحقیقی به نام "پس از طاعون" که در مجله Cancer انتشار یافته است، ۱۴۳ اسکلت را از شش گورستان قرون وسطایی در داخل و اطراف شهر کمبریج انگلیس متعلق به قرون شش تا ۱۶ تجزیه و تحلیل کردند.
آنها با بهره گیری از سی تی اسکن دریافتند که بین ۹ تا ۱۴ درصد از بزرگسالان در انگلیس دوران قرون وسطی هنگام مرگ گرفتار این بیماری بوده اند. این آمار ۱۰ برابر بیشتر از برآوردهای قبلی است که نرخ سرطان را در آن زمان کمتر از یک درصد اعلام نموده بود.
"جنا دیتمار" از پژوهشگران ارشد این مطالعه اظهار داشت: تا حالا تصور می شد که مهم ترین بیماریهای وخیم در قرون وسطی بیماریهای عفونی مانند اسهال خونی و طاعون بوبونیک همراه با سوء تغذیه و صدمات ناشی از حوادث یا جنگ بوده است. اما حالا باید سرطان را بعنوان یکی از گروه های اصلی بیماری که مردم قرون وسطی را رنج می داده است، در نظر بگیریم.
البته این خبر ممکنست برای برخی حیرت انگیز نباشد، چونکه علایم سرطان از زمان مصر باستان کشف شده بوده است. این بیماری ویرانگر در مومیایی های انسان و دست نوشته های باستانی مصر مشاهده شده است.
پژوهشگران می گویند، قدیمی ترین شرح و توصیف از سرطان(اگرچه دقیقا از واژه سرطان استفاده نشده است) در نوشته ای متعلق به مصر باستان کشف شده است که به حدود ۳۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح بازمی گردد. این نوشته موسوم به "پاپیروس ادوین اسمیت" یک کپی از قسمتی از کتاب درسی مصر باستان در مورد جراحی زخم است. هشت مورد تومور یا زخم پستان که با ابزاری به نام "مته آتشی" برداشته شده، در این نوشته ذکر شده است.
همین طور در این کتاب درسی آمده است که هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد.
آنچه ممکنست حیرت انگیز باشد این است که سرطان در حقیقت در دوران قرون وسطی چقدر شایع بوده است. پژوهشگران تا حد زیادی تصور می کردند که بیماری سرطان یک پدیده متداول متعلق به دوران اخیر است که پیشینه شیوع آن نهایتا به قرن ۱۸ بازمی گردد و با طولانی شدن عمر انسان بدتر می شود.
با این وجود، این مطالعه جدید نشان میدهد که سرطان در طول تاریخ شایع بوده است. دانشمندان همین طور افزودند که تشخیص سرطان در افرادی که مدت طولانی است که مرده اند، دشوار است و به سبب محدود بودن محدوده جغرافیایی، نمونه های قابل کار کردن خیلی کم است.
دکتر "پیرس میشل" نویسنده اصلی این مطالعه اظهار داشت: ما نیاز به مطالعات بیشتری با بهره گیری از سی تی اسکن از اسکلت های ظاهراً طبیعی در مناطق و دوره های زمانی مختلف داریم تا ببینیم که سرطان در تمدن های کلیدی گذشته چقدر شایع بوده است.
منبع:

1400/02/12
20:04:24
5.0 از 5
1129
تگهای خبر: پژوهشگر , دانش , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
نهایت علم