نهایت علم elmend

فراخوان برای انتخاب اسم كاوشگر آژانس فضایی اروپا

فراخوان برای انتخاب اسم كاوشگر آژانس فضایی اروپا

نهایت علم: آژانس فضایی اروپا از مردم می خواهد برای کاوشگر ˮلاگرانژˮ(Lagrange) اسم دیگری انتخاب کنند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، این کاوشگر که مقرر است طوفان های خورشیدی خطرناک را قبل از رسیدن به زمین ردیابی کند بطور مداوم اطلاعاتی از این ستاره ی غیرقابل پیش بینی به آژانس فضایی اروپا خواهد فرستاد.
به قول این آژانس فضایی، علاقمندان برای ثبت اسم های پیشنهادی در وب سایت آژانس فضایی اروپا تا تاریخ ۱۷ اکتبر فرصت دارند و برنده، جایزه ی خوبی دریافت می کند. البته این برنامه مختص ساکنان کشورهای اتحادیه اروپا است.
تا حالا اسم هایی پیشنهاد شده اند اما آژانس فضایی که گفته بود به دنبال بهترین و تازه ترین ایده هاست، حالا امیدوار است پیشنهادهای بهتری دریافت کند.
آژانس فضایی اروپا می گوید، زمانی که این کاوشگر عملیاتی شود در نوع خود نخستین خواهد بود و به مکانی منحصر به فرد در فضا پرواز خواهدنمود و میان زمین و خورشید ارتباط برقرار می کند.
به گقته ی آژانس فضایی، این کاوشگر منابع کارهای خورشیدی خطرناک مانند لکه های خورشیدی را مشاهده خواهدنمود. داده های این ماموریت برای هشدار بموقع به مقامات ملی، صنایع و سازمان هایی که به فناوری های مدرن وابسته هستند استفاده خواهد شد همچون فناوری هایی که همه ی ما به آن وابسته ایم و در خطر انفجارهای خورشیدی قرار دارند.
بطور کلی این ماموریت در جهت مقابله با مشکلاتی است که طوفان های خورشیدی ایجاد می کنند که بااینکه برای انسان ها در سطح زمین خطرناک نیستند اما می توانند موجب ایجاد تداخل در شبکه ی برق و سیگنال های سامانه موقعیت یاب جهانی(GPS) شده و به فضانوردان لطمه برسانند.
خورشید بطور دائم میلیاردها تُن پلاسمای داغ به فضا می ریزد که به آن خروج جرم از تاج خورشیدی (CMEs) گفته می شود.
همین طور شراره های بزرگی از سطح خورشید خارج می شود. این انفجار تشعشعات اکترومغناطیسی قدرتمند مانند اشعه ی گاما، ایکس و رادیویی با انتشار ذراتی بسیار پرانرژی هم راه است.
این پدیده ی خورشیدی گاهی در جهت زمین قرار می گیرد و با خود امواج رادیویی و ذرات حامله می آورد که موجب ایجاد اختلال در میدان مغناطیسی زمین و جو بالایی آن می شود.
اختلال در میدان مغناطیسی موجب ایجاد طوفان های ژئومغناطیسی شده که می تواند بر روی ماهواره ی در حال حرکت در مدار، سیستم های ناوبری، شبکه های برق زمینی و شبکه های اطلاعات و ارتباطات اثر بگذارد.
آژانس فضایی اروپا می گوید: آب و هوای نامناسب فضا قبل از این نیز زمین را تحت تاثیر قرار می داد اما ما روز به روز به سیستم ها و فناوری های لطمه پذیر در مقابل این انفجارهای خورشیدی وابسته تر می شویم و انفجارهای خورشیدی در آینده می تواند مشکل ساز شود.
اعلام هشدار سریع این پدیده ها می تواند تغییری واقعی بوجود آورد و به مقامات فرصت آماده شدن و محافظت از زیرساخت های اساسی در زمین را بدهد و همین طور به محافظت از فضانوردان کمک نماید. این کاری است که کاوشگر ما انجام خواهد داد.
منبع:

1400/02/28
13:49:20
5.0 از 5
874
تگهای خبر: آینده , انرژی , سایت , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم