نهایت علم elmend

تأثیر قابل توجه هورمون ها در مبتلا شدن به كووید-19

تأثیر قابل توجه هورمون ها در مبتلا شدن به كووید-19

یک پژوهش جدید نشان داده است که هورمون ها می توانند در مبتلا شدن به کووید-۱۹، تأثیر قابل توجهی داشته باشند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از مجله Endocrine، یک پژوهش جدید، ارتباط قوی میان هورمون ها و کووید-۱۹ را تایید می کند.
"دستگاه درون ریز" (Endocrine System)، نقش مهمی در مبتلا شدن به کروناویروس بر عهده دارد. پژوهشگران حوزه "اندوکرینولوژی" (Endocrinology) در این پروژه، به بررسی شواهدی پرداختند که از زمان آغاز همه گیری کووید-۱۹ گردآوری شده اند. آنها طی بررسی های خود، شواهدی را در ارتباط با انواع بیماری های در ارتباط با غدد درون ریز یافتند.
دکتر "مانل پویگ" (Manel Puig)، پژوهشگر "دانشگاه خودگردان بارسلونا" (UAB) و پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: این شواهد، واضح هستند. تأثیر هورمون ها در کووید-۱۹ را نمی توان نادیده گرفت.
وی ادامه داد: ما باید از تأثیر غدد درون ریز بر کووید-۱۹ در افراد مبتلا به دیابت، چاقی یا نارسایی کلیه و همینطور افرادی که به بیماری شناخته شده ای مبتلا نیستند، آگاه باشیم.
پژوهشگران، شواهد در ارتباط با کووید-۱۹ را در برخی از بیماری های در ارتباط با غدد درون ریز و عوامل مرتبط همچون دیابت، چاقی، "هیپوکلسمی" (Hypocalcaemia)، کمبود ویتامین D و همینطور مشکلات ناشی از هورمون های جنسی مورد بررسی قرار دادند.
دیابت، یکی از شایع ترین بیماری ها شناخته شده که با شدت مرگ و میر ناشی از کووید-۱۹ در ارتباطست. طی دوره همه گیری کووید-۱۹، مرگ و میر در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک و نوع دو افزایش پیدا کرده است و شواهد نشان می دهند که شاید یک رابطه دو طرفه میان کووید-۱۹ و دیابت وجود داشته باشد.
پژوهشگران، روند مشابهی را در بیماران مبتلا به چاقی شناسایی نمودند. چاقی، میزان حساسیت نسبت به کووید-۱۹ و خطر مبتلا شدن به عوارض جانبی آن را زیاد می کند. پژوهشگران باور دارند که مدیریت تغذیه برای این بیماران مهم می باشد چونکه می تواند میزان حساسیت و شدت عفونت را کم کند.

این پژوهش نشان داده است که نقش مهم غدد درون ریز باید در پژوهش های آینده در ارتباط با کووید-۱۹ مورد توجه باشد.
منبع:

1400/02/31
15:08:39
5.0 از 5
934
تگهای خبر: آینده , پژوهشگر , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
نهایت علم