نهایت علم elmend

ساخت صفحه خورشیدی بدون قاب

ساخت صفحه خورشیدی بدون قاب

نهایت علم: پژوهشگران سنگاپوری با ابداع صفحات خورشیدی بدون قاب می گویند که این نوع صفحات خورشیدی می توانند مستقیماً روی بام ها نصب شوند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، شرکت سنگاپوری "فناوری های خورشیدی مکسئون"(Maxeon) موفق به ساخت صفحات خورشیدی بدون قاب شده است که راهی برای نصب این پنل های فتوولتائیک بر روی سقف آن دسته از ساختمان های تجاری ارایه داده است که ممکنست نتوانند از تنظیمات فعلی پشتیبانی کنند.
این شرکت صفحات خورشیدی بدون قاب، نازک و سبکی به وجود آورده است که می توانند مستقیماً روی سقف بام ها چسبانده شوند.
"جف واترز" مدیرعامل شرکت "مکسئون" می گوید: ابداع جدید ما میراث ۳۵ ساله ما در زمینه نوآوری در فناوری پنل های خورشیدی است و بار دیگر توانایی تیم تحقیق و توسعه ما در توسعه یک فناوری برتر را نشان میدهد.
وی ادامه داد: برای نزدیک به ۵۰ سال، صنعت انرژی خورشیدی تقریباً بطور انحصاری بر روی ساخت صفحات خورشیدی شیشه ای متمرکز شده است. با افزایش اندازه صفحات خورشیدی و کاهش هزینه سلول های خورشیدی، هزینه حمل، نصب و تعبیه صفحات شیشه ای بزرگ، قسمت زیادی از هزینه این سیستم را در برمی گیرد. حالا ما با تکنولوژی جدید خود می توانیم محصولی تولید نماییم که ضمن ایجاد فرصت های کاملاً جدید برای این بازار، با امکان نصب مستقیم صفحات خورشیدی بر روی بام های ساختمان های تجاری، این هزینه ها را کم کند.
صفحات خورشیدی جدید این شرکت موسوم به "مکسئون ایر"(Maxeon Air) توسط یک لایه چسبنده یکپارچه پشتیبانی می شود که به آنها اجازه می دهد بدون نیاز به قاب آلومینیومی، پیکربندی، گیره و امثالهم مستقیماً روی بام ساختمان های تجاری نصب شوند.
این صفحات خورشیدی همین طور طوری مهندسی شده اند که روی سطوح ناهموار نیز به آسانی قرار بگیرند.
هر پنل از تعدادی سلول خورشیدی "IBC" تشکیل شده است که دارای یک پایه فلزی است و گزارش شده است که در مقابل خوردگی مقاوم بوده و می تواند بدون ترک خوردگی خم شود.
بطور کلی راندمان این پنل خورشیدی ۲۰.۹ درصد ذکر شده و تحمل سایه نیز در طراحی آن ادغام شده است.
"واترز" توضیح داد: فناوری ماژول IBC مکسئون از توانایی منحصر به فرد عبور جریان در هنگام قرارگیری در سایه و ادامه تولید نیرو در شرایطی برخوردارست که موجب خاموش شدن سایر صفحات خورشیدی می شود.
این شرکت ادعا می کند که وزن صفحه خورشیدی نصب شده آن با حدود شش کیلوگرم در هر متر مربع، کمتر از نیمی از صفحات خورشیدی دیگر است، بدین سبب برای نصب روی سقف هایی که برای تحمل وزن سیستم های خورشیدی معمولی و سنگین ساخته نشده اند، مناسب هستند.
"مکسئون" تخمین می زند که پتانسیل استفاده از بام های تجاری سازگار با این سیستم در اروپا به تنهایی می تواند بیش از چهار گیگاوات باشد. اما این شرکت همین طور به دنبال استفاده بالقوه از بام های مسکونی، مزارع شناور خورشیدی در ادامه مسیر است.
فناوری "مکسئون ایر" بعد از پنج سال تحقیق و توسعه برای نخستین بار در ماه ژوئیه رونمایی می شود و در نیمه دوم سال جاری میلادی در چند پروژه منتخب در اروپا نصب خواهد شد. دسترسی عمومی به آن نیز برای سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ برنامه ریزی شده است.
منبع:

1400/03/01
21:52:52
5.0 از 5
954
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم