نهایت علم elmend

یك تیر و دو نشان با كانال های خورشیدی

یك تیر و دو نشان با كانال های خورشیدی

افزودن صفحات خورشیدی روی آبراه ها که اصطلاحا ˮکانال های خورشیدیˮ را پدید می آورد، می تواند به ایجاد تحول بزرگی در جهت پایداری انرژی و آب کمک نماید و سالیانه 63 میلیارد گالن آب(238 میلیون متر مکعب) تنها در کالیفرنیا صرفه جویی کند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، گزارشی از مجله Popular Science توضیح می دهد که با وجود بیش از ۶ هزار کیلومتر کانالی که آب را به سراسر ایالت کالیفرنیا منتقل می کنند، این ایالت امکان زیادی برای تعبیه زیرساخت های صفحات خورشیدی روی این کانال ها دارد.
بدین سبب بنظر می رسد که اتصال صفحات خورشیدی بر روی این آبراه ها با بهره گیری از کابل های تعلیقی علاوه بر تولید انرژی، یک مزیت فوق العاده نیز برای کانال ها بمنظور عدم تبخیر و هدررفت آب فراهم می آورد.
پژوهشگران دانشگاه "کالیفرنیا مرسد"(California Merced) و دانشگاه "کالیفرنیا سانتا کروز"(California Santa Cruz) با بهره گیری از شبیه سازی، توانایی اقتصادی ساخت شبکه ای از "کانال های خورشیدی" را در یکی از بزرگترین شبکه های آبی جهان که آب مورد نیاز بیش از ۲۷ میلیون شهروند را تامین می کند، ارزیابی کردند.
مطالعه جدید این پژوهشگران که در مجله Nature انتشار یافته است، ممکنست به تجهیز کانال های آب کالیفرنیا به صفحات خورشیدی منجر شود و آنها را به غیر از منبعی برای تهیه آب شرب به مزارع انرژی تجدیدپذیر نیز تبدیل کند.
علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که این کار همانطور که گفته شد به کانال ها کمک می نماید تا مقدار زیادی آب صرفه جویی کنند.
پژوهشگران دریافتند که جدا از تامین انرژی خورشیدی، این صفحات خورشیدی از تبخیر آب جلوگیری می کنند و سبب صرفه جویی بیش از ۶۳ میلیارد گالن آب در سال تنها در این ایالت می شوند.
دکتر "برندی مک کوئین" نویسنده اصلی این تحقیق در بیانیه مطبوعاتی خود توضیح داد: ما از مقدار قابل توجه جلوگیری از تبخیر آب که پیش بینی می نماییم ۸۲ درصد باشد، شگفت زده شدیم. این مقدار آب می تواند تفاوت قابل توجهی در مناطق کم آب بوجود آورد.
وی همین طور اظهار داشت که سایه این صفحات خورشیدی بر روی آب کانال ها می تواند رشد علف های هرز آبزی را کم کند و منجر به کاهش هزینه های نگهداری شود.
البته این صفحات خورشیدی بطور کلی مانع از تمام تبخیرها نمی شوند. البته تبخیری که اتفاق می افتد، مزیت خنک سازی صفحات خورشیدی را به همراه دارد و آنها را در تبدیل نور خورشید به برق کارآمدتر می کند.
بااینکه چنین مزایایی چشم گیر به نظر می رسند، اما هنوز چندین سوال باقی مانده است. بعنوان مثال پژوهشگران در این مطالعه نه میزان تولید انرژی چنین شبکه ای و نه هزینه ساخت آن محاسبه کرده اند.
نزدیکترین مشابه این طرح در "گوجارات" هند یافت می شود؛ جایی که صفحات خورشیدی مساحت ۷۵۰ متری از یک کانال را در سال ۲۰۱۵ پوشاندند و بیش از ۱۸ میلیون دلار هزینه در برداشت.1400/03/13
23:30:22
5.0 از 5
931
تگهای خبر: انرژی , پژوهشگر , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
نهایت علم