نهایت علم elmend

كمك یك سیستم هوش مصنوعی پیشرفته به آتش نشانان

كمك یك سیستم هوش مصنوعی پیشرفته به آتش نشانان

به گزارش نهایت علم تخلیه الکتریکی (Flashover) یک پدیده بسیار خطرآفرین است که طی آن تمام مواد قابل احتراق در معرض احتراق در یک منطقه بسته، تقریباً همزمان آتش می گیرند. با این وجود به لطف سیستم جدید مبتنی بر هوش مصنوعی که توسط مؤسسه ملی فناوری و استانداردها توسعه یافته، آتش نشانان امکان دارد بزودی هنگام نزدیک بودن تخلیه الکتریکی اخطارهایی را دریافت نمایند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، به طور معمول، تخلیه الکتریکی هنگامی اتفاق می افتد که آتشسوزی سازه سبب شود که درجه حرارت یک فضای بسته حداقل به ۵۹۳ درجه سانتی گراد( ۱۱۰۰ درجه فارنهایت) برسد که این دما، دمای تقریبی خودآتشگیری خیلی از مواد آلی که معمولاً استفاده می شوند، است. در نتیجه آنها گازهای قابل اشتعال ساطع می کنند و در همان زمان حتی اگر مستقیماً در معرض شعله های آتش قرار نگرفته باشند، کم و بیش شعله ور می شوند.
بهتر است هنگام وقوع تخلیه الکتریکی آتش نشانان در ساختمان حضور نداشته باشند؛ چونکه با عنایت به هرج و مرج و دید محدود در داخل سازه های درحال سوختن، تشخیص علایم هشداردهنده قابل مشاهده مانند شعله های آتش که از سقف عبور می کنند، برای آنها دشوار است. در حالیکه خیلی از ساختمان ها به سنسورهای حرارتی مجهز هستند، اما این دستگاه ها معمولاً مدت ها پیش از وقوع تخلیه الکتریکی و در دمای حدود ۱۵۰ درجه سانتی گراد (۳۰۲ درجه فارنهایت) از کار می افتند و اینجا همان جایی است که P-Flash (مدل پیشبینی تخلیه الکتریکی) توسعه یافته است.
این فناوری که توسط دانشمندان مؤسسه ملی فناوری و استانداردها در آمریکا (NIST) طراحی شده است، از الگوریتم های یادگیری ماشینی استفاده می نماید که این الگوریتم هم توسط ۴۰۳۳ شبیه سازی کامپیوتری مختلف از یک خانه سه خوابه، یک طبقه و به سبک مزرعه آمریکایی درحال سوختن که متداول ترین نوع خانه در آمریکا است، آموزش دیده است.
الگوریتم ها می توانند پیشبینی کنند که تقریباً چه زمانی دمای داخل خانه به ۵۹۳ درجه سانتی گراد می رسد. هنگامی که P-Flash را بر روی شبیه سازی یک خانه درحال سوختن آزمایش کردند، این فناوری توانست وقوع تخلیه الکتریکی را یک دقیقه پیش از رخ دادن و با دقت ۸۶ درصد پیش بینی نماید.
یافته های این مطالعه در مجله "Proceedings of the AAAI Conference on Artificial Intelligence" منتشر گردید.
منبع:

1400/03/14
15:39:44
5.0 از 5
986
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
نهایت علم