نهایت علم elmend

ناسا به نیمه پنهان ماه می رود

ناسا به نیمه پنهان ماه می رود

ناسا می خواهد برای نخستین بار به نیمه ی پنهان ماه سفر کند تا برای ارسال یک فضانورد زن برای نخستین بار و یک فضانورد مرد در سال 2024 آماده شود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، آژانس فضایی آمریکا اعلام نمود که سه محموله ی تحقیقاتی علمی برای ارسال به مقصد بالقوه فضانوردان در سال ۲۰۲۴ انتخاب نموده است.
نیمه ی پنهان یا تاریک ماه تنها در سال ۲۰۱۹ در ماموریت چانگ ای ۴ مورد کاوش قرار گرفته است و ناسا می خواهد قبل از آن که انسان ها را به این منطقه بفرستد اطلاعات بیشتری در مورد آن کسب کند.
این محموله ها به بررسی اشکال مارپیچی سطح ماه، کارهای لرزه ای، جریان های گرما و رسانایی الکتریکی درون دهانه ی شرودینگر می پردازند.
نیمه ی پنهان ماه تا قبل از دو سال قبل دست نخورده باقی مانده بود تا زمانی که چین فضاپیمایی به آن منطقه فرستاد اما هنوز انسانی به آن جا نرفته است.
اگر این ماموریت با موفقیت صورت گیرد ناسا نخستین آژانس فضایی خواهد بود که انسان ها را به نیمه ی تاریک ماه فرستاده است.
این آژانس می خواهد قبل از ارسال فضانوردان به ماه حداقل دو محموله به ماه بفرستد و نخستین محموله را امسال ارسال خواهدنمود بااینکه زمان دقیق آن معین نیست.
یکی از محموله های ارسالی تلفیقی از یک سطح نورد و کاوشگر به نام لونار ورتکس(Lunar Vertex) است که مقرر است در منطقه ی "Reiner Gamma" بر روی یکی از متمایزترین و مبهم ترین مناطق ماه یعنی اشکال مارپیچی ماه فرود بیاید.


دانشمندان نمی دانند این اشکال مارپیچی چه هستند و چگونه تشکیل می شوند اما می دانند که این اشکال ارتباط نزدیکی با ناهنجاری های مربوط به میدان مغناطیسی ماه دارند.
ماه نورد "ورتکس" به وسیله ی یک مغناطیس سنج اندازه گیری هایی دقیق از مغناطیس سطح ماه انجام می دهد.
داده های به دست آمده به دانشمندان در درک نحوه ی تشکیل این اشکال مارپیچی کمک می نماید و اطلاعاتی در مورد لایه های درونی و هسته ماه به ما می دهد.
دهانه ی شرودینگر یکی دیگر از مقاصد برنامه ریزی شده است. این دهانه ۱۹۸ مایل(۳۱۸ کیلومتر) قطر دارد.
لرزه نگار فارساید(Farside) به این منطقه ارسال خواهد شد. فارساید دارای دو لرزه سنج است که نخستین داده ها از نیمه ی پنهان ماه را برای ناسا فراهم می آورد. این داده ها برای فهمیدن تعداد دفعاتی که شهاب سنگ های کوچک به این منطقه برخورد کرده اند لازم است و به درک بهتر کارهای تکتونیکی ماه کمک می نماید.
محموله دیگری که به دهانه ی شرودینگر می رود "LITMS" نام دارد که شامل دو ابزار جهت بررسی جریان دما و رسانایی الکتریکی است.
لوری گلیز(Lori Glaze) مدیر بخش علوم سیاره ناسا می گوید: دانشمندان با بررسی این داده ها و نمونه هایی که در ماموریت آپولو به زمین آورده شده است می توانند به افزایش دانش ما در مورد سطح ماه، لایه های درونی ماه و درک ما از پدیده های مهم مانند آب و هوایی کمک کنند.
سمت پنهان ماه که اصطلاحا نیمه ی تاریک نیز نامیده می شود به اندازه ی نیمه ی دیگر نور می بیند اما هیچگاه به سمت زمین نیست.
این منطقه نخستین بار در سال ۱۹۵۹ رصد شد زمانی که فضاپیمای لونا ۳ شوروی نخستین تصاویر از آنرا به زمین فرستاد.
در سال ۱۹۶۸ فضانوردان آپولو ۸ نخستین انسان هایی بودند که این نیمه را مشاهده نمودند.
فرود در این منطقه کوهستانی و ناهموار مشکل تر است اما ناسا امیدوار است در سال ۲۰۲۴ نخستین انسان ها را در نیمه ی پنهان ماه فرود بیاورد.1400/03/23
10:19:05
5.0 از 5
967
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
نهایت علم