نهایت علم elmend

ماده تاریك چرخش نوار كهكشانی راه شیری را كند كرده است

ماده تاریك چرخش نوار كهكشانی راه شیری را كند كرده است

به گزارش نهایت علم تعدادی از پژوهشگران در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند ماده تاریک درحال کند کردن چرخش نوار کهکشان راه شیری است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، بر مبنای یافته های مطالعه جدید محققان "کالج دانشگاهی لندن" و "دانشگاه آکسفورد"، چرخش نوار کهکشانی راه شیری که از میلیاردها خوشه ستاره ای تشکیل شده است، از زمان شکل گیری خود حدود یک چهارم کند شده است.
۳۰ سال است که اخترفیزیکدانان چنین کندی را پیشبینی می کنند اما این نخستین بار است که مقدار آن اندازه گیری شده است. به قول محققان این مورد بینش جدیدی در مورد ماهیت ماده تاریک به آنها عرضه کرده و دریافته اند ماده تاریک مانند وزنه تعادل درحال کند کردن چرخش است.
در این مطالعه که در مجله "Monthly Notices of the Royal Astronomical Society" انتشار یافته است، محققان مشاهدات تلسکوپ فضایی گایا از گروه بزرگی از ستارگان معروف به "جریان هرکول" یا "Hercules stream" را که با نوار مذکور همخوانی دارند، تجزیه و تحلیل کردند.
این ستارگان از نظر گرانشی در دام نوار چرخشی گیر افتاده اند. مشابه همین پدیده در سیارک های تروجان مشتری و یونان هم رخ می دهد که طی آن، اینها به دور نقاط لاگرانژ مشتری(جلو و عقب مشتری) می چرخند. اگر چرخش نوار کند شود، انتظار می رود که این ستارگان در کهکشان بیشتر حرکت کنند و دوره مداری خویش را با چرخش نوار مطابقت دهند.
محققان دریافتند که ستاره های موجود در این جریان دارای اثر انگشت شیمیایی هستند و عناصر سنگین تر بیشتری دارند که این ثابت می کند که آنها از مرکز کهکشانی جایی که ستاره ها و گاز تشکیل دهنده ستاره حدود ۱۰ برابر در مقایسه با کهکشان خارجی غنی از فلز است، فاصله گرفته اند.
با استفاده از این داده ها محققان گفتند این نوار که از میلیاردها ستاره و تریلیون ها جرم خورشیدی تشکیل شده است، از زمان تشکیل اولیه میزان چرخش خویش را حداقل ۲۴ درصد کاهش داده است.
به قول محققان وزنه تعادلی که درحال کند کردن این چرخش است، باید ماده تاریک باشد. آنها گفتند تابحال ما فقط از راه نقشه برداری از پتانسیل جاذبه کهکشان ها و کم کردن سهمی از مواد مرئی قادر به استنباط ماده تاریک بودیم. محققان افزودند: تحقیقات ما نوع جدیدی از روش اندازه گیری ماده تاریک را عرضه کرد.
ماده تاریک نامرئی است و ماهیت آن ناشناخته است اما وجود آن از نحوه رفتار کهکشان ها قابل استنباط است.1400/03/25
22:09:30
5.0 از 5
1053
تگهای خبر: تحقیقات , دانش , فضا , محققان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
نهایت علم