نهایت علم elmend
نتایج یك مطالعه جدید نشان می دهد

پیشگیری از پیر شدن امكان پذیر نیست

پیشگیری از پیر شدن امكان پذیر نیست

به گزارش نهایت علم تعدادی از پژوهشگران در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند، هرچه درباره داروهای ضد پیری شنیده اید فراموش کنید چون که راهی برای پیشگیری از پیری وجود ندارد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، سالانه داروهای زیادی تحت عنوان داروی جوانسازی و یا داروهای ضدپیری روانه بازار می شوند که بعضی از آنها نه تنها در جوانسازی بافت های بدن نقشی ایفا نمی کنند بلکه بعضی از آنها عوارض جبران ناپذیری هم دارند. ضد پیری یکی از واژه های باب روز است که امکان دارد شما در طول روز حداقل یک مرتبه این عبارت را از زبان اشخاص بشنوید. طبق آمار شرکت "استاتیستا"(Statista) تنها در سال ۲۰۲۰، ارزش بازار جهانی داروهای ضد پیری حدود ۵۸.۵ میلیارد دلار آمریکا برآورد شده است.
بله در واقع فروش داروهای ضد پیری کلاهبرداری است که روند آن ادامه دارد. به تازگی در یک مطالعه جدید گروهی از دانشمندان ۱۴ کشور مختلف همه تحقیقات انجام شده درباره موارد ضد پیری را فریب و تقلبی دانسته اند. آنها در این مطالعه فرضیه "نرخ ثابت پیری" را آزمایش کردند که این فرضیه نشان داده است که یک گونه، از بزرگسالی دارای یک نرخ پیری ثابت است که این نرخ پیری تحت تأثیر اقدامات ضد پیری قرار نمی گیرد.
در این مطالعه که در مجله "Nature Communications" انتشار یافته مجموعه ای از ۳۹ داده از انسان ها و نخستی سانان از هفت گونه مختلف مورد بررسی قرار گرفته است.
محققان این مطالعه اظهار کردند: یافته های ما از فرضیه نرخ ثابت پیری پشتیابی می کند و این بدان معناست که محدودیت های بیولوژیکی برای کند کردن روند پیری در انسان وجود دارد. شاید بپرسید این به چه معنا است که باید بگویم به آن معناست که نمی توانید روند پیری را دور بزنید. امید به زندگی یا متوسط طول عمر امکان دارد در صورت عوامل محیطی مناسب افزایش پیدا کند اما در پایان همه ما به سمت پیری و در آخر مرگ پیش می رویم.
"خوزه مانوئل آبرتو"(José Manuel Aburto) از مرکز علوم جمعیتی "لوورهالم" دانشگاه آکسفورد اظهار داشت: یافته های ما تأیید می کنند که امید به زندگی در جمعیت افرادی که سالیان پیش زندگی می کردند، پایین بود و بنابراین خیلی از افراد جوان فوت می کردند. اما با پیشرفت علم پزشکی، اجتماعی و محیطی امید به زندگی افزایش پیدا کرده است و میزان طول عمر افراد افزایش پیدا کرده است. البته گفتنی است در این سالها مسیر حرکت به سمت مرگ در پیری تغییر نکرده است و زیست شناسی تکاملی بر هر چیزی پیروز شده و با وجود پیشرفت های پزشکی، محققان قادر به بر طرف کردن این محدودیت ها نبوده اند. ازاین رو بهتر است خوب زندگی کنید و تاجای ممکن از زندگی لذت ببرید.
دانشمندان دهه ها کوشیده اند تا از قدرت ژنومیک و هوش مصنوعی برای پیدا کردن راهی برای جلوگیری یا حتی معکوس کردن روند پیری استفاده کنند.
بحث در مورد این که چه مدت بیشتری می توانیم زندگی نماییم، چندین دهه است که ذهن جامعه دانشگاهی را به خود مشغول کرده است و آنها به دنبال جستجوی راز زندگی طولانی مدت و سلامت هستند که این مورد بخصوص در انگلستان برجسته است چون که در آنجا حداقل ۲۶۰ شرکت، ۲۵۰ سرمایه گذار، ۱۰ موسسه غیرانتفاعی و ۱۰ آزمایشگاه تحقیقاتی با استفاده از پیشرفته ترین فناوری ها به صورت فعالانه به بررسی این مورد می پردازند. دولت انگلیس حتی بخش های جداگانه هوش مصنوعی و طول عمر را با قرار دادن هر دو در چهار چالش بزرگ استراتژی صنعتی که هدف آنها قرار دادن انگلیس در خط مقدم صنایع آینده است، در اولویت قرار داده است. اما آنچه در این بحث جا مانده است، تحقیق درباره مقایسه طول عمر جمعیت های مختلف حیوانات با انسان ها و بررسی آنچه که سبب مرگ و میر می شود، است که محققان این مطالعه این شکاف جا مانده را پر کرده اند. آبرتو در اینباره اظهار داشت: این مجموعه فوق العاده متنوع از داده ها به ما امکان مقایسه اختلافات مرگ و میر بین گونه های مختلف را داد.
آبرتو در ادامه اضافه کرد: ما داده های تولد و مرگ انسان ها و نخستی سانان غیرانسانی را مقایسه کردیم و دریافتیم که این الگوی کلی مرگ و میر در همه آنها یکسان است. این نشان داده است که عوامل بیولوژیکی(و نه عوامل محیطی) در نهایت طول عمر را کنترل می کنند.
"دیوید جمز"(David Gems) استاد کهولت شناسی از موسسه پیری سالم کالج دانشگاهی لندن اظهار داشت که خلاصه این مطالعه از آن حکایت می کند که مطالعه ذکر شده یک مطالعه بسیار قوی است که یک مبحث را ستیزه جویانه و درست اثبات می کند. تمام مجموعه داده های بررسی شده توسط این گروه از محققان همان الگوی کلی مرگ و میر را نشان می دهد: خطر بالای مرگ و میر در نوزادی که این روند به سرعت در سالهای نوجوانی که شخص به صورت کامل رشد نیافته کاسته می شود و تا اوایل بزرگسالی هم کاهشی است و سپس به صورت مداوم با افزایش سن افزایش می یابد.1400/03/30
17:30:52
5.0 از 5
501
تگهای خبر: آمریكا , آینده , تحقیقات , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم