نهایت علم elmend

پژوهشگران اثرات تزریق همزمان واكسن كووید-19 و آنفلوانزا را بررسی می كنند

پژوهشگران اثرات تزریق همزمان واكسن كووید-19 و آنفلوانزا را بررسی می كنند

نهایت علم: در صورتیکه سرویس سلامت همگانی(NHS) خودرا برای افزایش احتمالی موارد مبتلاشدن به آنفلوانزا در فصل زمستان آماده می کند، پژوهشگران می خواهند بدانند که آیا می توان واکسن آنفلوانزا و کووید_19 را بطور همزمان تزریق کرد؟


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از گاردین، به قول متخصصان، تزریق همزمان دو واکسن می تواند منابع ارزشمندی برای سرویس سلامت همگانی ذخیره کند و از ملاقات های غیرضروری پزشکی پیشگیری کند.
آدام فین(Adam Finn) پروفسور اطفال در دانشکده پزشکی بریستول و یکی از اعضای کمیته ی مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی(JCVI) می گوید: تزریق همزمان دو واکسن کار سختی نیست. ما این کار را برای کودکان انجام می دهیم اما برنامه ریزی دو زمان جداگانه برای تزریق واکسن ها سبب صرف منابع و زمان زیادی می شود.
از زمان شروع همه گیری کووید-۱۹ که از ووهان چین در سال ۲۰۱۹ شروع شد، استفاده از ماسک، قرنطینه و رعایت فاصله اجتماعی نه فقط موجب کاهش مبتلاشدن به کووید-۱۹ شد بلکه از مبتلاشدن به سایر بیماریهای تنفسی مانند آنفلوانزا جلوگیری کرد.
از آن جایی که خیلی از محدودیت ها طی ماه های آتی برداشته می شود انتظار می رود انتشار ویروس آنفلوانزا افزایش یابد.
گراهام مدلی(Graham Medley)، پروفسور دانشگاه پزشکی گرمسیری لندن می گوید: انتظار می رود ارتباطات افراد با یکدیگر بیشتر شده و در زمستان پیش رو به اندازه ی زمستان سال قبل کم نخواهد بود. در نتیجه همه گیری آنفلوانزا پیش خواهد آمد.
در مطالعات "ComFluCov" که تحقیقاتی مشترک بین دانشگاه بریستول، بیمارستان بریستول و NHS است به بررسی عوارض جانبی افراد بعد از دریافت یک دوز واکسن آنفلوانزا به همراه واکسن کووید-۱۹ فایزر یا آسترازنکا پرداخته می شود و همین طور واکنش ایمنی افراد را بعد از دریافت هر دو واکسن مطالعه می شود.
فین می گوید: نتایج اولیه این مطالعه به اعضای کمیته ی مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی تحویل داده شده است اما انتظار می رود نتایج رسمی در ماه آگوست یا سپتامبر منتشر شود.
دکتر راجکا لازاروس(Rajeka Lazarus)، محقق ارشد این مطالعه و مشاور بیماریهای عفونی و میکروبیولوژی در دانشگاه بریستول می گوید: هم اکنون این مطالعات به بررسی تزریق واکسن آنفلوانزا به همراه دوز دوم واکسن کووید می پردازد اما اگر دوز سومی نیز نیاز باشد باید مطالعات دیگری انجام داد.
فین می گوید، به احتمال زیاد می توان هر دو واکسن را همزمان تزریق کرد که یا پاییز امسال انجام می شود یا اوایل سال آینده.
سوالی که ذهن پژوهشگران را مشغول خود کرده است این است که آیا تزریق همزمان دو واکسن موجب شدیدتر شدن عوارض جانبی آنها می شود یا خیر.
سوال دیگری که مطرح می شود این است که آیا تزریق همزمان بر ایمنی زایی واکسن ها اثر می گذارد یا خیر.
مارتین هیبرد(Martin Hibberd) استاد بیماریهای عفونی نوظهور در دانشکده بهداشت گرمسری لندن می گوید: یکی از نگرانی های ما این است که بدن به یکی از واکسن ها بیشتر از دیگری واکنش نشان دهد و بطور مثال ایمنی خوبی برای کووید ایجاد شود در صورتیکه برای آنفلوانزا این اتفاق نیفتاده است و یا بالعکس.
نواوکس(Novavax) که یک شرکت واکسن سازی است و بتازگی داده های خوبی از فاز آخر تولید واکسن خود منتشر نموده است، این مساله را آزمایش کرده و داده های آن نشان میدهد که تزریق همزمان دو واکسن تاثیری در ایمنی زایی آنفلوانزا نداشته است. بااینکه در پاسخ آنتی بادی واکسن کووید کاهش کمی از ۸۹.۸ به ۸۷.۵ مشاهده شد.
نوواکس و مدرنا در مراحل اولیه ساخت یک واکسن ترکیبی برای آنفلوانزا و کووید-۱۹ هستند.
منبع:

1400/04/02
22:34:46
5.0 از 5
468
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم