نهایت علم elmend

ترمیم بهتر زخم با پانسمان های هوشمند مجهز به حسگر!

ترمیم بهتر زخم با پانسمان های هوشمند مجهز به حسگر!

پژوهشگران استرالیایی در بررسی جدید خود، نوعی پانسمان هوشمند ابداع نموده اند که به سنسور مجهز است و می تواند به ترمیم بهتر زخم کمک نماید.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "موسسه سلطنتی فناوری ملبورن"(RMIT) استرالیا، نوعی پانسمان هوشمند ابداع نموده اند که به سنسورهای داخلی مجهز است و اگر زخم بطور کامل بهبود نیافته باشد، به بیمار هشدار می دهد.
این پانسمان های ضد میکروبی چند منظوره، به سنسورهای فلورسنت مجهز هستند که در صورت شروع عفونت، زیر نور ماوراءبنفش به شدت می درخشند و می توان از آنها برای نظارت بر روند بهبودی بهره برد.
پانسمان هوشمند، خاصیت های قوی ضد باکتری و ضد قارچی "منیزیم هیدروکسید"(Magnesium hydroxide) را تقویت می کند.
تولید این پانسمان های هوشمند، هزینه کمتری نسبت به تولید پانسمان های متداول دارد اما در مقابله با باکتری ها و قارچ ها به همان اندازه موثر است و قدرت ضد میکروبی آنها تا یک هفته طول می کشد.
"وای کان ترونگ"(Vi Khanh Truong)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: ابداع پانسمان های ضد میکروبی مقرون به صرفه مجهز به سنسورهای داخلی، پیشرفت شایان توجهی را در مراقبت از زخم نشان خواهد داد.
وی ادامه داد: هم اکنون تنها راه جهت بررسی پیشرفت زخم ها، برداشتن پانسمان است که راهی دردناک و خطرناک بشمار می رود و به عوامل بیماری زا فرصت حمله می دهد.
تروونگ افزود: پانسمان های هوشمند ما، علاوه بر مقابله با باکتری ها و کاهش التهاب برای کمک به بهبود زخم، حسگرهایی درخشان برای ردیابی و کنترل عفونت در بر دارند. توانایی بررسی زخم بسادگی، نیاز به تغییر مکرر پانسمان را می کاهد و به محافظت بیشتر از زخم کمک می نماید.
وی ادامه داد: ما امیدواریم که پانسمان های چند منظوره ما با پژوهش های بیشتر، به قسمتی از نسل جدید فناوری های کم هزینه مبتنی بر منیزیم تبدیل شوند که برای مراقبت از زخم به کار می روند.

پانسمان های نسل جدید
ارزش بازار پانسمان پیشرفته جهانی هم اکنون ۶/۹ میلیارد دلار تخمین زده شده است و انتظار می رود که به خاطر نوآوری های حوزه فناوری، افزایش تعداد موارد جراحی و شیوع زخم های مزمن ناشی از بیماری هایی مانند دیابت، تا ۹/۹ میلیارد دلار رشد داشته باشد.
بااینکه منیزیم بعنوان یک ماده ضد میکروبی، ضد التهابی و بسیار زیست سازگار شناخته شده است اما پژوهش های عملی کمی در مورد نحوه استفاده از آن در پانسمان وجود دارد.
این اولین پژوهشی است که به ابداع نانوورقه های منیزیم هیدروکسید می پردازد. پژوهشگران، نانوورقه هایی ابداع نموده اند که ۱۰ هزار تا ۱۰۰ هزار برابر نازک تر از موی انسان هستند و آنها را روی نانوالیاف قرار دادند. این ورقه ها نسبت به pH بدن واکنش نشان دادند. همین ویژگی، آنها را به حسگرهایی ایده آل برای ردیابی ترمیم زخم تبدیل می کند.
نانوورقه ها زیر نور ماوراءبنفش و در محیط های قلیایی به شدت می درخشند و در محیط های اسیدی، کم رنگ می شوند که نشان دهنده سطوح pH است و مراحل بهبود زخم را مشخص می کند.
بررسی های آزمایشگاهی نشان داد که نانوورقه ها برای سلول های انسانی، غیرسمی هستند اما پاتوژن های مقاوم در مقابل دارو را از بین می برند.
این پژوهش، در مجله "ACS Applied Materials and Interfaces" به چاپ رسید.1400/04/09
09:28:25
5.0 از 5
611
تگهای خبر: پژوهشگر , تولید , چاپ , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
نهایت علم