نهایت علم elmend

تشخیص سریع سرطان پروستات با كمك یك نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی

تشخیص سریع سرطان پروستات با كمك یك نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی

پژوهشگران استرالیایی در بررسی جدید خود، یک نرم افزار مبتنی بر هوش مصنوعی ارایه داده اند که می تواند به تشخیص سریع سرطان پروستات کمک نماید.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیواطلس، پیشرفت های مداوم در زمینه هوش مصنوعی، نویدبخش دگرگونی مراقبت های پزشکی با روش های هیجان انگیز و توانایی اسکن سریع تصاویر پزشکی و یافتن نشانه های بیماری به صورتی بسیار کارآمدتر از انسان است. حالا دانشمندان استرالیایی این فناوری را با نرم افزار خود که بمنظور تشخیص پیشروی سرطان در چند ثانیه ابداع شده است، به کار گرفته اند تا به تشخیص سریع سرطان پروستات بپردازند.
تشخیص سریع خیلی از بیماریها می تواند به بهبود درمان های در دسترس کمک نماید و شانس غلبه بر بیماری را افزایش دهد. بهبود یادگیری ماشینی و قدرت محاسبه، شکل های بسیار خوبی را از هوش مصنوعی به وجود آورده است که می توانند بسیار باارزش باشند. ما ابزارهای هوش مصنوعی را دیده ایم که می توانند توانایی نوار قلب را در آشکار کردن اختلال عملکرد قلب بهبود ببخشند، میزان بقای بیماران مبتلا به سرطان تخمدان را با دقت بیشتری پیش بینی کنند و با اندازه گیری چربی دور قلب، به محاسبه خطر مبتلاشدن به دیابت بپردازند.
دانشمندان "موسسه سلطنتی فناوری ملبورن"(RMIT University)، کار خودرا با سی تی اسکن بیماران بدون علامت مبتلا به سرطان پروستات و افرادی که به این بیماری مبتلا نیستند، شروع کردند. دانشمندان این مساله را مطرح نمودند که سی تی اسکن برای تشخیص بیماری هایی مانند مشکلات استخوان و مفصل کارآمد است اما برای رادیولوژیست ها دشوار است که از تصاویر سی تی اسکن برای تشخیص سرطان پروستات استفاده کنند.
دانشمندان، نرم افزار هوش مصنوعی را برای جستجوی بی نظمی هایی به کار گرفتند که می تواند نشان دهنده بیماری باشد. این نرم افزار با هر اسکن بهبود یافت، توانایی های خودرا اصلاح کرد و با اسکن های دستگاه های متفاوت سازگار شد تا نهایتا توانست کوچکترین خاصیت های بیماری را تشخیص دهد. نرم افزار با گذشت زمان، این قابلیت را یافت تا بهتر از رادیولوژیست ها عمل کند و پیشروی سرطان را در چند ثانیه تشخیص دهد؛ حتی قبل از این که بیماران، نشانه هایی را بروز دهند.
دکتر "رووان تنناکون"(Ruwan Tennakoon)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما نرم افزار خودرا برای دیدن آنچه که انسان نمی بیند و با این هدف آموزش داده ایم که به تشخیص دقیق سرطان پروستات بپردازد. همان گونه که سگ می تواند بوهایی را احساس کند که انسان توانایی احساس کردن آنرا ندارد، ما می توانیم هوش مصنوعی را آموزش دهیم تا چیزهایی را ببیند که انسان توانایی دیدن آنها را ندارد.
بگفته دانشمندان، این فناوری می تواند با انواع تجهیزات تشخیصی مانند دستگاه های ام.آر.آی سازگار شود. پژوهشگران امیدوارند که بتوان از این فنآوری بعنوان نوعی ابزار نظارت برای تصاویر سی تی اسکن بهره برد تا بدین ترتیب، هوش مصنوعی بتواند سرطان را در لحظه تشخیص دهد.
دکتر "مارک پیج"(Mark Page)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: استرالیا برنامه نظارتی برای سرطان پروستات ندارد اما ما امیدواریم که با مجهز شدن به این فناوری بتوانیم بیماران را در اوایل شروع سرطان شناسایی نماییم.
این پژوهش، در مجله "Scientific Reports" به چاپ رسید.1400/04/19
23:46:30
5.0 از 5
543
تگهای خبر: پژوهشگر , چاپ , دانش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم