نهایت علم elmend

پیش بینی خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ با كمك هوش مصنوعی

پیش بینی خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ با كمك هوش مصنوعی

پژوهشگران ˮ دانشگاه تورنتوˮ در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند می توان از هوش مصنوعی برای پیش بینی افراد در معرض مبتلاشدن به دیابت نوع 2 استفاده نمود.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، طی این مطالعه پژوهشگران دانشگاه تورنتو با بهره گیری از یک مدل یادگیری ماشین داده های سلامت جمع آوری شده از سال ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۶، ۲.۱ میلیون فرد ساکن اُنتاریو را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.
بعد از بررسی ها پژوهشگران دریافتند که می توانند از این مدل برای پیش بینی دقیق تعداد افرادی که در یک دوره زمانی پنج ساله در معرض مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ بودند، استفاده کنند. مدل یادگیری ماشین یاد شده همین طور می تواند عوامل مختلفی که ممکنست روی میزان خطر ابتلای افراد به این بیماری تاثیر گذارد تجزیه و تحلیل کند.
"لارا روزلا"(Laura Rosella) نویسنده ارشد این مطالعه و استاد دانشکده پزشکی Temerty و دانشکده بهداشت عمومی Dalla Lana دانشگاه تورنتو اظهار داشت: شناسایی افرادی که در معرض خطر مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ هستند بسیار مهمست چونکه می توان اقداماتی که برای جلوگیری از شروع بیماری کاربردی است را انجام داد. این مدل یادگیری ماشین می تواند در مدیریت این بیماری کمک کننده باشد.
روزلا بر این باور است که یافته های این مطالعه می تواند سبب ارتقای آگاهی سیستم های بهداشتیِ بزرگ شده و به آنها در کاهش تعداد مبتلایان به دیابت نوع ۲ کمک نماید. دقت این مدل در پیش بینی مبتلاشدن به دیابت نوع ۲ حدود ۸۰ درصد است. استفاده از مدل یادگیری ماشین خوب است چونکه نشان میدهد چگونه داده های جمع آوری شده معمولی می توانند در حل مشکلات پیچیده سلامتی موثر باشند.
وی ادامه داد: جهت استفاده از این مدل به افرادی با تخصص های مختلف نیاز است. برای مثال جهت استفاده از آن به گروهی از دانشمندان کامپیوتر و افرادی که که در درک و فهم داده ها و نحوه استفاده از آنها مهارت دارند و افرادی که از سیستم بهداشت آگاهی دارند، نیاز است.
یافته های این مطالعه در مجله "JAMA Network Open" انتشار یافته است.1400/05/04
20:54:04
5.0 از 5
926
تگهای خبر: پژوهشگر , دانش , سیستم , كاربر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم