نهایت علم elmend

شدت بیماری كووید-۱۹ را میتوان قبل از موعد پیش بینی نمود

شدت بیماری كووید-۱۹ را میتوان قبل از موعد پیش بینی نمود

به گزارش نهایت علم محققان طی ۱۸ ماه گذشته اطلاعات زیادی در مورد کووید-۱۹ به دست آورده اند. این ویروس می تواند از راه دهان و بینی وارد بدن شده و سبب عفونت شود. شدت بیماری بوجود آمده توسط این ویروس در سیستم تنفسی فوقانی کمتر از شدت آن در ریه ها است. محققان عوامل خطرزا برای این بیماری همچون سن، جنسیت و چاقی را هم کشف کرده اند اما سوالی که وجود دارد این است که آیا این بیماری بعد از آن که بدن در کنترل نوع خفیف آن شکست می خورد، شدت پیدا می کند؟ یا خیلی زودتر از آن شدت گرفتن بیماری آغاز می شود؟


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از یورک آلرت، محققان موسسه راگون(Ragon)، موسسه فناوری ماساچوست و هاروارد، بیمارستان کودکان بوستون و مرکز پزشکی دانشگاه می سی سی پی می خواهند بدانند آیا امکان پیشبینی احتمال شدت گرفتن بیماری قبل از زمان انتظار وجود دارد یا خیر.
محققان جهت بررسی این مورد به بررسی سلول های جمع آوری شده از سواب بینی بیماران در زمان تشخیص اولیه پرداختند و بیمارانی که به نوع خفیف بیماری مبتلا شده بودند را با افرادی که به نوع شدید آن مبتلا شده بودند و احتیاج به دستگاه تنفسی داشتند مقایسه کردند. نتایج نشان می داد که سلول های جمع آوری شده از سواب بینی افرادی که با شدت بیشتری بیمار شده بودند در مراحل اولیه پاسخ ضدویروسی کمتری نشان داده بودند.
خوزه اردوواس-مونتائس(José Ordovás-Montañés)، یکی از نویسندگان این مقاله، می گوید: ما می خواستیم بفهمیم آیا تفاوتی در نمونه های اولیه جمع آوری شده از افراد وجود دارد که با میزان شدت بیماری ارتباط داشته باشد یا خیر. یافته های ما نشان داده است که میزان شدت بیماری با پاسخ اولیه ضد ویروسی بدن به بیماری ارتباط دارد. این یافته ها به مداخلات پزشکی زودهنگام برای پیشگیری از شدت گرفتن بیماری کمک می نماید.
جهت بررسی واکنش زودهنگام به عفونت، سارا گلاور(Sarah Glover) و گروهش از بخش بیماری های گوارشی دانشگاه پزشکی می سی سی پی نمونه های جمع آوری شده از سواب بینی ۵۸ نفر را بررسی کردند. ۳۵ مورد از نمونه ها متعلق به بیماران مبتلا به کووید-۱۹ بود که به نوع خفیف تا شدید بیماری گرفتار بودند. ۱۷ نمونه متعلق به افراد سالم و شش نمونه متعلق به افرادی بود که به سایر بیماری های دستگاه تنفسی گرفتار بودند.
محققان سلول های هر فرد را به صورت جداگانه توالی یابی کردند و به دنبال RNA گشتند که پروتئینی که سلول بوجود می آورد را مشخص می کند تا با کمک آن نحوه ی فعالیت سلول را دریابند.
با کمک RNA محققان نحوه واکنش سلول در لحظه ای خاص مانند زمان ورود ویروس را می فهمند و حتی می توانند سلول ها را به صورت جداگانه از نظر آلوده بودن به سارس-کوو-۲ بررسی نمایند.
محققان آزمایشگاه اردوواس-مونتائس(Ordovás-Montañés)، پاسخ التهابی و حافظه سلول های پوششی را مورد بررسی قرار دادند. این سلول ها در مجاری تنفسی و در بینی قرار دارند.
آنها دریافتند پاسخ ضدویروسی بوجود آمده توسط گروهی از پروتئین ها به نام اینترفرون در افرادی که با شدت بیشتری به بیماری مبتلا شده اند کمتر و بگونه ای خاموش بوده است. همینطور این دسته از افراد میزان بیشتری سلول ایمنی ماکروفاژ داشتند. میزان زیاد این سلول ها نشان دهنده شدت بیشتر عفونت است.
از آنجائیکه نمونه ها قبل از شدت گرفتن بیماری جمع آوری شده بود، هر دوی این موارد نشان داده است که شدت بیماری در مراحل اولیه قابل تشخیص می باشد. نبود واکنش ضدویروسی قوی می تواند سبب گسترش سریع تر ویروس شود.
محققان در نهایت سلول هایی که در مقابل عفونت محافظت ایجاد می کردند را هم یافتند این سلول ها در بروز بیماری خفیف نقش داشتند. چنین یافته هایی می تواند به درمان بهتر کووید-۱۹ و سایر بیماری های ویروسی تنفسی کمک نماید.
محققان همینطور نشانه های بالقوه ای برای بروز نوع شدید بیماری کشف کردند و دریافتند برخی ژن ها تنها در بیماران مبتلا به نوع خفیف کووید-۱۹ بیان می شود.
پیشبینی زودهنگام شدت بیماری می تواند به مداخلات پزشکی و درمان بهتر کووید-۱۹ کمک نماید.
منبع:

1400/05/05
12:26:01
5.0 از 5
545
تگهای خبر: دانش , دستگاه , سیستم , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم