نهایت علم elmend

توربین جزر و مدی 680 تنی برای تولید انرژی پاک

توربین جزر و مدی 680 تنی برای تولید انرژی پاک

نهایت علم: یک شرکت اسکاتلندی موفق به ساخت یک توربین غول پیکر کشندی یا جزر و مدی با وزن بیش از 680 تن شده است که توانایی بالایی برای تولید انرژی پاک دارد و ناوگانی از این توربین ها به زودی در دسترس قرار خواهد گرفت.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، عرصه نوپای توربین های جریانی کشندی یا جزر و مدی بتازگی پیشرفت زیادی داشته است و شرکت مهندسی اسکاتلندی "اوربیتال مارین پاور"(Orbital Marine Power) موفق به ساخت یک توربین جزر و مدی ۶۸۰ تنی به نام "O۲" شده است که تولید و ارسال نیرو به شبکه برق را آغاز نموده است.
این ماشین دریایی بعنوان "قوی ترین توربین جزر و مدی جهان" شناخته می شود و اکنون به شبکه مرکزی انرژی دریایی اروپا در "اورکنی"، مجمع الجزایری در سواحل شمال شرقی اسکاتلند متصل است.
این شرکت توضیح می دهد که توربین "O۲" به طول ۷۴ متر از دو موتور تولید نیرو با قدرت یک مگاوات استفاده می نماید که در انتهای پایه های جمع شونده قرار گرفته اند و برای پایداری آسان تر طراحی شده اند. تیغه های ۱۰ متری این توربین جزر و مدی به آن اجازه می دهد تا بیش از ۶۰۰ متر مربع را برای جذب انرژی جزر و مد در اختیار داشته باشد.
ضمن این که این ماشین غول پیکر بی هدف به آب نمی زند و با یک سیستم تشخیص و مسیریابی می تواند در بستر دریا بصورت هدفمند کار کند. برق تولید شده توسط آن نیز ازطریق یک کابل به بستر دریا فرستاده می شود و از آنجا به شبکه متصل می شود.
جزر و مد در اثر کشش جاذبه ای ماه و خورشید و چرخش زمین به وجود می آید و استفاده از انرژی آن که یکی از اشکال انرژی های دریایی است درحال گسترش است. نزدیک سواحل دریا، در جهان مناطقی هست که سطح آب می تواند تا ۲۴ متر به بالا کشیده شود. تنها حدود ۲۴ نقطه در جهان وجود دارد که دارای شرایط مناسب و حدود جزر و مدهایی با ارتفاع کافی (حدود ۶ متر به بالا) برای تولید انرژی که از دیدگاه اقتصادی مقرون به صرفه باشد.
مبدل انرژی کشندی یا مبدل انرژی جریان جزر و مدی(tidal energy converter) که به اختصار TEC گویند با نام هایی چون مولد الکتریکی (ژنراتور) جریان جزر و مدی یا توربین جزر و مدی نیز شناخته شده است، دستگاهی است که انرژی را از جابجایی توده های آب، خصوصاً انرژی جزر و مدی استخراج می کند. بااینکه این دستگاه بعنوان استخراج انرژی از جریان جزر و مد مصطلح شده است، ولی بطور کلی برای استخراج انرژی از رودخانه یا انرژی جریان اقیانوسی بکار برده می شود. انواع خاصی از این ماشین آلات بسیار شبیه به توربین های بادی هستند که در زیر آب استفاده می شوند، بدین سبب اغلب بعنوان توربین های جزر و مدی نیز شناخته می شوند.
انتظار می رود این توربین تا ۱۵ سال آینده در آب های "اورکنی" کار کند و ظرفیت پاسخگویی به تقاضای برق سالانه حدود ۲۰۰۰ خانه را داشته باشد.
این توربین همین طور برق تولیدی خودرا به یک الکترولیزر در خشکی که هیدروژن سبز تولید می کند، ارسال می کند تا به گذر و انتقال زودتر از سوخت های فسیلی کمک نماید.
"اندرو اسکات" مدیرعامل این شرکت توضیح داد: این یک نقطه عطف بزرگ برای "O۲" است. چشم انداز ما این است که این پروژه محرکی جهت استفاده از منابع جریان جزر و مد در سراسر جهان باشد تا در مقابله با تغییرات آب و هوایی و در عین حال ایجاد یک بخش صنعتی جدید و کم کربن ایفای نقش کند.
قسمتی از بودجه پروژه "O۲" به میزان ۴.۷ میلیون دلار توسط دولت اسکاتلند تامین شده است و بقیه آن نیز بوسیله سرمایه گذاری های خصوصی و عمومی تامین شده است.
"مایکل ماتسون" وزیر انرژی در دولت اسکاتلند، استقرار "O۲" را یک لحظه افتخارآمیز برای اسکاتلند و یک نقطه عطف مهم در حرکت به سمت انتشار صفر کربن توصیف کرد.
منبع:

1400/05/10
12:53:20
5.0 از 5
965
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
نهایت علم