نهایت علم elmend

کمک ایستگاه فضایی بین المللی به آتش نشانان در مبارزه با آتشسوزی های بزرگ

کمک ایستگاه فضایی بین المللی به آتش نشانان در مبارزه با آتشسوزی های بزرگ

نهایت علم: در حالیکه امروزه وقوع آتشسوزی های بزرگ در جنگلها بر اثر گرم شدن کره زمین و بی مبالاتی های انسان ها شیوع گسترده ای پیدا کرده است، فناوری ها به کمک اطفای این حریق ها می آیند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، جهان امروزه در آتش می سوزد و در حالیکه یک تابستان جهنمی را در نیم کره شمالی زمین می گذرانیم، در نقاط گوناگونی از ایالات متحده تا خطوط ساحلی مدیترانه شاهد آتشسوزی های بزرگ هستیم.
این آتشسوزی ها بخشی از الگوی وسیع تری از آتشسوزی هایی است که تابستان سال جاری مدیترانه را درگیر کرده است و مکان هایی در ترکیه، یونان، لبنان، سوریه و ایتالیا شاهد بدترین آتشسوزی های چند دهه اخیر بوده اند.
امروز ترکیه در ششمین روز جهنمی خود به سر می برد. استراحتگاه ها و مناطق روستایی در امتداد سواحل مدیترانه در حالی تخلیه می شوند که آتش نشانان و مردم محلی با گسترش شعله های آتش روبرو هستند. طبق گفته مقامات امکان دارد این آتشسوزی عمدی یا بر اثر بی احتیاطی مردم بوجود آمده باشد. در این آتشسوزی تابحال دست کم هفت نفر کشته و اکوسیستم های گرانبها صدمه دیده و هزاران حیوان جان خویش را از دست داده اند.
در ایالات متحده، کانادا و سیبری هم شرایط چندان متفاوت نیست. طبق گزارش CNN، دو آتشسوزی فعال آمریکایی زمین هایی تقریباً به اندازه مساحت نیویورک، لس آنجلس و شیکاگو را سوزانده اند و هفت آتشسوزی بزرگ جدید در روز یکشنبه ثبت شده است. بر مبنای اعلام مرکز ملی آتش نشانی ملی آمریکا، تعداد آتشسوزی های جنگلی در ایالات متحده به ۹۱ مورد رسیده است.
خشکسالی و گرمای شدید وضعیت را برای آتش نشانان که با شعله های آتش درحال مبارزه هستند، وخیم کرده است، اما فناوری مدرن به کمک آنها آمده است که جدیترین آنها آزمایش یک رادیومتر حرارتی فضایی متعلق به ناسا در ایستگاه فضایی بین المللی معروف به "ECOSTRESS" است.
ابزار "ECOSTRESS" توسط آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا(JPL) ساخته شده است که می تواند دمای سطح هر مکان دلخواه روی زمین را اندازه گیری نماید و نه تنها به دانشمندان در مورد تأثیرات رویدادهایی مانند موج گرما و خشکسالی روی محصولات کمک می نماید، بلکه حالا با نظارت ویژه بر گسترش آتشسوزی های بزرگ به آتش نشانان هم کمک شایانی می کند.
ناسا می گوید قابلیت های ابزار "ECOSTRESS" منحصر به فرد است، چونکه داده های ماهواره ها با وظایف مشابه، وضوح بالا و کافی برای ردیابی خط دقیق جبهه آتش ندارد و ماهواره های با وضوح بالاتر هم هر ۵ تا ۱۶ روز از فراز یک منطقه درگیر با آتشسوزی عبور می کنند.
آتش نشانان برای مقابله با آتشسوزی های بزرگ ابزار محدودی در اختیار دارند، اما ناسا می گوید داده های فناوری های فضایی می تواند به تلاشهای آنها کمک نماید.
این یک مثال برجسته از استقرار و چرخش ماهواره ها به دور زمین است که می توانند بموقع و شایسته به ما روی زمین کمک کنند.
همینطور شایان ذکر است که به دنبال وقوع سیل های مهلک در اروپا و چین و دیگر مناطق جهان، این آتشسوزی های جنگلی جدید ترین مورد از سلسله وقایع ناشی از تغییرات اقلیمی و آب و هوایی در سرتاسر جهان است که کارشناسان معتقدند با تغییرات آب و هوایی ناشی از گرم شدن کره زمین مرتبط می باشد.
تغییرات آب و هوایی با گرم شدن چشم گیر کره زمین و خشک شدن درختان و علف ها احتمال وقوع آتشسوزی های بزرگ و فاجعه بار را افزایش داده است. همینطور در هوای گرم و خشک، زیرساخت هایی مانند خطوط برق خطر شروع و اشتعال شعله ها را بیشتر می کند.
محققان می گویند، اگر تغییرات آب و هوایی را متوقف نکنیم، هیچ مداخله انسانی نمی تواند جنگلها را نجات دهد.1400/05/12
23:55:14
5.0 از 5
811
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
نهایت علم