نهایت علم elmend

کارآمدی ۴ برابری دستگاه نمک زدایی آب دوار

کارآمدی ۴ برابری دستگاه نمک زدایی آب دوار

به گزارش نهایت علم یک دستگاه نمک زدایی آب جدید از یک استوانه چرخان تو خالی برای تسریع روند تبخیر استفاده می نماید و طبق گفته سازندگان آن، تا ۴۰۰ درصد کارآمدتر از دستگاههای مشابه است.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یک گروه بین المللی از محققان همچون مهندسان دانشگاه "فدرال اورال"(UrFU) یک فناوری نمک زدایی جدید را با بهره وری بالا به لطف یک سیلندر چرخشی توسعه داده اند.
این فناوری از انرژی خورشیدی برای تقطیر آب استفاده می نماید و به صورت بالقوه اجازه می دهد آب کثیف برای بخش های بزرگی از جهان که از کمبود آب رنج می برند، تمیز و تصفیه شود.
گفتنی است که سازمان ملل متحد اعلام نموده است که بیشتر از ۷۰۰ میلیون نفر در سرتاسر جهان به آب شرب تمیز دسترسی ندارند.
محققان در مقاله ای که در مجله Case Studies in Thermal Engineering انتشار یافته است، توضیح دادند که روش آنها می تواند هزینه شیرین سازی آب را به میزان قابل توجهی کم کند و حجم تولید را چهار برابر کند.
این روش از یک استوانه تو خالی استفاده می نماید که با انرژی خورشیدی به آرامی بوسیله ی یک موتور جریان مستقیم می چرخد. این سیلندر تو خالی دوار درون حوضچه مستطیلی قرار دارد که بعنوان تقطیر کننده خورشیدی عمل می کند. این استوانه با تشکیل یک لایه نازک از آب در سطح بیرونی و داخلی خود، تبخیر آب را تسریع می کند. در حالیکه آب موجود زیر سیلندر با استفاده از انرژی خورشیدی گرم می شود، این لایه های آبی با هر چرخش سیلندر دائماً تجدید می شوند.
این تیم در سال ۲۰۱۹ به مدت چند ماه یک نمونه اولیه از این دستگاه را روی یک پشت بام در روسیه آزمایش کردند. آنها دریافتند که در سرعت نیم دور در دقیقه، این دستگاه اجازه تبخیر یک لایه نازک از آب را می دهد.
محققان می گویند: ضریب بهبود عملکرد این دستگاه تقطیر خورشیدی در مقایسه با دستگاههای سنتی حداقل ۲۸۰ درصد در ماه های نسبتاً گرم و حداقل ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصد در ماه های سردتر است. در عین حال، ظرفیت تقطیر انباشته آب آن به ۱۲.۵ لیتر در هر متر مربع در ایام تابستانی و ۳.۵ لیتر در هر متر مربع در زمستان می رسد.
این فناوری می تواند در خاورمیانه در سالهای آینده تقاضای زیادی داشته باشد، چونکه این منطقه دارای ظرفیت بالای انرژی خورشیدی است و در عین حال با مساله کمبود آب مواجه می باشد. بعنوان مثال شهر دوبی در امارات متحده عربی از شوک های الکتریکی توسط هواپیماهای بدون سرنشین برای باورسازی ابرها و بارش باران در این منطقه استفاده می نماید که سالانه فقط باعث ۱۰ سانتی متر بارش می شود.
یکی دیگر از دستگاههای نمک زدایی که توسط "هنری گلوگائو" طراحی شده است، اخیرا برنده "جایزه طراحی لکسوس" شده است. دستگاه وی بعنوان یک نورگیر بدون هزینه عمل می کند و می تواند آب دریا را قابل نوشیدن کند.
محققان "UrFU" در آینده امیدوارند که عملکرد دستگاه تقطیر خورشیدی خویش را افزایش داده و هزینه های عملیاتی را تا آنجا که امکان دارد کاهش دهند تا این دستگاه آنها بتواند در مناطقی که به شدت به آب شرب پاک نیاز دارند، کمک نماید.
منبع:

1400/05/13
11:46:03
5.0 از 5
1378
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم