نهایت علم elmend

تشخیص دقیق کووید-۱۹ با یک دستگاه پیشرفته

تشخیص دقیق کووید-۱۹ با یک دستگاه پیشرفته

پژوهشگران دانشگاه ˮهارواردˮ و ˮام.آی. تیˮ یک دستگاه رومیزی کوچک طراحی نموده اند که می تواند در عرض یک ساعت حضور کروناویروس سندرم حاد تنفسی 2 در نمونه بزاق افراد را تشخیص دهد.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از سای تک دیلی، به قول محققان این دستگاه تشخیصی رومیزی کوچک نه تنها می تواند نتیجه آزمایش را در عرض یک ساعت نشان دهد بلکه علاوه بر آن می تواند برای تشخیص انواع جهش کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ نیز مورد استفاده قرار گیرد. در این مطالعه محققان نشان دادند که دقت آن نیز به اندازه آزمایشات پی سی آر که الان استفاده می شود، است.
پروفسور "جیمز کالینز"(James Collins) از موسسه ام آی تی اظهار داشت: ما نشان دادیم که پلت فرم ما می تواند برای تشخیص جهش جدیدی که شیوع پیدا می کند نیز برنامه ریزی شود و ما می توانیم در صورت ظهور هر جهش جدید باردیگر برنامه آنرا تغییر داده و از آن استفاده نماییم. در این مطالعه ما جهش کرونای انگلیسی، آفریقای جنوبی و برزیلی را مورد هدف قرار دادیم اما شما به سادگی می توانید این پلت فرم تشخیصی را برای تشخیص نوع دلتا و سایر مواردی که درحال ظهور هستند، تنظیم کنید.
به قول محققان دستگاه تشخیصی جدید که متکی به فناوری کریسپر است، می تواند با قیمت ۱۵ دلار مونتاژ شود اما اگر چنین دستگاههایی در مقیاس گسترده تولید شوند هزینه ها به میزان قابل توجهی کاسته می شود.
روش تشخیصی جدید مبتنی بر ابزار SHERLOCK است. SHERLOCK یک ابزار برپایه فناوری کریسپر است که کالینز و دیگر محققان برای نخستین بار در سال ۲۰۱۷ از توسعه آن خبر دادند. اجزای سیستم شامل یک رشته راهنمای آر. ان. ای است که امکان تشخیص توالی آر.آن. ای مورد هدف را فراهم می آورد و آنزیم های Cas که این توالی ها را شکسته و سیگنال فلورسنت تولید می کند. سیگنال فلورسنت همه این اجزای مولکولی را میتوان با روش خشک کردن انجمادی برای طولانی مدت نگهداری کرد و سپس با قرار دادن آنها در معرض آب باردیگر فعال کرد.
سال قبل آزمایشگاه کالینز کار بر روی توسعه این فناوری برای تشخیص کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲ را شروع کردند و هدفشان توسعه یک دستگاه بود که بتواند توسط بیشتر افراد مورد استفاده قرار گرفته و نتایج را سریع نشان دهد ازاین رو به فکر آزمایش نمونه بزاق افراد افتادند.
برای انجام این کار دانشمندان باید یک مرحله پیش پردازشی را که طی آن آنزیم هایی به نام نوکلئازهای بزاقی را که اسیدهای نوکلئیک مانند آر ان ای را از بین می برد غیرفعال می کردند. ازاین رو هنگامی که نمونه وارد دستگاه می شود نوکلئازها توسط حرارت و دو معرف شیمیایی غیرفعال می‎شوند و سپس آر. ان. ای ویروسی با عبور بزاق از یک غشا، استخراج می شود.
این نمونه آر. ان. ای سپس در کنار اجزای نگهداری شده توسط روش خشک کردن انجمادی کریسپر/کَس(crisper/cas) قرار گرفته و آن اجزا نیز با سوراخ شدن خودکار بسته های آب بسته در دستگاه فعال می شوند. واکنش یک جا نمونه آر. ان. ای را تقویت کرده و سپس توالی آر. ان. ای مورد نظر را در صورت حضور در نمونه تشخیص می دهد.
محققان گفتند، هدف ما ایجاد یک تشخیص کاملا خودکار بود که نیازی به تجهیزات دیگر ندارد و کارکرد آن بگونه ای است که بیمار نمونه بزاق خودرا بر روی دستگاه قرار داده و سپس یک لوله را به سمت پایین فشار داده و یک ساعت بعد جواب آزمایشش را مشاهده می کند.
نام دستگاهی که آنها طراحی کردند miSHERLOCK است. هنگامی که محققان این مطالعه را انجام دادند نوع دلتا هنوز شیوع پیدا نکرده بود اما چون سیستم هم اکنون ساخته شده است می گویند طراحی یک ماژول جدید برای تشخیص آن جهش نیز امکان پذیر است.
این دستگاه یک سیگنال فلورسنت تولید می کند که با چشم غیرمسلح قابل مشاهده می باشد. محققان همینطور یک برنامه تلفن هوشمند طراحی کردند که می تواند نتایج را خوانده و آنرا برای ردیابی راحتتر به بخش های بهداشت عمومی ارسال نماید.
1400/05/16
20:38:28
5.0 از 5
870
تگهای خبر: پلت فرم , توسعه , تولید , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
نهایت علم