نهایت علم elmend

فناوری جدیدی که فلزات سرسخت را به لایه های نازک تبدیل می کند

فناوری جدیدی که فلزات سرسخت را به لایه های نازک تبدیل می کند

به گزارش نهایت علم پژوهشگران آمریکایی، فناوری جدیدی ابداع نموده اند که می تواند فلزات سرسخت را به لایه های نازک تبدیل کند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، پژوهشگران "دانشگاه مینه سوتا"(University of Minnesota)، یک فناوری کم هزینه، ایمن و ساده ابداع نموده اند که این امکان را فراهم می آورد تا گروهی از فلزات سرسخت و اکسیدهای فلز، به لایه های نازکی تبدیل شوند و در خیلی از تجهیزات الکترونیکی، قطعات کامپیوتر و مواردی از این دست به کار بروند.
خیلی از فلزات و ترکیبات آنها قبل از استفاده در محصولات حوزه فناوری مانند تجهیزات الکترونیکی، صفحه نمایش یا پیل سوختی، باید به لایه های نازک تبدیل شوند. با این حال، فلزات سرسخت که عناصری مانند پلاتین، ایریدیوم، روتنیم و تنگستن را در بر دارند، به دشواری به لایه های نازک تبدیل می شوند چونکه برای تبخیر شدن، به دمای بسیار بالا، معمولاً بیشتر از ۲۰۰۰ درجه سلسیوس نیاز دارند.
روش های متداول ساخت لایه های فلزی، بسیار پرهزینه هستند و از انرژی بالایی استفاده می نمایند. همینطور این روش ها امکان دارد به علت استفاده از ولتاژ بالا، ایمن نباشند.
پژوهشگران دانشگاه مینه سوتا هم اکنون، روشی را برای تبخیر این فلزات در دماهای بسیار پایین تر ابداع نموده اند. آنها با طراحی و افزودن لیگاندهای آلی به فلزات، توانستند فشار بخار مواد را به صورت قابل توجهی بالا برند. لیگاندهای آلی، ترکیباتی از اتم های کربن، هیدروژن و اکسیژن هستند. این روش جدید نه تنها ساده تر است، بلکه موادی باکیفیت بالاتر عرضه می دهد که به آسانی مقیاس پذیر هستند.
"بهارات جالان"(Bharat Jalan)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: توانایی ساخت مواد جدید با روش ساده و کنترل آن برای انتقال به دوره جدیدی از اقتصاد انرژی، ضروری می باشد. یک پیوند تاریخی میان نوآوری در ساخت و توسعه تکنولوژی جدید وجود دارد. میلیونها دلار صرف ساخت مواد برای کاربردهای متعدد می شود. ما هم اکنون به فناوری ساده تر و ارزان تری دست یافته ایم که امکان ساخت مواد بهتر با دقت اتمی را فراهم می آورد.
این فلزات برای ساخت محصولات بی شماری از نیم رساناهای به کار رفته در کامپیوتر گرفته تا فناوری نمایش به کار می روند. برای نمونه، پلاتین یک کاتالیزور عالی برای تبدیل و ذخیره انرژی است و جهت استفاده در ابزارهای "اسپینترونیک" (spintronic) مورد بررسی قرار دارد.
این گروه پژوهشی برای ثبت اختراع خود، با دفتر تجاری سازی فناوری دانشگاه مینه سوتا همکاری کردند و موفق شدند توجه افراد بسیاری را به سمت این فناوری معطوف سازند.
این پژوهش، در مجله "PNAS" به چاپ رسید.
منبع:

1400/05/19
00:08:09
5.0 از 5
866
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
نهایت علم