نهایت علم elmend

نخستین مأموریت پرتاب موشک هند در سال 2021 با شکست مواجه گردید

نخستین مأموریت پرتاب موشک هند در سال 2021 با شکست مواجه گردید

هند در نخستین پرتاب موشک در سال ۲۰۲۱ شکست خورد و ماهواره ارسالی توسط این موشک از بین رفت.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اسپیس، موشک هند که ماهواره ی نظارت بر زمین جدیدی را برای سازمان پژوهش های فضایی هند به فضا می برد دقایقی بعد از پرتاب در روز پنجشنبه ۱۲ اوت ( ۲۱ مرداد) شکست فاجعه باری را تجربه نمود.
این موشک در ساعت ۸: ۱۳ شب به وقت منطقه زمانی شرقی (۴: ۴۳ بامداد به وقت تهران) از مرکز فضایی "Satish Dhawan" در شرق هند از زمین برخاست.
این پرتاب که نخستین پرتاب موشک هند از سال ۲۰۱۷ تابحال بود بعد از گذشت شش دقیقه زمانی که این موشک موتور کرایوژنیک(Cryogenic) خویش را روشن کرد گرفتار مشکل شد و شکست خورد.
سیوان(K. Sivan)، رئیس سازمان پژوهش های فضایی هند در اطلاعیه ای اظهار داشت: پرتاب این موشک به علت بروز یک ایراد فنی در بخش کرایوژنیک آن به صورت کامل انجام نشد و شکست خورد.
ماهواره ی دیده بانی از زمین "EOS-۰۳" که یک ماهواره ی پیشرفته برای مطالعه ی زمین بود هم همراه این موشک از بین رفت. به نقل از مرکز پژوهش های فضایی هند، قرار بود این ماهواره حداقل ۱۰ سال در فضا بماند و تصاویری از هند ثبت کند و فجایع طبیعی را ردیابی کند و همینطور داده هایی برای بهبود کشاورزی و جنگلداری جمع آوری کند.
این شکست رکورد ۱۴ پرتاب موفق آژانس فضایی هند را از بین برد.
بعد از پرتاب ماهواره ی "EOS-۰۱" در ژانویه ۲۰۲۰ پرتاب های این کشور به علت همه گیری کووید-۱۹ متوقف گردید. آنها سپس دو پرتاب دیگر در ماه های نوامبر و دسامبر همان سال به انجام رساندند. موشکی که در ماه نوامبر پرتاب شد با موفقیت ماهواره ی دیدبانی زمین "EOS-۰۱" را در مدار قرار داد.
به نقل از "Indian Express" تاخیر ناشی از همه گیری کووید-۱۹ سبب شد که پرتاب ماهواره ی "EOS-۰۳" قبل از ماهواره ی "EOS-۰۲" صورت گیرد این ماهواره در ابتدا قرار بود در ماه مارس ۲۰۲۱ به فضا پرتاب شود. این مرکز می خواهد تا آخر سال چهار پرتاب دیگر هم انجام دهد.
منبع:

1400/05/23
11:09:56
5.0 از 5
855
تگهای خبر: فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
نهایت علم