نهایت علم elmend

تشخیص زودهنگام عفونت زخم با کمک سنسورهای کم هزینه

تشخیص زودهنگام عفونت زخم با کمک سنسورهای کم هزینه

به گزارش نهایت علم پژوهشگران اسکاتلندی در بررسی جدید خود، نوعی سنسور کم هزینه عرضه کرده اند که می تواند عفونت زخم را به سرعت شناسایی کند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از فلوریدا نیوز تایمز، پژوهشگران، سنسورهای کربنی کم هزینه را برای تشخیص زودهنگام باکتری هایی به کار گرفته اند که معمولاً در زخم ها یافت می شوند. این پژوهش می تواند راه را برای ابداع یک ابزار پزشکی هموار کند.
پژوهشگران "دانشگاه استرثکلاید" (University of Strathclyde) اسکاتلند، سنسورهای حساس الکتروشیمیایی را در بررسی جدید خود به کار گرفتند و حسگرها توانستند عفونت را ظرف نیم ساعت و بسیار سریع تر از آزمایش های بیمارستان، در نمونه های بالینی تشخیص دهند.
تشخیص عفونت در بررسی های بالینی می تواند پرهزینه باشد و معمولاً ۴۸ ساعت زمان می برد تا روش های آزمایشگاهی استاندارد برای تشخیص عفونت زخم و شناسایی باکتری ها انجام شوند.
پژوهشگران در این پروژه، پانسمان ها و سواب های بیماران مبتلا به زخم پای ناشی از دیابت را جمع آوری کردند. سپس این نمونه ها را با استفاده از سنسور جدید خود مورد بررسی قرار دادند و دریافتند که با استفاده از این سنسور میتوان وجود عفونت باکتریایی را به سرعت تشخیص داد.
پژوهشگران در بررسی های ابتدایی که به شکل گیری این پژوهش منجر گردید، از حسگرها برای تشخیص "پروتئوس میرابیلیس" (Proteus mirabilis) استفاده کردند که یکی از شایع ترین انواع باکتری موجود در زخم ها است. این باکتری معمولاً در دستگاه گوارش انسان وجود دارد اما در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند یا زخم برداشته اند، به بروز بیماری منجر می شود.
این گروه پژوهشی در مقاله پژوهش خود، تشخیص الکتروشیمیایی عامل بیماری زا در زمان واقعی را توضیح دادند.
روش الکتروشیمیایی مورد استفاده در این پژوهش، "امپدانس الکتریکی" (electrical impedance) یک نمونه را در طیف گسترده ای از فرکانس های سیگنال الکتریکی اندازه گیری می کند و به بررسی نحوه عبور جریان الکتریکی از میان لایه باکتری هنگام تغییر طیف می پردازد. بررسی تغییر طیف ها، اطلاعاتی را در مورد محتوای میکروبیولوژی نمونه عرضه می دهد.
"عفونت های در رابطه با مراقبت های بهداشتی" (HAI)، تهدید قابل توجهی برای بیماران به شمار می روند و به افزایش زمان درمان و هزینه منجر می شوند. عفونت زخم، یک شکل شایع از عفونت های در رابطه با مراقبت های بهداشتی است.
یک بررسی که در ماه ژوئن توسط دولت اسکاتلند انجام شد، نشان داد که یک درصد از بیماران مبتلا به عفونت های بیمارستانی، سالانه بیشتر از ۴۶ میلیون پوند برای دولت هزینه دارند.
پژوهشگران باور دارند که این فناوری را میتوان بعنوان یک ابزار نظارت سریع بر زخم به کار برد. این سنسور می تواند زمان تشخیص و شناسایی عفونت زخم را در محیط های بالینی، تا اندازه قابل توجهی کم کند.
"ایدن هانا" (Aiden Hannah)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: باآنکه طیف گسترده ای از باکتری های دیگر با روش "طیف سنجی امپدانس الکتروشیمیایی" (EIS) شناسایی شده اند اما تا جایی که ما می دانیم، این اولین پژوهش در مورد تشخیص باکتری پروتئوس میرابیلیس با استفاده از یک الکترود کربن است.
توانایی سنسورهای کم هزینه ما برای تشخیص عفونت در نمونه های زخم بالینی، ظرفیت آنها را برای نظارت بر عفونت برجسته می کند. توانایی نظارت بر وضعیت عفونت، امکان مداخله بموقع و پیش آگاهی را بهبود می بخشد.1400/06/22
10:41:52
5.0 از 5
552
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
نهایت علم