نهایت علم elmend

تولید نیمه هادی چند اتمی بدون اتلاف انرژی

تولید نیمه هادی چند اتمی بدون اتلاف انرژی

پژوهشگران دانشگاه ملی استرالیا موفق به تولید نیمه هادی شده اند که قادر به انتقال داده ها بوده و با بهره گیری از تعداد محدودی اتم تولید شده است.به گزارش نهایت علم به نقل از زد دی نت، این نیمه هادی که صد هزار بار باریک تر از یک ورقه کاغذ است، انرژی بسیار کمی مصرف کرده و تقریباً اصلاً داغ نمی گردد. پس استفاده از آن منجر به اتلاف انرژی نمی گردد.
تولید این نیمه هادی تازه انقلابی در دنیای کامپیوتر به وجود خواهد آورد و مدیریت مصرف انرژی را متحول خواهدنمود. کامپیوتر ها حدود ۱۰ درصد از انرژی برق جهان را مصرف می کنند و این مقدار مصرف انرژی هزینه های سنگین زیست محیطی و مالی را به همراه می آورد. انتظار می رود این رقم هر ده سال یک دفعه به سبب افزایش تقاضا در دنیای کامپیوتر ده برابر شود. تولید نیمه هادی های پیشرفته می تواند این روند را تغییر دهد.
از آنجا که تولید، ذخیره سازی و تامین انرژی همیشه هزینه در بر دارد و سبب آلودگی هوا، گرمایش زمین و مصرف بیش از پیش سوخت های فسیلی می شود، کاهش مصرف انرژی و جلوگیری از تولید گرما در اثر فعالیت کامپیوتر ها و نیمه هادی ها اهمیت زیادی دارد.
این نیمه هادی ها می توانند روند تولید ترانزیستورها را نیز متحول کنند و در صنایعی مانند تولید خودرو و گوشیهای هوشمند نیز به کار گرفته شده و به حفاظت از محیط زیست و کاهش هزینه های تولید کمک کنند. البته برای تجاری سازی این نیمه هادی های جدید هنوز باید بررسی ها و آزمایش های بیشتری صورت گیرد.

1400/06/23
10:30:41
5.0 از 5
615
تگهای خبر: انرژی , تولید , خودرو , دانش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم