نهایت علم elmend

تشخیص آلزایمر فقط با یک آزمایش خون

تشخیص آلزایمر فقط با یک آزمایش خون

به گزارش نهایت علم پژوهشگران سوئیسی کوشش می کنند نوعی آزمایش خون عرضه کنند که می تواند به تشخیص زودهنگام و ساده آلزایمر کمک نماید.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوزمدیکال، افراد مشکوک به آلزایمر در صورت ظهور نشانه های بیماری باید خویش را برای آزمایش های طولانی و پیچیده آماده کنند تا از مبتلا شدن به این بیماری مطمئن شوند. پژوهشگران "آزمایشگاه های فدرال سوئیس برای فناوری و علوم مواد"(EMPA) و "بیمارستان کانتون"(Canton Hospital) سوئیس، درحال توسعه یک آزمایش خون هستند که با استفاده از "میکروسکوپ نیروی اتمی"(AFM) می تواند امکان تشخیص قابل اطمینان را فراهم آورد.

نگاهی عمیق به جهان مولکولی
"پیتر نیرمالراج"(Peter Nirmalraj)، از پژوهشگران این پروژه، ابتدا تصمیم گرفت بیماری زایی مولکولی آلزایمر را درک کند تا بتواند روش های جدیدی برای تشخیص و درمان عرضه نماید. گام بعدی، رمزگشایی نقش دقیق پپتیدهای آمیلوئید بتا و پروتئین های تاو است که با بیماری های عصبی مرتبط هستند. بنابراین، نیرمالراج نه تنها برای تشخیص وجود پروتئین های مشکوک، بلکه برای تعیین شکل و مقدار آنها کوشش کرد.
روش های کنونی، امکان تعیین کردن مقدار کلی هر دو پروتئین در مایعات بدن را فراهم می کنند. در هر حال، این روش ها نمی توانند تفاوت در شکل و وضعیت تجمع پروتئین را مشخص کنند.
بنابراین، پژوهشگران درحال کار کردن روی روش هایی هستند که امکان بررسی خون در مقیاس نانومتر را فراهم می کنند و ساختار و ریخت شناسی پروتئین ها را از بین نمی برند.
نیرمالراج و متخصصان بیمارستان کانتون، پژوهش اولیه را با موفقیت به پایان رسانده اند. آنها جهت بررسی آزمایشی، نمونه های خون ۵۰ بیمار و ۱۶ فرد سالم را ارزیابی کردند. پژوهشگران با استفاده از میکروسکوپ نیروی اتمی، سطح حدود ۱۰۰۰ گلبول قرمز خون شرکت کنندگان را بدون اطلاع از وضعیت سلامتی آنها مورد بررسی قرار دادند. نیرمالراج اظهار داشت: این تنها راهی بود که بتوانیم از تفسیر عینی داده ها مطمئن شویم.

شاخصی به نام فیبر پروتئین
پژوهشگران، اندازه، ساختار و بافت پروتئین های انباشته شده روی گلبول های قرمز خون را بررسی کردند. آنها بعد از بررسی ۱۰۰۰ گلبول قرمز توانستند الگویی پیدا کنند که با مرحله بیماری شرکت کنندگان، همخوانی داشته باشد. افرادی که به آلزایمر مبتلا بودند، مقادیر زیادی از فیبر پروتئین داشتند که از پپتیدهای آمیلوئید بتا و پروتئین های تاو ساخته شده بود. نیرمالراج در افراد سالم، تنها تعداد کمی فیبر را شمارش کرد.
این پژوهش، امکان تجزیه و تحلیل خون با استفاده از میکروسکوپ نیروی اتمی را فراهم می آورد. به قول پژوهشگران، اگر بتوان یک آزمایش خون را برپایه این روش ابداع کرد، افراد مشکوک به آلزایمر، از روش ناخوشایند سوراخ کردن مجرای نخاعی برای تشخیص قابل اطمینان بیماری در امان می مانند.
با وجود این، هنوز راه زیادی وجود دارد تا آلزایمر با استفاده از یک آزمایش خون تشخیص داده شود. گام بعدی پژوهشگران این است که با بررسی تعداد بیشتری از بیماران در مراحل متعدد بیماری با استفاده از میکروسکوپ نیروی اتمی و تجزیه و تحلیل شیمیایی، داده های بیشتری به دست بیاورند.
این پژوهش، در مجله "Science Advances" به چاپ رسید.
منبع:

1400/07/07
09:19:21
5.0 از 5
690
تگهای خبر: پژوهشگر , توسعه , چاپ , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
نهایت علم