نهایت علم elmend

درمان مشکلات شناختی با کمک داروی یبوست!

درمان مشکلات شناختی با کمک داروی یبوست!

پژوهشگران ˮدانشگاه آکسفوردˮ در بررسی جدید خود دریافته اند که شاید نوعی دارو که برای درمان یبوست تجویز می شود، بتواند به درمان مشکلات شناختی کمک نماید.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از نیوز مدیکال، گروهی از پژوهشگران "دانشگاه آکسفورد" (University of Oxford) موفق شده اند یک گام به توسعه داروهایی که برای درمان مشکلات شناختی در افراد مبتلا به اختلالات روانی به کار می روند، نزدیک تر شوند. آنها در این پژوهش دریافتند دارویی که برای درمان یبوست به کار می رود، امکان دارد توانایی ما را در تفکر واضح تر تقویت کند.
اختلالات شدید روانی می توانند تاثیر مخربی بر زندگی بیمار داشته باشند. نقص های شناختی، در اختلالات روانی مانند "اختلال افسردگی عمده" (MDD)، اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی، شایع هستند. این مشکلات رایج، با داروهای کنونی به صورت ضعیفی درمان می شوند و تاثیر زیادی بر زندگی مردم دارند؛ ازاین رو دانشمندان به دنبال کشف راه هایی برای بهبود یا بازگرداندن این عملکردها هستند.
پژوهش های پیشین که روی حیوانات انجام شده اند، نشان می دهند داروهایی که یکی از گیرنده های سروتونین معروف به "گیرنده ۴ سروتونین" را هدف قرار می دهند، در بهبود عملکرد شناختی امیدوارکننده بوده اند. سروتونین، یک انتقال دهنده عصبی است که توسط گروهی از داروهای ضد افسردگی معروف به "مهارکننده های بازجذب سروتونین" (SSRI) هدف قرار می گیرد. با این حال، انتقال یافته های حیوانی به انسان به علت نگرانی در مورد عوارض جانبی، دشوار است. حالا گروهی از پژوهشگران انگلیسی، یک داروی تأییدشده معروف به "پروکالوپراید" (Prucalopride) را آزمایش کرده اند که "گیرنده ۴ سروتونین" را هدف قرار می دهد و دریافتند که این دارو امکان دارد به بهبود شناخت کمک نماید. پروکالوپراید در درجه اول برای یبوست تجویز می شود.
۴۴ داوطلب سالم که بین ۱۸ تا ۳۶ سال داشتند، در این آزمایش شرکت کردند. به ۲۳ نفر از داوطلبان، پروکالوپراید و به ۲۱ نفر از آنها دارونما داده شد. اسکن مغزی همه داوطلبان، بعد از شش روز به ثبت رسید. پژوهشگران قبل از ورود داوطلبان به اسکنر ام آرآی، تصاویری از حیوانات و مناظر طبیعی را به آنها نشان دادند. داوطلبان هنگام اسکن، باردیگر همین تصاویر را به همراه تصاویر مشابهی مشاهده نمودند. بعد از اسکن، داوطلبان یک آزمایش حافظه را پشت سر گذاشتند و از آنها خواسته شد تا تصاویری را که قبل از اسکن و طی آن دیده بودند، از تصاویر کاملا جدید تفکیک کنند.
"آنگهاراد دی کیتز" (Angharad de Cates)، پژوهشگر ارشد این پروژه اظهار داشت: شرکت کنندگانی که پروکالوپراید را به مدت شش روز مصرف کرده بودند، عملکرد بسیار بهتری نسبت به افرادی داشتند که دارونما به آنها داده شده بود. گروه پروکالوپراید، ۸۱ درصد از تصاویر مشاهده شده پیشین را تشخیص دادند؛ در حالیکه میزان تشخیص در گروه دارونما ۷۶ درصد بود. بررسی های آماری نشان می دهند که این یک اثر نسبتا بزرگ است. این بهبود شناختی آشکار به واسطه دارو، برای ما شگفت آور بود.
پژوهشگران دریافتند که داوطلبان گروه پروکالوپراید در مقایسه با گروه دارونما، نتیجه بهتری در آزمایش حافظه دارند. اسکن ها نشان داد که فعالیت نواحی مغز در رابطه با شناخت در این افراد، به صورت قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.
دکتر "سوزانا مورفی" (Susannah Murphy)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: حتی هنگامی که خلق و خوی همراه با افسردگی، به خوبی با داروهای ضد افسردگی درمان می شود، خیلی از بیماران همچنان با حافظه خود مشکل دارند. پژوهش ما شواهد هیجان انگیزی را در مورد یک روش جدید نشان داده است که امکان دارد راه مفیدی برای درمان این نشانه های شناختی باقی مانده باشد.
دی کیتز افزود: این پژوهش، یک نقطه آغاز برای پژوهش های بیشتر به حساب می آید. ما هم اکنون مشغول برنامه ریزی و بررسی های بیشتری هستیم تا پروکالوپراید و داروهای دیگر را در بیماران و افراد صدمه پذیر ارزیابی نماییم.
منبع:

1400/07/13
11:40:22
5.0 از 5
985
تگهای خبر: پژوهشگر , توسعه , دانش , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم