نهایت علم elmend

از سرگیری فعالیت مریخ نورد چینی ها

از سرگیری فعالیت مریخ نورد چینی ها

نهایت علم: بگفته سازمان ملی فضایی چین، مریخ نورد ژورونگ و مدارگرد ماموریت تیان ون 1 بعد از یک ماه توقف عملیات خودرا از سر گرفتند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از چاینادیلی، مدتی پیش خورشید، فعالیت پروژه های جاری در سیاره سرخ را به تعویق انداخت و همه ی مریخ نوردهای موجود روی این سیاره به "حالت ایمن" وارد شدند. دلیل این کار این بود که خورشید در رویدادی به نام "مقارنه خورشیدی مریخ"(Mars solar conjunction) در حالت قرارگیری میان زمین و مریخ بود که این اتفاق، مانع از برقراری همه ارتباطات مستقیم می شد و ارتباط بین فضاپیما و زمین را به شدت مختل می کرد.
حال سازمان ملی فضایی چین روز جمعه در اطلاعیه ای کوتاه اعلام نمود که کنترل کننده های این ماموریت، سیستم ردیابی، ارتباط و کنترل مدارگرد و مریخ نورد ژورونگ را باردیگر متصل کرده اند.
این مریخ نورد قسمتی از ماموریت "تیان ون-۱" چین است. ماموریت "تیان ون-۱" چین که از یک مدارگرد، فرودگر و مریخ نورد تشکیل شده است، در ۲۳ ژوئیه سال ۲۰۲۰ پرتاب شد.
"چو یینگژی"(Chu Yingzhi) معاون پروژه مدارگرد تیان ون-۱ در این زمینه اظهار داشت: پروسه خاموشی خورشیدی هر ۲۶ ماه یک دفعه اتفاق می افتد و همه کاوشگرهای مریخی را تحت تاثیر قرار می دهد.
"ژانگ رونگ جیائو"(Zhang Rongqiao)، طراح ارشد ماموریت تیان ون-۱ از سازمان فضایی ملی چین اظهار داشت که مریخ نورد ژورونگ باز هم به فعالیت و کاوش خود به سمت جنوب مریخ و ناحیه ای به نام یوتوپیا پلانیتیا ادامه خواهد داد. مدارگرد نیز برای انجام یک بررسی سراسری سنجش ازراه دور در سیاره سرخ وارد مدار جدیدی خواهد شد و به کار خود در حوزه انتقال سیگنال های بین ژورونگ و زمین ادامه خواهد داد.
چو اظهار داشت: هنگامی که مدارگرد در اوایل ماه نوامبر وارد مدار جدید شود، همه هفت دستگاه علمی آن شامل طیف سنج معدنی مریخ و دوربین با وضوح بالا آن فعال خواهند شد تا اطلاعاتی در مورد ساختارهای زمین شناسی مریخ، نوع خاک موجود در مریخ، محیط های فضایی و جوی و لایه یونیده و سایر عناصر مهم مریخ جمع آوری کنند.
ژانگ نیز در آخر اضافه کرد: پیش از خاموشی موقت مریخ نورد ژورونگ، این مریخ نورد نزدیک به ۱۱۰۰ متر از سطح مریخ را طی کرده بود و در وضعیت خوبی بود. این مریخ نورد (با ارتفاع ۱.۸۵ متر) که حالا چندین میلیون کیلومتر از زمین فاصله دارد، ششمین مریخ نوردی است که از این سیاره بازدید کرده است. پنج مریخ نورد دیگر توسط ایالات متحده به سمت این سیاره پرتاب شده است.
منبع:

1400/08/02
12:23:21
5.0 از 5
779
تگهای خبر: دستگاه , سیستم , علم , فضا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم