نهایت علم elmend

تاثیر رژیم غذایی بر سرعت رشد تومورها

تاثیر رژیم غذایی بر سرعت رشد تومورها

نهایت علم: پژوهشگران ˮدانشگاه ام آی تیˮ در مطالعه اخیرشان اظهار کرده اند آنچه افراد مصرف می کنند بر وضعیت تومورها تاثیر می گذارد و پیروی از یک رژیم غذایی خاص ممکنست رشد سرطان را کُند کند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از اس تی دی، نتایج مطالعه جدید پژوهشگران ام.آی. تی نشان میدهد که قطع زنجیره ذخایر لیپیدی سلولی در موش ها می تواند روند رشد تومورها را کُند کند.
در سالهای اخیر شواهدی در خصوص این که تغییر در رژیم غذایی می تواند به کاهش رشد تومورها کمک نماید، ارائه شده است. پژوهشگران ام آی تی در مطالعه اخیرشان تاثیر پیروی از دو رژیم غذایی مختلف در موش ها را مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند و دریافتند که چگونه محدود کردن کالری ممکنست رشد تومور را کند کرده و بر سلول های سرطانی تاثیر بگذارد.
پژوهشگران در این مطالعه اثرات یک رژیم غذایی دارای کالری محدود و رژیم غذایی کتوژنیک را در موش های مبتلا به تومور پانکراس بررسی کردند. در صورتیکه هر دوی این رژیم ها میزان قند موجود در تومورها را کاهش دادند اما در نهایت، پژوهشگران دریافتند که تنها رژیم غذایی دارای کالری محدود، دسترسی به اسیدهای چرب را می کاهد که این امر نیز با کندی رشد تومورها مرتبط می باشد.
رژیم غذایی کتوژنیک یا رژیم کتون زا یا رژیم پرچربی یک گونه رژیم غذایی با چربی زیاد، مقدار کافیِ پروتئین و قندِ اندک است که بدن را وادار می کند تا بجای قند، از چربی برای تامین انرژی استفاده نماید.
پژوهشگران اعلام کردند یافته های این مطالعه به این معنا نیست که بیماران سرطانی باید اهتمام کنند از هر یک از این رژیم ها پیروی کنند. در عوض این مساله می تواند به این معنا باشد که پیروی از چه نوع رژیم غذایی همراه با مصرف داروها می تواند به بیماران مبتلا به سرطان کمک نماید.
"متیو واندر هیدن"(Matthew Vander Heiden) مدیر موسسه تحقیقات سرطان ام آی تی و نویسنده ارشد این مطالعه می گوید: شواهد زیادی وجود دارد که رژیم غذایی می تواند بر سرعت پیشرفت سرطان تاثیر بگذارد، اما باید گفت نمی توان رژیم غذایی را یک درمان در نظر گرفت. بااینکه یافته ها جالب هستند اما مطالعات بیشتری مورد نیاز است و بیماران باید با پزشک خود در مورد رژیم غذایی مناسب برای سرطان خود صحبت کنند.
پیش تر نیز پژوهشگران "آکادمی عصب شناسی آمریکا"(AAN) اظهار کرده بودند، پیروی از رژیم غذایی کتوژنیک ممکنست برای بیماران مبتلا به سرطان مغز مفید باشد. یافته های این مطالعه نشان داد که این رژیم غذایی برای افرادی که تومورهای مغزی به نام "آستروسیتوما"(astrocytomas) دارند ایمن و مفید می باشد. طی این مطالعه پژوهشگران به بررسی افرادی که دوره های پرتودرمانی و شیمی درمانی را گذرانده بودند و از این رژیم غذایی پیروی کرده بودند، پرداختند. پژوهشگران دریافتند پیروی از این رژیم غذایی به تغییراتی در متابولیسم بدن و مغز منجر می شود.
یافته های این مطالعه در مجله "نیچر"(Nature) منتشر گردید.
منبع:

1400/08/06
12:22:10
5.0 از 5
532
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم