نهایت علم elmend
برای استخراج آب شیرین آشامیدنی؛

استفاده از زغال سنگ برای ارتقای فرایند نمک زدایی

استفاده از زغال سنگ برای ارتقای فرایند نمک زدایی

تاکنون از سوزاندن زغال سنگ برای تولید گرما و برق استفاده شده، اما این ماده برای نمک زدایی از آب دریا هم قابل استفاده می باشد.به گزارش نهایت علم به نقل از نیواطلس، آندریا فراتالوچی دانشیار دانشگاه علم و فناوری عبدالله سعودی موفق شد از ماده ای به نام پودر فشرده کربنیزه برای نمک زدایی از آب دریا استفاده نماید. برای تولید این پودر زغال سنگ یا زغال چوب آسیاب شده و به پودر تبدیل می شود.
سپس این پودر فشرده شده و به یک ماده جامد متخلخل مبدل می شود. همینطور میتوان این ماده را به شکل دلخواه قالب ریزی کرد. با ترکیب این پودر فشرده با فیبرهای کتان طبیعی، قطعات ۲۰ سانتیمتری در ۲۰ سانتیمتری به دست آمد که در درون کانتینرهای ۳۴ در ۳۴ سانتیمتری حاوی آب دریا قرار گرفتند.
پس از گرم شدن سطح سیاه این بلوک ها به دلیل تابش نور خورشید، الیاف آنها آب را به درون کشیده و نمک آب را جذب کردند. در نهایت آب شیرین و قابل آشامیدن به دست آمد. نکته مهم این است که بلوک های مورد اشاره به دفعات قابل استفاده هستند. بهره وری این روش نمک زدایی دو تا سه برابر بیشتر از سیستم نمک زدایی خورشیدی است.
مذاکراتی با شرکت هلندی PERA برای تجاری سازی این فناوری شروع شده و انتظار می رود استفاده تجاری از این بلوک های پیشرفته نخستین بار در کارخانه ای در برزیل آغاز شود. هزینه استفاده از این روش یک سوم هزینه نمک زدایی خورشیدی است.


منبع:

1400/08/15
11:35:46
5.0 از 5
437
تگهای خبر: تولید , دانش , سیستم , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
دوستان سایت نهایت علم
نهایت علم