نهایت علم elmend

بخش هایی از هابل همچنان در حالت ایمن هستند

بخش هایی از هابل همچنان در حالت ایمن هستند

ناسا اعلام نمود گرچه دوربین پیشرفته تلسکوپ فضایی هابل باردیگر کار خودرا از سر گرفته است، اما برخی اجزای این تلسکوپ فضایی 30 ساله هنوز و بعد از گذشت بیش از دو هفته از عملکرد نادرست همچنان در حالت ایمن هستند.


به گزارش نهایت علم به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، ناسا اعلام نمود تلسکوپ فضایی هابل با گذشت بیش از دو هفته از بروز یک مشکل در سیستم آن، هنوز بخش های زیادی از آن در حالت ایمن قرار دارد، اما بخش هایی از این تلسکوپ فضایی ۳۰ ساله نیز کار خودرا باردیگر از سر گرفته اند که دوربین پیشرفته نقشه برداری (ACS) هابل نیز جزو آن دسته از ابزار است که عملیات خودرا باردیگر از سر گرفته است.
دوربین پیشرفته نقشه برداری این تلسکوپ فضایی مشهور از ۷ نوامبر باردیگر آغاز به کار کرده و از آن زمان تا حالا مشاهدات علمی فضایی را انجام می دهد.
ناسا در ادامه افزود که دوربین پیشرفته نقشه برداری، نخستین ابزاری بود که بازیابی شد؛ برای اینکه هنگام بروز آخرین مشکل چندان گرفتار مشکل خاصی نشده بود. سایر ابزارهای علمی همچنان در حالت ایمن هستند و در تلاشیم تا دریابیم چه چیزی موجب ایجاد مشکل همگام سازی در ارتباطات داخلی این تلسکوپ شده است.
"دوربین پیشرفته نقشه برداری"(Advanced Camera for Surveys) که در مارس سال ۲۰۰۲ میلادی نصب شده است، نشانگر نسل سوم ابزارهای دقیق که روی هابل نصب شده، می باشد. این دوربین در کنار دیگر وظایف به مشاهده و بررسی آب و هوای دیگر سیارات منظومه شمسی، مشاهده و نقشه برداری از کیهان و همین طور مطالعه نوع و چگونگی توزیع ستارگان می پردازد. این دوربین دارای مزایایی از قبیل وضوح بسیار زیاد، بازده کوانتومی و فیلترهای امولسیون دار پرقدرت است. تصاویر گرفته شده بعد از نصب این دوربین نقاطی از جهان را نشان دادند که پیش از آن هیچ گاه دیده نشده بودند.
تجهیزات علمی این تلسکوپ فضایی در روز دوشنبه، ۲۵ اکتبر بعد از آن که گرفتار مشکل همگام سازی در ارتباطات داخلی شد، در حالت ایمن (safe mode) قرار گرفتند.
هابل پروژه مشترک ناسا و آژانس فضایی اروپا است که در آوریل سال ۱۹۹۰ به فضا ارسال شد و تا حالا نشانه هایی از گذر عمر نشان داده است. برای مثال، این تلسکوپ برای بیش از یک ماه در تابستان گذشته گرفتار مشکلی در کامپیوتر اصلی شده بود. تیم هابل بعد از فعال سازی سخت افزار پشتیبان موفق به راه اندازی مجدد هابل در ماه ژوئیه شدند.
مشکل فعلی آن چنان جدی نیست، برای اینکه تنها تجهیزات علمی هابل و نه کل تجهیزات این تلسکوپ گرفتار مشکل شده است. با این وجود باید منتظر اطلاعات جدید باشیم.
تاریخ هابل مملو از موانع و چالش هایی است که بر آنها غلبه کرده است. این تلسکوپ با آیینه ای معیوب به فضا پرتاب شد. مشکلی جدی که فضانوردان آنرا در یک پیاده روی فضایی در دسامبر سال ۱۹۹۳ برطرف کردند.
فضانوردان هابل را طی چهار ماموریت بروزرسانی و تعمیر کردند. آخرین ماموریت در سال ۲۰۰۹ انجام گرفت. چنین ماموریت هایی به حفظ هابل برای این مدت طولانی کمک کردند.
ناسا حالا می خواهد یک تلسکوپ فضایی ۱۰ میلیارد دلاری جدید به نام "جیمز وب" به فضا بفرستد. "وب" در نقطه لاگرانژی ۲ در فاصله یک میلیون کیلومتری از سیاره ما قرار خواهد گرفت.1400/08/21
13:10:54
5.0 از 5
554
تگهای خبر: سیستم , علم , فضا , كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
نهایت علم